BENU Terviseblogi

Kas akne on paratamatus ka täiskasvanueas?

Kahjuks ei ole akne ainult teismeea muutustega kaasnev probleem — sageli jääb see kimbutama ka siis, kui inimene on saanud täiskasvanuks. Aknet võivad põhjustada nii kehasisesed kui ka väliskeskkonnast tingitud tegurid ning tihti on selle tekkepõhjuseid mitu. Kuidas hooldada probleemset nahka ning leevendada aknet täiskasvanueas?

Sageli on põhjuseks hormoonid

Akne võib tekkida igas vanuses, mis tähendab, et isegi kui inimesel teismeeas nahaprobleeme eriti ei esinenud, võivad need välja lüüa hiljem. “Täiskasvanueas alanud või ägenenud aknet nimetatakse täiskasvanuakneks ning sageli on selle põhjuseks hormonaalsed muutused,” räägib Benu kosmeetikakonsultant Kreete Põlme. “Täiskasvanuaknele on iseloomulikud põletikulised vistrikud näo alumises pooles ehk põskedel ja lõual.” 

Naistel võib akne tekkimisel mängida rolli ka menstruaaltsükkel. Paljud naised märkavad vistrike teket ja akne ägenemist just enne menstruatsiooni, mil organismis toimuvad hormonaaltasakaalust tingitud muutused. 

Millal pöörduda arsti juurde?

Ravi võib olla vajalik siis, kui akne on muutunud tugevalt põletikuliseks ning laiaulatuslikuks, aga kindlasti siis, kui nahas on tsüstid. “Ravi määrab dermatoloog sõltuvalt sellest, milline on naha seisund ning akne tugevus,” räägib Põlme. “Apteegist saab soetada ka ravi toetavaid hooldusvahendeid ehk dermakosmeetikat.”

Õige nahahooldus on ravi ajal eriti oluline ning seepärast tasuks kindlasti apteegist nõu küsida, et leida sobiv puhastusvahend, kreem ja soovi korral ka peitekreem. Valed tooted võivad probleemse ärritunud naha seisundit hoopis halvendada. 

Mida saab inimene ise ette võtta?

Naha seisundit mõjutab tugevalt ka inimese eluviis. “Vajalik on mitmekülgne värske toit ehk piisav kogus puu- ja köögivilju, teravilju, valku ja tervislikke rasvu. Oluline on ka regulaarne füüsiline aktiivsus,” räägib Põlme. “Jälgi, et pakud kehale piisavalt puhkust, magad hästi ning maandad igapäevaseid pingeid, sest nii püsib organism terve ning nahk ilus ja puhas.”

On ka neid eluviisist sõltuvaid tegureid, mis aknet soodustavad või rohkem esile kutsuvad. “Näiteks võivad nahka ärritada, kuivatada või vastupidi rasu eritust suurendada vale nahahooldusrutiin ja tugevatoimelised tooted, mis nahka kahjustavad,” selgitab Põlme.

Samas ei ole aknel üht kindlat tekkepõhjust, mis tähendab, et oluline on nii tervislik eluviis kui ka õige nahahooldus. “Õige toitumisega ei saa korvata puudulikku nahahooldust, samuti ei päästa head kreemid või puhastusvahendid ebatervisliku toitumise või vähese füüsilise aktiivsuse mõjude eest,” räägib Põlme. 

Milline on hea nahahooldus?

Apteegiriiulitel on lai valik hooldusvahendeid, mille hulgast leiab igaüks, kel on vaja, endale akne ravi toetavad ja nahale sobivad tooted. 

“Akneravimid muudavad naha kaitsebarjääri ning soodustavad naha kuivamist ja ärritust,” räägib Põlme. “Seetõttu tuleks kindlasti eelistada õrnatoimelisi pesuvahte või -kreeme, mis on mõeldud ravi ajal kasutamiseks.” 

“Samuti tuleb jälgida, et valiksid endale ravi ajaks õige näokreemi,” jätkab Põlme. “Väldi tugevaid happeid sisaldavaid kreeme ning eelista rahustava ja niisutava toimega variante.”

Probleemse naha korral võiks kreem olla lõhna- ja värvainetevaba ning kindlasti ei tohiks see ummistada poore. Sobivate toodete väljavalimisel on apteegis abiks Benu kosmeetikakonsultant ning infot leiad ka Benu Tervisepunktist iluteenuste alt.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.