Juukseotsad katki? Abi võib olla nendest soovitustest

Kosmeetikakonsultandi sõnul vajavad haprad juuksed turgutamist just pärast talveperioodi.Shutterstock

Lõhenevad juukseotsad on sageli mõistatuseks paljudele, kes juuste ilu ja tervise pärast mures on. Aga on olemas tõhusaid meetodeid, kuidas nende katkemist edukalt ära hoida. Millest on päriselt abi ja millest mitte, räägib BENU apteegi kosmeetikakonsultant Marite Talbre. 

Palju erinevaid põhjuseid

Talbre sõnul jätavad katkenud ja otsast lõhenenud otsad juustest kuiva ja kahuse üldmulje. “See tähendab, et juuksekarva pealispinda kattev soomuskiht on kahjustunud,” selgitas ta.

Juuste murdumisel ja lõhenemisel on väga palju põhjuseid. Näiteks on täheldatud, et stressiperioodil katkevad sagedamini need juuksekarvad, mis on parasjagu kasvufaasis. “Ka erinevate ravimite tarbimine või terviseprobleemid häirivad nii juuste kui terve organismi hormonaalset tasakaalu,” lisas Talbre.

Väga suur roll on tervislikul toitumisel, kuna just toitumisharjumused määravad juuste heaolu ja ilu juures märkimisväärselt palju. Samuti tarbitakse kosmeetikakonsultandi sõnul liiga vähe vett.

Hoolitsetakse liiga palju või liiga vähe

Üks peamisi põhjusi, miks juukseotsad katkevad, on valed hooldusvõtted. “Siia võib liigitada palju erinevaid tingimusi ja tegevusi, nagu kiire elutempo või ka see, et juuste hooldamiseks võetakse liiga vähe aega: šampoonides, palsamites ja maskides olevad toimeained ei jõua imenduda juuksekarva või peanahka, mis on ülioluline just siis, kui toitainete puudus on juuksejuure rakutasandil,” selgitas kosmeetikakonsultant.

Probleem võib olla ka valede hooldus- ja viimistlusvahendite kasutamises. “Liiga kõva plastikust kamm, metallosaga patsikummid ja pidev hobusesaba kandmine soodustavad juuste murdumist, samuti kipuvad otsad lõhenema siis, kui juukseid värvitakse liiga tihti,” rääkis ta ja lisas, et just sage blondeerimine kahjustab juukseid olulisel määral.

Juukseid võib üleliia koormata ka see, kui neid igapäevaselt föönitada või sirgendada. “Ilma kuumusekaitset kasutamata ja liiga peanaha lähedal maksimaalse kuumusega föönitamine kuivatab liigselt ja halvendab peanaha vereringet. Juuste sirgendamine soodustab jällegi juuste murdumist,” rääkis Talbre.

Probleemiks võivad olla ka keskkonnamõjud. “Liigne UV-kiirgus või liiga külm temperatuur talvel kahjustavad märkimisväärselt juukseid. Juuste tervisele ja väljanägemisele mõjuvad halvasti ka liiga kare ja soolane vesi,” sõnas ta.

Abi on vitamiinidest

Et inimese elustiil on igaühe enda teha, saab Talbre sõnul väga palju juuste heaks ära teha õige ja asjakohase hoolduse abil. Näiteks on abi spetsiaalsetest vitamiinidest, mis on mõeldud just juuste tervise parandamiseks.

“Vitamiinid on asendamatud mikrotoitained, mis on elutähtsad inimorganismi normaalseks toimimiseks ja arenguks. Kui esinevad juba silmanähtavad muutused, annab keha märku, et puudu on mikrotoitainetest,” selgitas ta. Sellisteks muutusteks on näiteks juuste väljalangemine, hõrenemine või katkemine.

Kosmeetikakonsultandi sõnul vajavad haprad juuksed turgutamist just pärast talveperioodi, mil mütsi kandmine, külm temperatuur ja vähenenud vitamiinide ja mineraalainete varud on juukseid räsinud. “Lihtsaks abiks on spetsiaalsed komplekspreparaadid, mis sisaldavad nii olulisi vitamiine kui ka mineraalaineid ja taimseid koostisosi,” soovitas ta.

Siiski tuleb arvestada, et teekond juuste väljalangemisest ja hõrenemisest kaunite ning tihedamate juusteni on pikk ning vajab kannatlikkust. “Iluvitamiinide kuur peaks olema vähemalt kolm kuni kuus kuud pikk,” märkis Talbre.

Olulised vitamiinid, mis juuste tervist parandavad

Lõhenevate juukseotste ärahoidmiseks on eeskätt abi ränist, mis soodustab tervete, tugevate ja läikivate juuste kasvamist ning parandab juuste stabiilsust, struktuuri ja väljanägemist. “Teadlased on veendunud just ränigeeli positiivses toimes, kuna sel juhul on räni juba lahustatud ning saab organismis kiiremini mõjuma hakata.”

Ränigeeli võib juuste, küünte ja naha toetuseks kasutada ilma piiranguteta. “Arvestama peab sellega, et juuksed kasvavad veidi rohkem kui ühe sentimeetri kuus. Seetõttu on soovitav võtta räni vähemalt 3–6 kuu jooksul,” juhendas ta.

Teistest juustele olulistest vitamiinidest on olulisel kohal ka vitamiin B7 ehk biotiin, mis aitab organismil omastada rasvu ja süsivesikuid. “Biotiin on väga oluline juuste taastumises, nende elastsuse ja tervise säilitamisel. Biotiin parandab ka kuumuse, päikese ja kloorivee tekitatud kahjustusi,” lisas Talbre.

Kui peanaha niiskust ja vereringet aitab tugevdada A-vitamiin (karotenoidid ja retinoidid), siis raud aitab juustesse hapnikku transportida. “Tsink omakorda säilitab ja parandab peanaha rasunäärmete tegevust ning juuste kahjustusi,” märkis kosmeetikakonsultant. Juustele mõeldud iluvitamiinid tugevdavad juuksejuurt, tasakaalustavad proteiinikasutust ning tagavad terved ja ilusad juuksed. 

Ka õiged hooldustooted tagavad edu

Kosmeetikakonsultandi sõnul tuleks eelkõige pidada kinni õigetest hooldusvõtetest ning kasutada juukse seisundile vastavaid tooteid. “Nii võib kindel olla, et ilusad juuksed ei jää tulemata,” kinnitas Talbre.

Tema hinnangul on suur abi juuste seisundile vastavate palsamite, maskide ja seerumite kasutamisest. “Kuna need hooldustooted on mõeldud otseselt juustele, mitte peanahale kandmiseks, tuleks jälgida, millises seisundis juuksed parasjagu on,” rõhutas ta.

Palsameid kasutatakse tavaliselt igal pesukorral ja toimimise aeg on lühike ehk umbes paar minutit. “Maske aga kasutatakse 1–2 korda nädalas ja soovitatakse hoida juustes kauem või nii nagu toote kasutusjuhendis kirjas,” juhendas Talbre. “Kuna maskid on toimeainete kontsentratsioonilt reeglina tõhusamad, mõjuvad need tooted juuksekarval sügavuti ehk kas siis niisutavad, toidavad või parandavad kahjustusi.”

Juuste seerumid on Talbre sõnul väga head ja eksklusiivsed tooted. “On olemas väga palju erinevate tekstuuri ja konsistentsiga seerumeid, kreeme, geele ja õlisid. Juhinduda tuleks küll toote kasutusjuhendist, aga eelkõige on need mõeldud juustesse jätmiseks, mitte mahapesemiseks,” rääkis ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.