Seljavalu on väga sage terviseprobleem ning kipub kimbutama inimesi igas vanuses. Mis võib olla seljavalu põhjuseks ning kuidas seljavalu leevendada? Nõu annab BENU apteegi farmatseut Anton Ojamaa.
Palju erinevaid põhjuseid
Farmatseudi sõnul on seljavalu tõepoolest liiges- ja lihasvalu kontekstis üks sagedamini esinev seisund. Siiski võib seljavalul olla väga palju erinevaid põhjuseid. “Sport on tänapäeval populaarne tegevus ning vägagi õigustatud ja tervislik, kuid teatud põhjustel juhtuvad ka ebameeldivused selle tegemise käigus ning võidakse kahjustada ka selga.”
Farmatseudi sõnul kogeb seljavalu koguni umbes 80% inimestest, aasta jooksul koguni kuni 45%. Seljavalu all kannatavad nii eakad inimesed kui ka keskealised ja noored – seda näiteks põhjusel, et osa inimesi teeb tööd ergonoomiliselt vales kehaasendis. “Vigastusi saadakse mitte ainult sportimisel, vaid ka tööl ning kodus,” lisas Ojamaa.
Samuti võib seljavalu põhjustada ülekaal, kuna kehamassiindeksi kasvamisel suureneb ka koormus liigesele ning kannatab selgroog. “Eakatel inimestel tekkib seljavalu vanuse tõttu, sest organismis toimuvad pöördumatud muutused nii luudes, liigestes, närvides kui ka ainevahetuses.”
Enamasti probleemiks alaseljavalu
Ehkki seljavalu võib esineda erinevat, pöördub apteeki kõige rohkem just alaseljavaluga kliente. Sellel on Anton Ojamaa sõnul loogiline põhjus. “Kuna alumine seljaosa on seljast kõige liikuvam, on see kõige sagedamini ka pinge all. Samas võib alaseljavalu tekkida selgroolülide vaheketta nihkumise tõttu ning põhjustada närvivalu, mis on väga äkiline ja tugev ning võib esineda ka jalas. Näiteks tekib jalgades tuimus, kramp, nõrkus või nn suremise tunne,” kirjeldas farmatseut.
Samas pöördutakse apteeki ka abaluude lihasvalude ning kaelavaludega, sest ka seal piirkonnas võib närv saada pigistatud või lihas välja väänatud. “Enamasti paranetakse seljavalust spontaanselt, tavaliselt umbes 4 nädala jooksul,” märkis spetsialist.
Mida valutava seljaga teha?
Kui seljavalu on üsna tugev, soovitatakse elukvaliteedi parandamise ja valu leevendamise eesmärgil kasutada valu- ja põletikuvastseid tablette ja salve. “Mõnikord ei suuda seljavalu kannatavad inimesed isegi liikuda,” tõdes farmatseut.
Kui aga probleem on põhjustatud liigese kulumise tagajärjel või on tegemist aktiivse sportlasega või rasket füüsilist tööd tegeva inimesega, siis on soovituslik kasutada liigeste toetamiseks vajalikke toidulisandeid. “Positiivset toimet annavad glükosamiini sisaldavad toidulisandid, aga ka D-vitamiin ja kalaõli on tähtsad. Närvilõpmeid, mis põhjustavad valu, toetavad B-grupi vitamiinid ja mineraalained, näiteks magneesium ja kaalium.”
Ehkki arstide üldsoovituse põhjal ei tohiks valu kannatada, tuleb ka valuvaigisteid kasutada vastutustundlikult. “Valuvaigisteid peab kindlasti võtma mõistlikutes kogustes, konsulteerides enne oma perearsti või apteekriga,” toonitas Ojamaa.
Väga tähtis on liikuda
Seljavalu profülaktika vaatenurgast on oluline, et inimesel oleks ergonoomiline töökoht, tervislik eluviis, kehamassiindeks normi piirides ja tema igapäevaelu oleks füüsiliselt aktiivne. “Vajadusel tuleb abi küsida perearstilt, kes võib suunata patsiendi füsioterapeudi või teise taastusravi spetsialisti poole,” märkis farmatseut.
Kõige parem viis seljavalu leevendamiseks on Anton Ojamaa sõnul ennekõike aktiivne liikumine nagu sport, pilates või (vesi)võimlemine, mis aitavad nii terviseprobleeme ära hoida kui ka ravida. “Isegi lihtne kõndimine 4000–6000 sammu päevas on väga tervislik ja seljale soodne. Kui aga seljavalu on väga tugev ning häirib elamist või kaasneb valuga palavik, tasub pöörduda perearsti poole. Samuti tuleks kiiremas korras võtta arstiga ühendust, kui lisaks seljavalule esineb uriinis või väljaheites verd,” sõnas Ojamaa.