Usalda oma keha ainult spetsialistide kätte. Kui palju mõtled ilusüste tegema minnes, kas kliinikul on olemas tegevusluba?

Enne ilusüstide tegemist kontrolli kindlasti teenusepakkuja tausta.Foto: Shutterstock

Kui oled käinud ilusüste tegemas, siis kui palju oled mõelnud sellele, kas spetsialistil, kes sinuga tegeleb, on olemas meditsiiniline tegevusluba.

Ilusüste pakkuvaid kabinette on aasta-aastalt juurde tekkinud. Leidub suuremaid ja väiksemaid. Väiksem kabinet ei tähenda küll alati, et neil puuduks Terviseameti poolt väljastatud tegevusluba, kuid soovitatav on kindlasti ennetavalt kontrollida.

Loa puudumise põhjuseks on sageli keeruline protsess

Miks üldse leidub kabinette ja spetsialiste, kellel puudub vastav luba? Peamiseks põhjuseks on taotlemise keeruline protsess. Ühelt poolt nõuab see tingimusi, millele ei pruugi kõik äripinnad vastata. Lisaks sobivatele ruumidele kehtivad nõudmised sisseseadele, aparatuurile, töövahenditele ja kasutatavatele ravimitele.

Näiteks kui pakutakse iseseisvat õendusabi, siis ei ole nii, et tuleb mõte ja vastava haridusega spetsialist hakkab iseseisvalt õendusabi osutama. On ridamisi nõudmisi, mis tuleb täita, et üldse tegevusluba saada. Alustades ruumi suurusest ja sissepääsu võimalustest ning lõpetades inventariga, mis peab ruumis olema. Kõikide nõudmistega saab tutvuda Riigi Teatajas

Iseseisvalt õendusabi osutamiseks vajaliku tegevusloa saamiseks on oluline ka konsulteeriva arsti olemasolu. Ainult iseseisva õe vastuvõtuteenusega meditsiinilist tegevusluba ei ole võimalik saada.

Nõudmised tegevusloa saamiseks ei kehti ainult õendusabi puhul. Tervishoiuteenuste korraldamise seadus sätestab viis eri liiki tegevusluba: 

  • perearsti nimistu alusel üldarstiabi osutamiseks;
  • kiirabiteenuse osutamiseks;
  • eriarstiabi (statsionaarne, ambulatoorne) osutamiseks;
  • iseseisvalt õendusabi osutamiseks;
  • iseseisvalt ämmaemandusabi (sh kodusünnitus) osutamiseks;

Ilusüstide tegija peab olema tervishoiutöötajate registris

Veel suurem probleem on see, kui meditsiinilisi teenuseid pakuvad inimesed, kellel puudub vastav haridus. Seda võib vahel kohata ilusüstide tegijate seas. Sellisel juhul on tegemist seadusandluse rikkumisega, millega võivad kaasneda suured rahatrahvid.

Tervishoiutöötaja, ka ilusüstide tegija, peab olema registreeritud tervishoiutöötajate riiklikus registris ning teenust osutaval ettevõttel peab olema väljastatud tervihoiusteenuste osutamise tegevusluba eriarstiabi osutamiseks.

Kas siis õde ei tohigi protseduuri teha? Päris nii range see ei ole. Õde või ka ämmaemand võib protseduuri teha, kui tegevusloaga arst on teinud vastavasisulise otsuse. 

Ka ilusüstide tegijatele kehtivad sama suured piirangud, sest näiteks näopiirkonda tehtavad süstid nõuavad põhjalikke teadmisi naha ehitusest, näo ja kaela anatoomiast ning inimese füsioloogiast.

Enne protseduuri peab teenuseosutaja hindama inimese terviseseisundit, ta peab teadma, milliste vastunäidustuste korral teenust pakkuda ei tohi ja kui peaks tekkima mõni komplikatsioon, siis tuleb sellele kiiresti ja õigesti reageerida. Rääkimata sellest, et tuleb anda info protseduuri käigust, võimalikest kõrvaltoimetest ja tüsistustest. 

Kui mõtlete ilusüstide tegemisele, siis on soovitatav teha enne taustauuring. Kui välja valitud teenuseosutaja ei ole kantud tervishoiutöötajate riiklikusse registrisse, siis puudub tal luba osutada tervihoiuteenuseid, mille hulka kuuluvad ka mittekirurgilised meditsiinilised protseduurid .

Kuidas kontrollida, kas spetsialistil on vastav haridus ja luba?

Kõige lihtsam on spetsialisti tausta kontrollida Terviseameti veebilehelt. Sealt leiab infot nii tervishoiutöötajate hariduse, kontaktandmete pädevuse kui töökohtade osas.

Terviseameti registrist on võimalik tuvastada, kas sinu poolt välja valitud asutusel on tegevusluba, mis lubab üldse tervishoiuteenuseid osutada.

Vipmedicumis pakuvad teenuseid oma ala spetsialistid, kes on täitnud kõik tingimused. Kui on soov lasta endale ilusüste teha, siis tasub alati pöörduda oma valdkonna spetsialistide poole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.