Kas gripp ja teised viirushaigused on sügisel paratamatud?

Sügis on ilus aeg, aga kahjuks toob see igal aastal kaasa ebameeldivate viiruste ja külmetushaiguste laine. Teiselt poolt saame ennast ja teisi tülikate haiguste eest kaitsta, järgides lihtsaid reegleid: ära mine nohusena tööle ega kooli, toitu tervislikult, ole aktiivne ka halva ilmaga ning pese korralikult käsi. 

Viirused levivad siseruumides kergemini

Üks põhjus, miks viirused praegusel aastaajal kergemini levivad, peitub ikka inimestes endas — ei taheta kuidagi leppida, et suvi on läbi. Käiakse liiga õhukeselt riides ja nii hakkabki külmetus kergesti külge. 

Teine põhjus on see, et istutakse päev otsa umbses ruumis ninapidi koos. “Gripp ja mitmed teised viirused on piisknakkused, mis levivad siseruumides eriti hõlpsalt” räägib Benu apteegi proviisor Virge Sokk. “Lapsed lähevad tagasi kooli ja lasteaeda ning vanemad tagasi kontorisse tööle ning võimalus viirustega kokku puutuda on tavapärasest märksa suurem.” 

Suviti veedetakse rohkem aega värskes õhus ning sooja ilmaga on aknad tihemini lahti ja toad tuulutatud. Ka sügisel tuleb ruume regulaarselt õhutada ning jälgida, et õhuniiskus oleks optimaalne. 

Immuunsüsteem vajab talvel tuge

Sügisel-talvel näevad Põhjamaade inimesed vähe valgust ja päikest, mis mängib immuunsüsteemi toimimisel tähtsat rolli. “Näiteks tekib sel perioodil sageli D-vitamiini puudus, sest seda sünteesitakse kehas kindlatel lainepikkustel UV-kiirguse abil,” selgitab Sokk. “Sügiseti ja talviti tuleb igal inimesel igas vanusegrupis tarbida juurde D-vitamiini toidulisandit, et organism saaks normaalselt toimida.”

D-vitamiin ei ole ainus, mille puudus võib inimestel tekkida ning seepärast tuleb viiruste leviku ajal tähelepanu pöörata ka toitumisele. “Tervislik toitumine hoiab immuunsüsteemi tugevana,” räägib Sokk. Inimene peab iga päev toidust kätte saama piisava koguse vitamiine ja mineraale, et organism suudaks haigustekitajatega paremini võidelda.

Sügisel ja talvel kipuvad inimesed vähem liikuma ja ei saa piisavalt värsket õhku. “Regulaarne trenn on samuti üks viis immuunsüsteemi turgutamiseks ja seepärast tasub ka halva ilmaga leida viise, kuidas olla aktiivne,” räägib Sokk. “Ürita teha iga päev vähemalt 30 minutit mõõduka koormusega trenni ning paha ei tee ka duši all karastamine.”

Hoia hügieeni

Kindlasti tuleb regulaarselt pesta käsi ning vältida ühistranspordis või poes näpuga silma või nina sügamist. Viiruste leviku takistamiseks ei tasu teiste inimestega ülearu ninapidi koos olla ning rahvarohketest kohtades võiks kanda kaitsemaski. 

“Hoia distantsi nii ühistranspordis kui toidupoes ja haigena püsi kodus, kuni sümptomid taanduvad,” soovitab Sokk. Ka nohused lapsed peaksid lasteaiast koju jääma, et vältida gripi või külmetuse laiemat levikut. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.