Apteeker paneb südamele: veenilaiendite murega tuleb tegeleda võimalikult vara

BENU apteegi farmatseut Anton Ojamaa.Foto: Egert Kamenik

Kuigi veenilaiendeid ehk varikoosi esineb rohkem eakatel inimestel, ei ole see kaugeltki ainult ealistest iseärasustest tulenev terviseprobleem. Mis veenilaiendeid põhjustab ning kuidas neid ravitakse, selgitab BENU apteegi farmatseut Anton Ojamaa.

Põhjuseid on erinevaid

Ehkki veenihaiguseid leidub veelgi, on veenilaiendid nendest üks kõige sagedamini esinev, puudutades nii mehi kui ka naisi. Siiski tekivad veenilaiendid tihedamini just naistel, näiteks raseduse ajal või pärast sünnitamist.

Ojamaa sõnul võivad veenilaiendid ilmneda väga erinevatel põhjustel: näiteks on mõjutavateks teguriteks ülekaal, suitsetamine, pikk seismine jalgadel või kauakestev istumine, geneetiline pärilikkus, aga ka füsioloogiline veeniseina nõrkus või süvaveeni võimetus täita oma ülesannet.

“Tagajärjeks on see, et veen võib kinni minna. Samas võib see juhtuda ka näiteks tromboosi või trauma tõttu. Kuna haigestunud veen ei suuda hoida verd voolamas ühes suunas ehk alt üles (ehk tagasi südamesse), jääb veri veenilaiendisse püsima ning võib esile kutsuda ümbritsevate kudede kahjustuse, põletiku ja lõpuks ka valu. Samuti näeme kosmeetilist muutust naha koes, mis muudab välimuse inetuks,” selgitas ta.

Sinakad läbi naha paistvad mügarikud või sõlmed ehk veenilaiendid tekivad tihtipeale inimese jalgadele. “Enamasti tulevad veenilaiendid reie ning sääre siseküljele, aga võivad ilmneda ka muudesse piirkondadesse,” lisas Ojamaa.

Kuivõrd probleem puudutab sageli eakaid, kannatavad selle kroonilise terviserikke all sageli ka nooremad inimesed. “Varikoos on nüüdisaja tervisehäire. Noortel võivad veenilaiendid tekkida pikal istumisel laua taga või pikal seismisel. Veenilaiendite esinemissagedus tõuseb vanuse kasvades – näiteks esineb alla 30-aastastel naistel veenilaiendeid 8%, viiekümnendaks eluaastaks tõuseb esinemissagedus naistel juba 41%.”

Veenilaiendid halvendavad elukvaliteeti

Siiski pole veenilaiendid ainult esteetiline probleem – need halvendavad oluliselt ka inimese elukvaliteeti, kuna veenilaiendite kohad võivad sügeleda ja põhjustada valu. Veenihaiguse süvenemisel tekivad kroonilised muutused veene ümbritsevates kudedes.

“Esmalt tekib turse hüppeliigese piirkonda, seejärel toimuvad naha troofilised (põletikulised) muutused, eelkõige naha õhenemine ja värvuse muutus (hüperpigmentatsioon). Mõnel juhul, kui veenilaiend asub nahapinnale väga lähedal, võib veenilaiendi kohal esineda sügelevat löövet või lõhkevaid veenikomusid. Sellisel juhul võib isegi väga kerge trauma korral tekkida verejooks,” tõdes farmatseut.

Seetõttu tuleb veenilaienditele pöörata tõsist tähelepanu, seda näiteks siis, kui pärast füüsilist koormust tekib turse või kui sääre alumises kolmandikus muutub naha värvus. “Sellisel korral võiks kaaluda vähemalt kompressioonravi alustamist. Siiski pole kõik veenilaiendid inimese tervisele ohtlikud ja enamik veenilaienditest on kosmeetilised,” sõnas Ojamaa.

Milline on ravi?

Farmatseudi sõnul tuleks veenilaiendite probleemiga tegeleda võimalikult varakult, kuna ravimata jätmine võib põhjustada haiguse süvenemist. Väga oluline roll on regulaarsel liikumisel, tervislikul toitumisel ja kahjulikest eluviisidest loobumisel.

“Veenipõletiku raviks võib kasutada hepariini sisaldusega geele (Lioton) koldele määrimiseks, samuti ka (trokse-)rutiini (Troxevasiin, Ascorutin) salve profülaktikaks ning ka tablette,” ütles ta ning lisas, et kompleksravi on varikoosi puhul alati parem. “Sümptomite süvenemisel tuleb kindlasti pöörduda perearsti poole, kes saab vajadusel suunata edasi veresoontekirurgi juurde – seda näiteks siis, kui on tekkinud haavand.”

“Väga soovituslik on kasutada kompressioonsukki/põlvikuid/sukkpükse, mida on apteekis saadaval erineva survega. Kõige täpsemini aitab õige survega toote leida veeniarst, aga ka perearst või apteeker saavad valiku tegemisel aidata,” lisas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.