BENU Terviseblogi

Ekspert selgitab: mida süüa, et nahk püsiks noor ja terve?

Nahk vajab iga päev õiget hoolt — seda tuleb sobilike vahenditega puhastada ja kindlasti ka niisutada. Samavõrd tähtis on, et nahk saaks hästi hooldatud ka seestpoolt. Sinu eluviis ehk toitumine, uni, harjumused ja füüsiline aktiivsus mõjutavad samuti sinu naha tervist. 

Toida nahka õigesti

Toitumisharjumused ja eluviis mõjutavad kogu organismi seisundit, sealhulgas ka naha olukorda. Kindlasti ei põhjusta probleeme ainult toitumine, kuid see võib neid süvendada või rohkem esile kutsuda.

“Tasakaalustamata ning ühekülgne toitumine võib süvendada nahaprobleeme ja soodustada nende tekkimist,” räägib Benu kosmeetikakonsultant Kreete Põlme. “Sagedased probleemid, mida toitumisharjumused mõjutavad, on akne ning dermatiidid,” lisab ta. Inimesed, kellel on soodumus naha punetuseks ja kapillaaride laienditeks, peaksid piirama vürtsika ja rasvase toidu, kohvi ja alkoholi tarbimist. 

Tasakaalustatud toitumine on mõjuv relv ka vananemise vastu. “Õige toit aeglustab vananemisega seotud protsesse. Üheks vananemist põhjustavaks teguriks on vabad radikaalid,” selgitab Põlme. Nendega võitlemisel on olulised antioksüdandid, mida saame puu- ja köögiviljadest ning marjadest.

Kindlasti on oluline süüa 5 peotäit puu- ja köögivilju, suurendada teraviljatoodete osakaalu menüüs, süüa väike peotäis pähkleid-seemneid päevas. Vähendada tuleb rasvase toidu ning poolfabrikaatide tarbimist. Juua puhast vett vähemalt 2-3 klaasi päevas.

Nahk vajab vitamiine

“Selleks, et organism suudaks edukalt vabade radikaalidega võidelda, on meil tarvis antioksüdantse toimega vitamiine A, E ja C, aga ka mineraalaineid nagu seleen ja tsink,” selgitab Põlme. “Kindlasti on nahale olulised ka B-grupi vitamiinid.”

Tasakaalustatud ja mitmekülgse toitumise korral saab organism vajalikud toitained toidust kätte. Stressirohkel perioodil organismi vajadus vitamiinide järele aga suureneb ja siis võib kasutada näiteks nahale mõeldud vitamiinide ja mineraalide komplekspreparaati. “Ükski toidulisand ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist,” rõhutab Põlme. 

Pimedal ajal on organismi D-vitamiini vajadus suurem ning see on kindlasti üks olulisemaid vitamiine. “Toidust võib olla raske saada piisavas koguses D-vitamiini ja seepärast tasuks täpse koguse väljaselgitamiseks anda vereproov,” soovitab Põlme. “Kui oled oma toidulaualt välja jätnud loomsed toidud, tuleb rohkem jälgida ka oma vere B12 vitamiini ja raua sisaldust.”

Stress 

Stress, vähene uni ja ebapiisav füüsiline aktiivsus mõjutavad kogu organismi tervislikku seisundit, sealhulgas naha tervist. “Nahal võivad hakata ilmnema vananemise märgid nagu tuhm jume, kortsud ja lõtvunud nahk,” räägib Põlme.

“Stress ja kehv uni kiirendavad vananemisega seotud protsesse, regulaarne trenn aga aitab hoida naha ja organismi vormis,” selgitab Põlme. “Seepärast tasuks nii sisemise kui välise tervise nimel teha iga päev vähemalt 30 minutit mõõduka koormusega trenni.”

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.