Hea teada: milliseid vigu võiksid suuhooldusel vältida?

See, kas kasutada hambaniiti, hambatikke või hambavaheharjaseid, sõltub hambavahede laiusest.Shutterstock

Suuhoolduse, sealhulgas hammaste, keele ja igemete puhastamisega kaasneb palju müüte ja eksiarvamusi. Milline näeb välja korrektne suuhooldus ning milliseid vigu sageli tegema kiputakse, räägib Benu veebiapteeker Triin Hirvlaan.

Kahjulik trend

Triin Hirvlaane sõnul peitub tervete hammaste saladus regulaarses kontrollis ja järjepidevas puhastamises. Küll aga soovitakse tänapäeval järjest rohkem endale säravvalgeid hambaid ning selle saavutamiseks soetatakse selleks ettenähtud tooteid Internetist.

“Hammaste valgendamisega kodustes tingimustes peaks olema ettevaatlik ning võimalusel tuleks seda teha hambaarsti juures,” rõhutas Hirvlaan ning lisas, et Internetist ostetud tooted ei pruugi anda soovitud tulemust ning võivad soovitud ilu asemel hambaemaili rikkuda ja tundlikke igemeid ärritada.

Arvesta oma suu eripäradega

Ühtlasi tuleb hoolikalt valida sobivat hambaharja ja -pastat, kuna valik on väga suur. Niisiis võiks arvestada oma hammaste ja igemete eripära. “Levinud on arusaam, et tugevate harjastega hambaharjad ja abrasiivsed hambapastad pesevad põhjalikumalt, kuid tegelikult ei sobi need tundlikele hammastele ja igemetele,” märkis veebiapteeker.

Samuti kasutatakse puhaste hammaste ja värske hingeõhu tagamiseks sageli ksülitooli ja sorbitooli sisaldavaid nätse. “Nende kasutamine aitab kaitsta hambakaariese eest, kuid  ülemäärane kasutamine võib põhjustada kõhuvalu või kõhulahtisust,” tõi Hirvlaan välja.

Inimestel, kes kasutavad suuvett igapäevaselt või lausa mitu korda päevas, soovitab Hirvlaan valida alkoholivaba suuvee. “Alkoholiga suuvesi võib sagedasel kasutamisel suu limaskesta ja igemeid ärritada,” põhjendas ta.

Kaks korda päevas

Tõenäoliselt on päevselge, et hambaid võiks pesta kaks korda päevas ehk pärast ärkamist ja enne magamaminekut. Sageli tekitab siiski segadust küsimus, kas hambaid tuleks pesta enne või pärast hommikusööki.

“Pigem soovitaksin seda teha enne hommikusööki, sest vahetult pärast hommikusööki on happelise keskkonna tõttu hambaemail nõrgem ja nii võib hambapinda kahjustada,” selgitas veebiapteeker. Hambapesu ise võiks Hirvlaane hinnangul kesta umbes 5 minutit. 

Mis puutub sobivasse hambaharja, siis eelistada võiks pehmemate harjastega ning väiksema peaga harja, mis ulatub paremini ka raskemini ligipääsetavatesse kohtadesse. “Pehmed harjased ei kahjusta igemeid,” märkis ta.

Keel vajab tähelepanu

Lisaks hammaste pesemisele tuleks tähelepanu pöörata ka keele puhastamisele. “Keele pinnal on keelenäsad, mille vahele koguneb toiduosakesi ja palju mikroobe,” selgitas Hirvlaan peamist põhjust.

Keelt võib pesta hambaharjaga, ühtlasi on mõnel hambaharjal teisel pool ka keele puhastamiseks mõeldud ala. Lisaks on olemas ka spetsiaalsed keelekaabitsad.

Suuvett on erinevat

Pärast päevaseid toidukordasid võiks suud loputada lihtsalt leige veega. Mõnikord on aga vaja kasutada ka suuvett. Suuveega loputamist võib hambaarst või apteeker soovitada näiteks teatud igemeprobleemide korral või näiteks pärast mõnda suuõõne kirurgilist protseduuri. “Igemete ja suuõõne limaskesta põletike puhul kasutatakse tavaliselt kloorheksidiiniga suuvett, millel on bakterite-, seente- ja põletikuvastane toime,” rääkis Hirvlaan.

Viimast tasuks vältida juhul, kui suuvett soovitakse kasutada igapäevaselt ja pikema perioodi vältel. “Pikaajalisel kasutamisel võib kloorheksidiin põhjustada hambaemaili tumenemist,” tõi ta välja, kuid lisas, et see on siiski mööduv nähtus.

Niit, tikud või harjased

Täiusliku suuhoolduse heaks võiks kasutada ka hambaniiti, -tikke või hambavaheharjaseid. Millise kasuks otsus langeda? “See, kas kasutada hambaniiti, hambatikke või hambavaheharjaseid, sõltub hambavahede laiusest,” toonitas Hirvlaan.

Niisiis võiksid laiemate hambavahedega inimesed eelistada hambavaheharjasid või hambatikke, kitsamate hambavahedega pigem hambaniiti. “Hambavaheharjade valik on suur ning neid on mitmes erinevas mõõdus,” lisas veebiapteeker.

Kuid millal ja kui tihti neid kasutada? Hirvlaane sõnul esineb selles osas erinevaid arvamusi. “Rohkem soovitatakse neid kasutada üks kord päevas, õhtul enne hammaste harjamist, siis on kindel, et hambavahedest on eemaldatud kõik toidujäägid,” sõnas ta.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.