Kuigi uriinipidamatust peetakse sageli piinlikuks tabuteemaks, kogeb kaebusi elu jooksul ligikaudu kolmandik kõigist elanikest. Seetõttu on oluline, et mure korral julgeks igaüks abi otsida nii arstilt kui ka apteegist, kuna tõhusad lahendused uriinipidamatusest tingitud kaebuste leevendamiseks on olemas.
Naised kannatavad sagedamini kui mehed
Peaaegu igaüks on lapsepõlves kokku puutunud uriinipidamatusega. On siiski vale arvata, et see probleem puudutab ainult lapsi, hooldekodus elavaid eakaid või eesnäärmeprobleemide all kannatavaid mehi. Kuigi uriinipidamatust esineb sagedamini pärast 60. eluaastat, ei ole see kindlasti ainult vanusest tingitud diagnoos.
Ehkki uriinipidamatust saab enamasti edukalt ravida, jääb otsus arsti poole pöörduda sageli valehäbi ja piinlikkustunde taha. Nii võib arstiabi otsimiseks kuluda pikki aastaid enne, kui tõepoolest julgetakse probleemi endale tunnistada – selle aja jooksul on aga sageli kannatada saanud nii inimese lemmikhobid, reisimine, treeningud ja lähisuhted.
Elu jooksul esineb uriinipidamatust ligikaudu 10% kuni 36% inimestest ehk igal kolmandal elanikul. Naised kannatavad selle intiimprobleemi all oluliselt sagedamini kui mehed, pärast 60. eluaastat isegi kaks korda sagedamini.
Kaks peamist tüüpi
Uriinipidamatust esineb peamiselt kaht erinevat tüüpi. Koormusest tingitud uriinipidamatus väljendub uriini lekkimisena koormuse ajal – köhimisel, aevastamisel, jooksmisel, hüppamisel, naermisel, füüsilise töö tegemisel, raskete esemete tõstmisel, aga ka seksuaalvahekorra ajal. Seda tüüpi uriinipidamatus mõjutab kõige sagedamini naisi – seda põhjusel, et sageli võib uriinipidamatus olla põhjustatud näiteks korduvatest või keerulistest sünnitustest, ülekaalust või varasemalt tehtud kirurgilistest operatsioonidest.
Enamasti piisab sellist tüüpi pidamatuse puhul kerge kuni mõõduka pidamatuse sidemetest. Hügieeni aitavad kontrolli all hoida Seni Lady Slim Mini, Seni Lady Slim Mini Plus või Seni Lady Slim Normal pidamatue sidemed.
Viivitamatust urineerimistungist tingitud uriinipidamatus avaldub äkilise soovina põit tühjendada. Vajadus on nii tugev, et ei pruugi tualetti jõuda. Seetõttu põhjustab niisugust tüüpi pidamatus sageli stressi ja soovi harvemini väljas käia, et mitte sattuda ebamugavasse olukorda.
Probleemi tekitab üliaktiivne põis, millele on iseloomulikud ka sagedane väikeste portsjonitena urineerimine, öine urineerimine ning vajadus roojata uriini lekkimisega samal ajal või ilma selleta. Üliaktiivsest põiest tingitud uriini lekkimist esineb naistel sagedamini kui meestel – see on seletatav anatoomiliste erinevustega.
Selle pidamatuse tüübi korral võib tarvis olla juba pisut imavamaid sidemeid nagu näiteks Seni Lady Slim Extra. Mugav on kasutada aluspesule sarnaseid imavaid pükse Seni Lady Pants.
Mõlemad mainitud peamised uriinipidamatuse tüübid võivad ka kombineeruda – seda nimetatakse segatüüpi uriinipidamatuseks.
Kolm soovitust
Uriinipidamatuse probleemi edukaks lahendamiseks on oluline arvestada mõne olulise soovitusega.
- Leidke hea arst – uroloog, günekoloog, perearst, kes sisendab kindlustunnet, et probleem laheneb.
- Valige head, kvaliteetsed ennetusmeetmed, mis loovad kaitse ja turvatunde. Nagu iga ravi, võtab ka uriinipidamatuse ravi aega. Seetõttu on oluline valida selle aja jaoks sobivad abivahendid. Need on igapäevased uroloogilised sidemed uriini imamiseks, püksmähkmed täiskasvanutele, ühekordsed linad, nagu näiteks Seni Soft Basic 60x60cm, aga ka kehahooldustooted. Kehahooldustoodetest on mugav kaasas kanda Seni Care niiskeid salvrätikuid.
- Vanemaealisi naisi, kes uriinipidamatusest veel rääkida ei taha, saavad aidata nende pereliikmed, seda nii emale hea spetsialisti leidmisega kui teda ravimisel toetades kui ka parema elukvaliteedi tagamiseks sobivaimaid hügieenitooteid välja valides.