Teeme selgeks: mida panna tähele esimestel rasedusnädalatel?

Viljatusravikliiniku Next Fertility Nordic ämmaemandad Tiina Untera, Liis Raag ja Kirlin Meejärv.Foto: Kadri Unt

Kui sinu hommikune rasedustest näitas kahte triipu, siis oled jäänud lapseootele ning seisad väga erilise teekonna ukselävel. Siit edasi tekib aga kindlasti mitmeid küsimusi: mis ajast rasedust lugeda, millal on õige aeg minna ämmaemanda juurde või kas ja kuidas muuta elustiili? Viljatusravikliiniku Next Fertility Nordic ämmaemandad Tiina Untera ja Kelli Kade selgitavad lähemalt.

Kuidas määrata raseduse algust?

Raseduse alguseks loetakse viimase menstruatsiooni esimest päeva. “Menstruaaltsükli häirete või viimase menstruatsiooni alguspäeva mittemäletamise korral saab raseduse alguse määramisel lähtuda ka ultraheliuuringust,” sõnas ämmaemand Tiina. Kunstliku viljastamise korral oleneb raseduse alguse määramine aga teostatud protseduuride ajast. 

Naise rasedusega arvelevõtmiseks tuleks broneerida vastuvõtt ämmaemanda juurde. “Esimene visiit võiks jääda vahemikku kuus kuni üheksa rasedusnädalat,” rääkis ämmaemand Kelli. Vastuvõtul tuvastab ämmaemand raseduse ja teeb ka vaginaalse ultraheliuuringu, kus alates kuuendast rasedusnädalast on võimalik näha loote südametööd.

Kaks triipu rasedustestil tähistab uue ja väga erilise teekonna algust.Foto: Shutterstock

“Ämmaemand uurib naise üldise tervisliku seisundi kohta ja nõustab, milline peaks olema edasine elustiil ja toitumine,” selgitas Kelli. Seejärel planeeritakse järgnevad analüüsid, ultraheliuuringud ja visiidid. 

Mida süüa, mida mitte?

Enamikul naistest esineb raseduse alguses iiveldust ja suurenenud väsimustunnet. “Soovitame süüa tihti ning väikeste portsjonite kaupa, tarbida päevas 1,5–2 liitrit vett ning puhata,” märkis Tiina. “Rasedusest teada saades soovitame alustada ka B9-vitamiini ehk foolhappe võtmist 400 mikrogrammi päevas, mis vähendab loote pea- ja seljaaju väärarengute tekke võimalust,” lisas ta. Seda vitamiini võiks lapseootel ema tarvitada 12. rasedusnädalani. 

Sügiskuude saabudes võiks alustada ka D-vitamiini manustamist 10 mikrogrammi päevas. “Raseduse ajal tuleks toituda mitmekesiselt ja tervislikult — vältima peaks toorest liha, kala ja muna ning pastöriseerimata piimatooteid,” soovitas Kelli Kade. “Alkoholi, nikotiini ja mõnuainete tarvitamisest peab raseduse ajal täielikult loobuma.” 

Raseduse alguses võib naine tunda alakõhus kerget ebamugavustunnet või isegi valuaistinguid, mis tulenevad emaka kasvamisest. “Mõnikord võib esineda ka tupest kerget veritsust, mis on seotud raseduse pesastumisega,” sõnas Tiina. Need sümptomid on täiesti normaalsed ning esinevad üsna sageli. 

Kui rasedus katkeb

Raseduse kestus on 40 nädalat ehk 280 päeva, mis jagub omakorda kolmeks trimestriks. Kõige suurem tõenäosus raseduse katkemiseks on Kelli Kade sõnul just esimesel trimestril, seda kas naise- või lootepoolsete probleemide tõttu.

Põhjuseid, miks rasedus katkes, võib olla väga palju. “Riskitegureid ja põhjuseid raseduse katkemiseks võib olla mitmeid, kuid enamasti jäävad need teadmata,” nentis ta ning rõhutas, et tugevate püsivate kõhuvalude ja/või verejooksu korral tuleb pöörduda kiiremas korras naistekliiniku valvetuppa. 

Rasedus võib kulgeda erinevalt, kuid rasketel hetkedel tasub meeles pidada, et selle kõige lõpus saad hoida süles omaenda last.Foto: Shutterstock

Rasedus on pikk ning iga kord veidi erinev teekond, mistõttu võib esineda nii kirjeldamatuid rõõmu- kui murehetki. Kõige selle lõpus saad aga hoida süles omaenda last ning just sellele tulekski rasketel päevadel mõelda. Ära unusta, et sa ei ole üksi — nii ämmaemandad kui sinu lähedased aitavad sul selle kõigega hakkama saada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.