Kas sina ka? 6 viga, mida vitamiinide tarvitamisel tehakse

Vitamiinide tarvitamisel tehakse väga palju vigu.Foto: Shutterstock

Ehkki vitamiinide tarvitamine tundub imelihtne, tehakse selle käigus väga palju levinud vigu, mis on suuresti tingitud eksiarvamustest ja müütidest, mis suust-suhu levivad. Mida vitamiinide tarvitamisel jälgida ning millistest vigadest hoiduda, juhendab BENU apteegi proviisor Jelena Karjagina.

  1. Ära võta vitamiine “igaks juhuks”

Karjagina kinnitab, et vitamiinide tarvitamisel tehakse tõepoolest väga palju erinevaid vigu, millest üheks on kindlasti nende kasutamine lihtsalt igaks juhuks. “Selleks ole mingit vajadust, ei ole puudust ja võetakse kas sellepärast, et tuttavad teevad nii, keegi soovitas või midagi muud. Arvatakse, et see on ju kõigest vitamiin ja ei tee midagi halba,” näitlikustas ta.

  1. Rohkem ei ole uhkem

Teine viga seisneb suurte annuste kasutamisel: arvatakse, et see on ju kõigest vitamin ja suur annus ilmselt toimib paremini. Küll aga mõeldakse harva üleannustamisele ja sellest tingitud terviseprobleemidele. “Näiteks peab vitamiin A suurte annuste tarbimisel arvestama hepatotoksilisusega ehk probleemidega maksaga. Üleannustamine raseduse ajal viib loode arengu häireteni,” tõi ta näiteid.

Teatud vitamiinide korral imenduvad väikesed annused imenduvad paremini kui suured. “Mida väiksem on näiteks C-vitamiini annus, seda paremini see organismis imendub,” lisas Karjagina.

  1. Vitamiin hommikukohvi või karastusjoogi kõrvale? Kindlasti mitte!

Karjagina rõhutab, et hommikune või päevane kohv ja karastusjoogid pole mõeldud kasutamiseks koos vitamiinidega. Sellel on lihtne põhjus: nimelt takistavad kohv ja must tee paljude vitamiinide imendumist, mistõttu tuleks vitamiine tarvitada puhta veega.

“Mõnikord võib inimestelt kuulda, et D-vitamiini tarvitatakse juba mitu kuud, kuid näitajaid ei tõuse. Täpsemal küsitlusel selgub, et D-vitamiini võetakse hommikul tühja kõhuga koos suure tassiga kange kohviga. Kahjuks antud skeemi korral ongi raske oodata tulemusi,” märkis ta.

  1. Väldi tühja kõhtu

Tihti juhtub, et vitamiine ei võeta regulaarse graafiku alusel, vaid siis, kui meelde tuleb – see aga võib tähendada, et sageli tarvitatakse neid tühja kõhuga. See on Karjagina sõnul halb otsus, seda eeskätt teatud vitamiinide puhul, mis võivad tekitada komplikatsioone. “Tühja kõhuga kompleksvitamiinide tarvitamine võib põhjustada iiveldust,” hoiatas proviisor. 

  1. Jälgi, kus vitamiine hoiustad

Ehkki vitamiine armastatakse sageli jätta sinna, kust need kõige paremini välja paistavad, tuleks siiski hoolikalt jälgida, kus neid täpsemalt hoiustatakse. “Reeglina säilitatakse vitamiine kuivas kohas toatemperatuuril. Vannitoariiul ei ole õige koht vitamiinide jaoks, samuti päikeseline aknalaud ja külmkapp,” märkis Karjagina.

Kindlasti peaks pöörama tähelepanu säilivusajale ja mitte kasutama vitamiine pärast selle lõppu. Täpsemat infot säilitamise kohta võib küsida apteekri käest.

  1. Kas tegemist on vesi- või rasvlahustuva vitamiiniga?

Väga oluline on jälgida ka seda, kuidas vitamiine tarvitada tuleks. Näiteks ei tea inimesed sageli, et veeslahustuvad vitamiinid (C- ja B-rühm) ei kumuleeru organismis pikaks ajaks ja neid võetakse iga päev. “Veeslahustuvaid vitamiine võib võtta nii söögiga kui ka söögikordade vahel, kuid kindlasti koos piisava vee kogusega.”

Rasvlahustuvad vitamiinid (D, A, E, K, Q), nagu nimigi ütleb, lahustuvad rasvades ja võivad organismis kumuleeruda. “Neid võetakse koos toiduga ja oleks hea, kui see sisaldaks veidi rasva,” lisas ta. Kompleksvitamiine on parem võtta koos toiduga. Samas peaks teatud vitamiine kasutama koos. “Näiteks B-rühma vitamiine oleks parem kasutada koos, sest ühe liigsus võib tuua kaasa teiste puudust,” juhendas Karjagina. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.