BENU Terviseblogi

Diabeetik küsib: kas on vahet, millist nõela ma insuliini süstimiseks kasutan?

Selleks, et süstimine oleks lihtne ja kiire, tuleb valida kasutamiseks pensüstli nõel, mis oleks võimalikult peenike ja lühike.Foto: Shutterstock

Insuliini süstimine on paljude diabeetikute jaoks normaalne igapäevase elu osa. Siiski on paljud süsteravi saavatest diabeetikutest tõenäoliselt mõelnud, kas ebameeldivat süstimist annaks äkki kuidagi mugavamaks või valutumaks muuta. Ent millest ikkagi alustada?

Diabeetikuid kimbutab sageli nõelahirm

Ehkki esmapilgul võivad kõik pensüstli nõelad tunduda ühesugused, on neil siiski väga palju erinevusi, mis mõjutavad nii süstla käsitlemist kui ka süstimist ennast.

Siiski teevad paljud diabeetikud süsteravi juures levinud vea ning kasutavad ühekordseks kasutamiseks mõeldud nõela mitu korda järjest. Ent selline käitumine rikub tegelikult imepeenikest nõela, mistõttu muutub süstimine reeglina valulikuks ja ebameeldivaks.

Sageli ei tasu alahinnata ka paljudele inimestele omast nõelahirmu, mida esineb mõistagi ka diabeetikutel. Seetõttu eelistavad süsteravi saavad diabeetikud sageli nõelu, mis läbiksid nahakudesid võimalikult kergelt ega tekitaks sealjuures valu või lokaalseid reaktsioone nagu verejooks, mis võib ootamatult riideid määrida ning muid ebameeldivusi tekitada.

Selleks, et süstimine oleks lihtne ja kiire, tuleb valida kasutamiseks pensüstli nõel, mis oleks võimalikult peenike ja lühike. Paljudele tuleb aga tänaseni üllatusena, et täiskasvanud inimese naha paksus varieerub umbes 1,25–3,25 millimeetri vahel.

See tähendab, et ka lühike 4 mm pensüstli nõel täidab oma ülesande ning muudab süstimise tänu lühikesele pikkusele valutuks ning kiireks. Seega ei pea alati eelistama süstimiseks pikemat nõela, kuna see ei ole alati parim lahendus.

Ideaalne nõel ei tekita valu ning on mugav kasutada

Tänapäeval toodetud ja diabeetikute poolt kasutusel olevad insuliininõelad on võrreldes varasema ajalooga astunud suure sammu edasi – järjest enam tuuakse turule nõelu, mis muudavad insuliini süstimise järjest mugavamaks, kiiremaks ning sageli ka valutumaks. Ühtlasi on nõelu järjest lihtsam pensüstli külge paigaldada, kuna keeramise asemel kinnituvad nõelad süstli külge kiire klõpsatusega.

Täiesti uuel tehnoloogial põhinev pensüstli nõel Clickfine DiamondTip on 6-tahuline, muutes insuliini süstimise seeläbi märksa sujuvamaks ja kiiremaks. Kuna peen ja lühike nõel tagab paljuski insuliinravi edukuse, on DiamondTip nõelal õhukesed kanüüliseinad, mis tagavad kiirema ravimivoo ning teevad süstimise seeläbi võimalikult mugavaks ning muretuks igapäevaseks tegevuseks.

Šveitsis toodetud ja disainitud pensüstli nõel ühildub kõigi tuntud tootemarkidega ning on saadaval pikkustes 4, 5, 6 ja 8 millimeetrit. Süstimiseks läheb vaja senisest vähem jõudu, kuna nõela välisläbimõõt on küll sarnane (võrreldes teiste omataolistega), kuid siseläbimõõt veidi suurem, seda tänu imeõhukestele kanüüliseintele, mis kindlustavad valutu süstimise – koguni 77,3% nõela proovinud diabeetikutest tundsid süstimisel vähem valu kui tavalist nõela kasutades.

Valu ja ebamugavustunne ei pea käima süsteraviga käsikäes. Seega ei pea ka insuliini süstimine olema ebameeldiv, kui sa teed selle enda jaoks võimalikult lihtsaks ja mugavaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.