BENU Terviseblogi

Kaitse end: puukentsefaliit võib põhjustada raskeid tervisekahjustusi

Puukentsefaliidi vastu nakatumise eest saab end kaitsta vaktsineerimise abil.Foto: Shutterstock

Esimesed soojemad kevadpäevad äratavad talveunest ka puugid. Kuidas käituda puugihammustuse korral ning mida teha, et vältida puukentsefaliiti haigestumist, räägib Benu apteegi proviisor Margot Lehari. 

Kohtab kõikjal

Puukentsefaliit on viirushaigus, mida levitavad puugid. “Puugid saavad viiruse entsefaliidihaige metslooma, peamiselt näriliste verd imedes,” rääkis proviisor.

Kui sageli võib tunduda, nagu kohtaks entsefaliidiga nakatunud puuke vaid metsas, ei vasta see sugugi tõele: nimelt võib neid leida ka linnas asuvast koduaiast ja isegi niidetud muru pealt.

Maailmas on mitusada erinevat puugiliiki, kuid Eestis kannavad viirust edasi neist kaks: laanepuuk ja võsapuuk. “Puuk elab umbes 2–3 aastat ning toitub oma elu jooksul kolm korda,” ütles Lehari.

Hammustust pole tunda

Tavaliselt varitseb puuk maapinnast paarikümne sentimeetri kõrgusel rohukõrrel ning ootab sobivat ohvrit. “Puugihammustust inimene ei tunne, kuna puugi sülg toimib tuimestusvahendina,” selgitas proviisor.

Puuk kannab viirust enda süljes ja süljenäärmes, mistõttu on temalt nakkuse edasikandumise tõenäosus suur isegi kohe peale eemaldamist. “Samas tuleb puuk alati võimalikult kiiresti otsesuunaliselt välja tõmmata ning hammustuskoht desinfitseerida,” soovitas ta. “Kui see mingil põhjusel pole võimalik, tuleb hammustuskoht vee ja seebiga puhtaks pesta,” lisas Lehari.

Hea uudis on aga see, et kes kord entsefaliiti haigestub ja selle läbi põeb, omab eluaegset immuunsust.

Kuidas aru saada, et oled nakatunud?

Proviisori sõnul sarnanevad puukentsefaliidi sümptomid algavale külmetushaigusele: sageli tekib palavik, peavalu ja lihasvalu. Haigusnähud taanduvad umbes nädala pärast.

Ehkki paljud inimesed tervenevad, tungib iga kolmandal haigestunul viirus edasi ajju. “Siis tekib inimesel kõrge palavik, tugev peavalu, kuklakangestus, oksendamine ja üldine väga halb enesetunne. Sellisel juhul tuleb viivitamatult pöörduda arsti poole,” toonitas proviisor.

Puukentsefaliiti aitab diagnoosida vereanalüüs ja seljaajuvedeliku analüüs.

Vaktsineerimisest on abi

Puukentsefaliidi vastu nakatumise eest saab end kaitsta vaktsineerimise abil. “Vaktsineerimine on oluline, kuna entsefaliit on raske viirushaigus, mille tõttu võib nii surra kui ka invaliidistuda,” selgitas proviisor.

Püsiva tervisekahjustuse saab tervelt kolmandik puukentsefaliidi läbipõdenud inimestest. “Kuna viirus kahjustab närvirakke, jäävad kõrvalnähtudest sageli püsima suurenenud ärrituvus, peavalud, keskendumis-, käitumis- ja unehäired,” tõi ta välja.

Puukentsefaliidi vastu saab end tänavu vaktsineerida ka Benu apteekides. Vaktsineerimine kestab 19. aprillist 20. juunini kuues piirkonnas ning kaheksas BENU frantsiisiapteegis Tallinnas, Haapsalus, Raplas, Tartus, Võrus ja Narvas.

Vaktsineerimisele registreerida on lihtne: seda saab teha BENU teenuste veebilehel www.benutervisepunkt.ee, apteeki helistades või apteegis kohapeal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.