Jalgade pärast piinlik? Parimad nipid, millega suviseid jalamuresid ära hoida ja ravida

Ehkki sageli arvatakse, et kuiv nahk on vaid esteetiline probleem, võib lõhede tekkimisele eelneda naha hüperkeratoos, millega kaasneb sageli ka põletik.Foto: Shutterstock

Kas oled üks nendest, kes sooviks suvel jalad endiselt pikkade pükste või seelikute ning kinniste jalanõude sisse ära peita? Kindlasti ei ole sa ainuke: et just jalad saavad suveperioodil kõige suurema koormuse, tekib nendele ka tavapärasest rohkem erinevaid probleeme. Ent kuidas muredega võidelda ning milline roll on siinkohal täita podoloogil?

Jalamured ei ole vaid esteetiline probleem

Jalakliiniku spetsialistid kinnitavad, et üheks peamiseks probleemiks, miks inimesed oma muredega nende poole pöörduvad, on kuiv nahk ja selle tagajärjel tekkinud kaebused nagu kannalõhed või nahapaksendid.

Ehkki sageli arvatakse, et kuiv nahk on vaid esteetiline probleem, võib lõhede tekkimisele eelneda naha hüperkeratoos, millega kaasneb sageli ka põletik. Ühtlasi võivad nahalõhed põhjustada valu ja isegi veritseda, mistõttu sageli ka spetsialisti vastuvõtule jõutakse.

Et suvel armastatakse kanda õhema tallaga ning erineva tegumoega jalanõusid, mis võivad omakorda põhjustada hõõrdumist, on paljudele hästi tuttavad ka valusad villid ja tüütud konnasilmad. Ent probleem pole vaid väikestes ja kitsastes jalanõudes – ka natuke liiga suured jalanõud võivad erinevate probleemide tekkeni viia, põhjustades libisemist või hõõrdumist.

Jalamuresid esineb suveperioodil väga palju erinevaid, kuid õnneks annab paljusid neist ennetada ja tõhusalt ravida. Foto: Shutterstock

Kuid veelgi suuremaks probleemiks on liiga kitsad jalanõud, mis ei lase õhku läbi ning annavad seeläbi bakteritele soodsa keskkonna paljunemiseks, viies näiteks varbaküünte seenhaiguste või soolatüügaste tekkeni. Samuti võib inimene papilloomviirusesse nakatuda vahetu kokkupuute tagajärjel näiteks spaas, saunas või basseinis, mistõttu on isiklikud jalanõud hädavajalikud.

Jalalabade tervise eest hoolitseb vastav spetsialist

Ent kuidas erinevaid jalamuresid ravitakse? Selle eest hoolitseb vastav spetsialist ehk podoloog, kelle kompetentsi kuulub mitmesuguste jalalabasid vaevavate naha- ja küünehaiguste avastamine ja õigeaegne ravi.

Enne igat protseduuri teeb jalaspetsialist põhjaliku läbivaatuse, mille käigus määratakse jalgadele vajalik ravi. Vastav spetsialist kasutab Jalakliinikus kaasaegset ning sertifitseeritud tehnoloogiat väga erinevate meditsiinilise pediküüri protseduuride tarbeks, millega leiab tõhusa lahenduse nii kannalõhede, sissekasvanud küünte kui ka paljude muude probleemide raviks.

Sissekasvanud küünte raviks kasutatakse uut ravimeetodit, et taastada kõverdunud küüne normaalne kuju. Allikas: Jalakliinik

Ent meditsiiniline pediküür pole sissekasvanud küünte puhul ainus võimalus, samuti ei pea alati sekkuma kirurgiliselt, nagu paljud tihtipeale kardavad. Jalakliinikus kasutatakse sissekasvanud küünte raviks uut ravimeetodit ehk ortoneksiat, mille puhul kombineeritakse omavahel spetsiaalseid kangasmaterjale, klambreid ja plaate, et taastada kõverdunud küüne normaalne kuju. Kõik instrumendid on kas ühekordsed või kohustuslikus korras steriliseeritavad ja selle läbiviimisel järgitakse kõiki meditsiiniasutustele kehtestatud standardeid ja nõudeid.

Tõhus healoomuliste uudismoodustiste eemaldaja on krüoteraapia ehk külmaravi – selle protseduuri käigus kasutatakse -196-kraadist vedelat lämmastikku, mis külmutab naharakkudes oleva vee, katkestades seeläbi rakkudevahelised sidemed. Vedel lämmastik tekitab nahal külmatunde, mis võib meenutada kerget torkimist või kipitust. Seetõttu tuleb arvestada, et krüoteraapia sobivus raviks selgub spetsialisti konsultatsiooni käigus.

Küüneseen ei kahjusta küünt, mistõttu pole tarvis protseduuri karta. Foto: Shutterstock

Kui krüoteraapiat kasutatakse sageli näiteks konnasilmade ja soolatüügaste raviks, siis küüneseene puhul on kõige efektiivsemaks ravimeetodiks laserravi ehk väga tõhus ja kiire meetod tüütust probleemist vabanemiseks. Laseriga keskendutakse vaid küüneseene niidistikule, mistõttu ei pea muretsema, et protseduur küünt ennast kahjustaks. Protseduur võtab aega vaid 10–30 minutit ning esimesed tulemused on näha väga kiiresti.

Pärast küüneseene ravi soovitatakse seni kasutuses olnud jalanõud sageli ära visata. Kuid see pole vajalik, kui jalanõud vastava tehnoloogia abil steriliseeritakse: selleks kasutatakse Jalakliinikus Klenz seadmeid, mis hävitavad 650 erinevat liiki baktereid ning võimaldavad lemmikjalanõusid muretult ka hiljem kanda. 

Väga oluline on jalgu igapäevaselt hooldada

Nagu öeldud, selgitatakse vastav raviplaan välja põhjaliku konsultatsiooni käigus. Jalakliiniku spetsialistid on kogenud professionaalid ning annavad head nõu nii vajaliku ravi kui ka hilisema hoolduse osas. Just viimasest sõltubki kõige tähtsam ehk jalgade ravijärgne, kuid ka profülaktiline ehk muresid ennetav hooldus.

Seega tuleks suvekuudel jalgade tervisele kõrgendatud tähelepanu pöörata ning pidada silmas järgmiseid soovitusi ja nippe:

Kanna mugavaid jalanõusid! Pööra jalanõude valikul lisaks väljanägemisele tähelepanu ka mugavusele ning veendu, et jalanõud oleksid õiges suuruses. Võimalusel eelista paksema tallaga ning stabiilsemaid jalanõusid, kuna vastasel juhul võid kergesti jalgu põrutada, samuti on nikastused ja villid kerged tulema.

Koori ja kreemita oma jalgu! Paljusid jalamuresid saaks ennetada, kui inimesed hoolitseksid oma jalgade tervise eest igapäevaselt. Tegelikult on see lihtsamast lihtsam: jalgade kareduse vastu aitab nende koorimine ja kreemitamine, samuti võid aeg-ajalt teha lõõgastavaid jalavanne. Kasuta vannivees näiteks spetsiaalseid õlisid, mis aitavad lihaseid lõdvestada ning loovad hea enesetunde.

Hoolitse oma jalgade ja jalanõude hügieeni eest! Väldi võimalusel higistamist ning vaheta sokke iga päev. Suvel aga võiksid sokkide ja kinniste jalanõude kandmise asemel eelistada lahtiseid jalanõusid, et jalad saaksid rohkem õhku. Kui muretsed seeninfektsiooni pärast, võid lisaks kasutada seenevastast spreid, mis hoiab ära higistamise ning ebameeldiva lõhna. Jalakliinikus on müügil kõik jalgadele sobivad tooted ning meie spetsialistid aitavad sulle sobivaima kiiresti ja mugavalt välja valida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.