Abiks lapsevanemale: apteeker annab nõu, kuidas beebi gaasivalu leevendada

Toidu seedimine on proviisori sõnul beebi organismi jaoks uus protsess, mis võtab veidi aega harjumiseks.Foto: Shutterstock

Gaasivalud on beebide seas sage probleem, millele tuleb esimestel elukuudel lahendust otsida. Õnneks leidub erinevaid võimalusi, kuidas gaasivalu leevendada – vajadusel saab abi ka apteegist. Nõu annab BENU apteegi proviisor Kerli Valge-Rebane.

Kõhugaasidel võib olla erinevaid põhjuseid

Toidu seedimine on proviisori sõnul beebi organismi jaoks uus protsess, mis võtab veidi aega harjumiseks. “Beebide seedesüsteem alles hakkab toimima ning soolestiku mikrobioota hakkab välja kujunema. Head bakterid meie soolestikus aitavad toidul seeduda, kuid selle protsessi tagajärjel tekib ka gaas. Kui gaasimullikesi tekib soolestiku palju, siis see võib tekitada kõhuvalu, ajab kõhu punni ning pingule,” selgitas ta.

Gaaside tekkele aitab omakorda kaasa ka söömise ajal allaneelatud õhk. “See õhk tahab kuidagi välja saada, seega oleks ideaalne, kui pärast igat toitmist saaks beebi krooksutatud, et liigne õhk väljuks – see aitab samuti gaasivalusid ennetada.”

Kui tegemist on rinnapiima toidul oleva beebiga, siis tasuks emal üle vaadata ka enda toiduvalik. “Uuringutega on välja toodud, et need toidud, mis tekitavad emal gaase, võivad sama reaktsiooni tekitada ka beebil. Kui ema märkab, et pärast teatud toidu tarbimist on tal endal tavapärasest rohkem gaase, siis kindlasti tasub jälgida ka enda beebi käitumist ja nutuhooge,” ütles proviisor.

Parema ülevaate saamiseks võiks proovida panna lühiajaliselt kõik söögid-joogid kirja – nii saab paremini analüüsida, kas mõne toiduaine puhul esines gaasivalusid rohkem. “Pahatihti lihtsalt õhtul enam ei mäleta, mida hommikul sõid, seda eriti beebi kõrvalt,” lisas ta.

Proovida võib nii beebimassaaži kui võimlemispalli

Valge-Rebase sõnul oleks gaasivalus beebi lohutamiseks hea hoida nahk-naha kontakti, mis juba iseenesest imikut rahustab. “Väga häid tulemusi annab näiteks beebimassaaž – selleks on erinevad koolitused, kus spetsialist jagab vastavaid näpunäiteid. Ka soe kompress beebi kõhul aitab lihaseid lõõgastada ja leevendab gaasivalusid.”

Heaks abimeheks on proviisori sõnul ka võimlemispallil istumine ning väikese amplituudiga üles-alla õõtsumine. “Erinevate võimaluste omavahel kombineerimine võib imesid teha,” kinnitas proviisor.

Millist abi saab apteegist?

Ka apteegis on saadaval valik gaasivalude leevendamiseks mõeldud tooteid. Proviisori sõnul on tegemist vedelal kujul olevate simetikooni ja/või piimhappebaktereid sisaldavate toodetega.

“Simetikoon aitab soolestikus tekkivad gaasimullikesed väiksemateks mullikesteks lõhkuda, millega beebil on lihtsam hakkama saada. Antud toimeaine soolest edasi ei imendu ning sellest tulenevalt ei oma muid kõrvaltoimeid,” selgitas ta. Piimhappebakterid aitavad omakorda soolestiku mikrobiootat normaliseerida. “Hea soolebakterite kooslus tagab parema seedimise ning tugevama immuunsuse.”

Valikus on ka tooteid, kus on koos nii simetikoon kui ka piimhappebakterid, samas on mõlemaid tooteid saadaval ka eraldi. “Annustamise puhul on oluline jälgida, kas toode on mõeldud kasutamiseks kord päevas või enne igat toidukorda. Seega tuleb arvestada, et toode, mida tuleks anda enne igat toitmist, saaks vastavalt ka kasutatud,” toonitas Kerli Valge-Rebane.

Järjepidevus on edu võti

Proviisori sõnul on uuringud toonud välja seose ema meeleoluseisundi ja beebi kõhugaaside vahel – seetõttu ei tasu gaasivalude pärast üleliia muretseda, kuna reeglina möödub probleem esimeste elukuudega. “Gaasid on väikese beebi puhul täiesti normaalne nähtus ning tavaliselt leeveneb probleem nelja elukuu jooksul. Kui mure on siiski suur, tasub kindlasti konsulteerida arstiga, kes saab anda soovitusi ja jagada nippe, kuidas beebi vaevusi leevendada.” 

Ka apteegist ostetud preparaadi kasutamisel tasub varuda kannatust. “Kui tundub, et see ei leevenda probleemi kohe, tasuks jätkata – nädal on piisavalt pikk aeg, et toote toimet hinnata. Kui selle ajaga muutust ei ole, tasuks proovida mõnda muud lahendust,” soovitas proviisor.

“Arvestada tuleb ka võimalusega, et beebile antav lisatoit (piimasegu) või D-vitamiini preparaat tekitab vahel kaebusi. Ka siin tasuks mõnda aega ühe tootega katsetada ning alles siis valida mõni teine tootja preparaat. Alati tasub konsulteerida apteekriga, kes oskab erinevate toodete erinevused välja tuua,” sõnas Kerli Valge-Rebane lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.