BENU Terviseblogi

Dr Andreas Abel: meeste depressioon on väga suure tõenäosusega Eestis aladiagnoositud

Qvalitase meditsiini juht dr Andreas Abel.Foto: Qvalitas

Qvalitase meditsiini juhi dr Andreas Abeli hinnangul on Eesti meeste terviseteadlikkus aasta-aastalt tõusnud. Küll aga pöörduvad arsti poole siiski endiselt enamasti naised, seda eriti vaimset tervist puudutavate probleemide korral. Ent mil viisil erinevate terviseprobleemide tekkimist vältida ning milliseid tervisenäitajaid kontrollida?

Vastuvõtule pöörduvad rohkem naised

Dr Abeli hinnangul käivad mehed järjest rohkem ka profülaktiliselt oma tervist kontrollimas ning mitte ainult siis, kui juba mingisugused kaebused on tekkinud, näiteks pöördutakse spetsialisti poole erinevate vereproovide ja uuringute tegemiseks.

“Eriti meeste puhul on torganud silma, et tervisekontrolli pöördujate arv kasvab, kui mõni sõber või avalikult tuntud meesterahvas on ootamatult ja raskelt haigestunud. Meeste ja naiste arsti poole pöördumistes on siiski endiselt suur erinevus naiste kasuks,” möönis ta.

Kindlasti on üks suur ja oluline valdkond vaimse tervisega seotud probleemid, kus mehed jõuavad vastuvõtule harva. “Meeste depressioon on väga suure tõenäosusega Eestis aladiagnoositud. Näiteks sooritavad mehed Eestis 80% suitsiididest. Isiklikust kogemusest tundub ka, et mehed jõuavad arsti juurde sageli üsna viimases hädas, kui probleem või haigus on jõudnud juba pikalt areneda,” sõnas dr Abel.

Milliseid tervisenäitajaid kontrollida?

Et haiguseid on alati mõistlik ennetada või jõuda neile jälile võimalikult varases staadiumis, kuna see tagab tõsiste tervisekahjude vältimiseks ja elukvaliteedi säilitamiseks paremad väljavaated, joonistuvad siiski välja ka põhjused, miks teatud haigusi meie ühiskonnas rohkem esineb.

“Eestis põhjustavad kõige suuremat tervisekaotust ning suremust meeste seas jätkuvalt südame-veresoonkonnahaigused ning seega tasuks tähelepanu pöörata kindlasti nende haiguste riskidele,” ütles ta.

Aeg-ajalt tasuks kontrollida oma vererõhku, et see märkamatult aastatega ei jõuaks kriitilisele tasemele. “Verenäitajatest tuleks suurema tähelepanuga jälgida kolesterooli ning veresuhkrut,” tõi dr Abel välja.

Hiljemalt 45–50-aastaselt tuleks pöörata tähelepanu eesnäärmehaigustele, urineerimiskaebuste või perekonnas esinenud eesnäärmevähi korral juba nooremanagi. “Statistika järgi põeb isegi kuni viiendik 20–50-aastastest meestest eesnäärmepõletikku, mis võib hiljem olla üheks eesnäärmevähi riskiteguriks,” toonitas ta.

Erinevate südamehaiguste kõrval kerkivad vanemas eas esile ka pahaloomulised kasvajad. Seega tuleks kindlasti osaleda riiklikus jämesoolevähi sõeluuringus. “Nahaarsti juures tasuks ette näidata oma sünnimärgid ning vastavalt oma nahatüübile ja isiklikele riskidele saada soovitus edasisteks kontrollideks. Füüsiliste kaebuste ja haiguste ennetamise kõrval ei tohi ära unustada vaimset tervist, mis täpselt sama suurt hoolt ning tähelepanu vajab.”

Qvalitas pakub tervisepakette meestele

Oma tervise hindamiseks ja hoidmiseks on Qvalitas loonud erinevaid teenuseid ja pakette, mis on mõeldud spetsiaalselt meestele. Kui vere paneelanalüüsile võib pöörduda ilma saatekirjata, siis meestele on valikus ka pakett kuni 40-aastastele ning üle 40-aastastele meestele.

“Pakettide sisu on koostatud vastavalt sellele, milliseid riske teatud vanuses eelkõige hinnata tuleks. Nii kontrollime vereproovidest alati näiteks verepilti vererakkude hindamiseks, kolesterooli alatüüpe südamehaiguste riskide hindamiseks, samuti maksa ja neerude tervist ning D-vitamiini,” tõi dr Andreas Abel välja.

Üle 40-aastaste meeste paketis lisandub näiteks PSA analüüs eesnäärme tervise hindamiseks. “Vere paneelanalüüside juurde soovitan alati võtta lisaks arsti vastuvõtt tulemuste tõlgendamiseks või külastada pärast analüüse Qvalitase Digikliinikut, kus samuti kerge vaevaga arstilt kommentaari saab küsida,” lisas ta.

Qvalitas on aastaid olnud aktiivne osaleja ka Pikema Sõpruse Päeva kampaanias. “Ka sel aastal ootame kõiki mehi enda juurde oma tervisenäitajaid kontrollima. Meie kõige põhjalikum tervisekontroll on Terviseaudit, kus lisaks vereanalüüsidele teeme funktsionaalseid uuringuid südame ja kopsude tervise hindamiseks (koormustest, spirograafia), vaatame ultraheliga üle kõhu- ja vaagnapiirkonna siseelundid, samuti saab külastada erinevaid spetsialiste nagu optometrist, füsioterapeut ning omal valikul eriarst,” sõnas ta. Täpsemat informatsiooni Qvalitase pakutavate tervisepakettide kohta leiab kodulehelt.

Kui tihti tasuks tervisekontrollis käia?

Sageli võib pöördujal tekkida õigustatud küsimus, kui tihti peaks analüüse tegema ning kui tihti võiks tervisekontrolli korrata. Dr Abeli sõnul sõltub pöördumine ja sagedus mehe individuaalsetest riskidest, mis võivad olla seotud nii pärilikkuse kui elustiiliga.

“Tervisekontrollidega tasub alustada juba varases täiskasvanueas. Üldiselt võiksid alla 50-aastased tervislike eluviisidega ja end hästi tundvad mehed käia põhjalikumas tervisekontrollis iga 3–5 aasta tagant. Kui aga taustal on juba mõne haiguse riski tõstvaid pärilikke või elustiilist tingitud tegureid, siis vastavalt vajadusele tuleb kontrollis käia sagedamini. Üle 50-aastased mehed võiksid tervisekontrollis käia iga-aastaselt või kaasuvate haiguste olemasolul tihedaminigi,” selgitas ta.

Oma tervise hoidmiseks ja edendamiseks on üldised soovitused siiski samad olnud juba aastaid. “Oluline on regulaarne ja piisav liikumine, mis tähendab vähemalt 2–3 tundi mõõdukat füüsilist aktiivsust igal nädalal. Toituda tuleks tasakaalustatult, tarbides piisavalt ka värskeid puu- ja juurvilju. Füüsilist jõudu ja vaimset tervist aitab hoida korralik töö ja vaba aja tasakaal, muuhulgas ka vähemalt 7-tunnine öine uni. Hoiduda tasuks kahjulikest harjumustest nagu suitsetamine või alkoholi kuritarvitamine ning vajadusel nendest pääsemiseks arsti poole pöörduda nagu ka terviseprobleemide ilmnemisel. Eelnevate soovituste järgmisel õnnestub tunduvalt vähendada kõikide läänemaailmas enamlevinud haiguste riske, pikendada oma tervelt elatud aastaid ning eluiga,” ütles dr Abel.

Osale meeste tervisekampaanias!

Et novembrikuu on pühendatud meeste tervisele, loosib BENU Apteek koostöös Qvalitasega välja erinevaid auhindu. Osalemiseks soeta BENU Apteegist või veebiapteegist mitteravimeid vähemalt 30 euro eest ning registreeri ostutšekk. Osaleda võivad nii mehed kui naised, kuna võidu korral saab auhinda ka lihtsal viisil mõnele erilisele ja olulisele mehele edasi kinkida.

Kõikide osalejate vahel läheb loosi peaauhinnaks olev tervisepakett meestele, mis sisaldab vereanalüüse, spetsialisti konsultatsiooni, ultraheliuuringut ning analüüside ja uuringute tõlgendust Qvalitas Arstikeskuses. Loosiauhinna võitnud mees on teretulnud broneerima aja endale sobivas Qvalitas Arstikeskuses, saamaks terviklik ülevaade organismis toimuvast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.