Fotod: tulevased proviisorid said uue kaasaegse õppeklassi

Farmaatsiaõppe uusi võimalusi tutvustasid kohapeal Tamro Eesti tegevjuht Tanel Kuusmann (vasakul), füüsikalise farmaatsia professor Karin Kogermann. Tartu Ülikooli sotsiaalfarmaatsia kaasprofessor Daisy Volmer ja farmatseutilise ettevõtluse nooremlektor Kristiina Sepp.Foto: Kristiina Klaan

Kas oled mõelnud, kust sinu koduapteegi proviisor kõik need suurepärased teadmised ravimite kohta sai? Selleks tuleb läbida Tartu Ülikooli proviisoriõpe, kus tulevane ravimiteadlane omandab laiapõhjalised teadmised nii ravimitest ja nende tootmisest kui ka oskab inimesi sobivaima ravimi valimisel nõustada.

Nüüd on tulevastel proviisoritel olemas veelgi kaasaegsem võimalus, kuidas omandatud teadmisi patsientideni viia: aprillis avati Tartu Ülikoolis uus õppeklass, mille abil tudengid uusi oskusi harjutada saavad.

Proviisor on ravimiteadlane

Et ravimite kasutamine ühiskonnas on elanikkonna vananemise ning erinevate haiguste esinemise sagedusega suurenenud, läheb vastavate teadmistega inimesi vaja järjest rohkem – nimelt on üheks ravimi väga oluliseks aspektiks ka nende toime- ja abiained ning nende mõju organismile. Just vastava haridusega spetsialist oskab sellele tähelepanu pöörata ning otsida välja sobivaima ravimi.

Õppeklassi pidulikule avamisele kogunes palju huvilisi, kes said simulatsiooniga tutvust teha. Allikas: BENU

Kuna proviisoriõpe on väga mitmekülgne ning suur osakaal on näiteks meditsiini õppeainetel, ei ole vähem tähtis ka patsiendi nõustamise oskuse omandamine ja arendamine. Selleks, et toetada ravimiinfo tõhusat ja selget edastamist, kasutataksegi õppetöös erinevaid simulatsioonimeetodeid, mille abil tulevased proviisorid ametiks harjutada saavad.

Tulevaste proviisorite tõhusamaks ettevalmistuseks avati aprillis uhiuus õppeklass, mille abil õnnestub senine õpe muuta veelgi kaasavamaks ja praktilisemaks. Uue tööriistana paikneb õppeklassis apteegi simulatsioon, mis annab ülevaate apteekides müügilolevatest käsimüügiravimitest, toidulisanditest ja muudest apteegi toodetest.

Selline näeb välja uus Tartu Ülikooli proviisorite õppeklass. Allikas: BENU

Reaalset apteegiriiulit imiteeriv simulatsioon aitab tudengitel oma oskusi veelgi paremini rakendada: näiteks saavad üliõpilased BENU apteegi frantsiisiketiga koostöös valminud uues õppeklassis hõlpsalt toodete väljapanekuid organiseerida ning arvestada seejuures ravimite toimeainete ja selle mõjudega.

Seeläbi võib apteeki sisenev patsient olla kindel, et tema soovide ja vajadustega arvestatakse – et kõik ravimid kõigile ei sobi, on seetõttu väga tähtis pidada apteekriga nõu, anda talle teada võimalikest allergiatest või kasutatavatest ravimitest. Just kahe osapoole koostöös õnnestub apteegist leida sobivaim ravim.

BENU simulatsiooni kujundas disainer Kristiina Klaan. Allikas: BENU

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.