Talvekuud on nahale tõeliseks proovikiviks, kuna kuiv õhk siseruumides, madal välistemperatuur ja sage kätepesu või desinfitseerimine muudavad naha kergesti kuivaks. Mida teha, et käed oleksid hoolitsetud ka külmematel päevadel, räägib BENU apteegi kosmeetikakonsultant Marite Talbre.
Nahakuivust soodustavad erinevad tegurid
Külmakraadid võivad naha muuta väga kuivaks ning tuua kaasa ka nahalõhed, mis on iseloomulikud just piirkondades, mida külma eest kõige vähem kaitstakse. Näiteks lõheneb nahk sageli just kätel või huultel ning võib hakata ketendama ja veidi sügelema.
“Loomulikut mängivad rolli nii siseruumide kuiv õhk ja õhu niiskuse puudumine kui ka inimese enda loomulik nahaseisund. Käenahk on õhem kui mujal kehal ja selles on vähem rasunäärmeid, mis tähendab, et eriti külma ja kuiva ilmaga on käsi raske niisutatuna hoida,” selgitas konsultant ning lisas, et kuivatava efekti annab kindlasti ka desovahendite sage kasutamine.
Samas võivad kuivaks muutuda ka küüned ja küünenahad. “Kuna küünenahad on selline piirkond, mis vajab hooldamist ka soojemal aastaajal, siis külmemal ajal muutuvad küünenahad eriti kuivaks, kuna niiskust on pea võimatu säilitada. Sama on ka küüntega,” märkis ta.
Kreemid, mis sobivad kätele, sobivad spetsialisti sõnul ka küüntele. “Erinevus on selles, et küünenahad ja küüned tahavad natuke rohkem aega ja tihedamat hooldust, et toode saaks naha sisse masseritud ja ka toimet omaks, seda just niiskuse säilitamise vaatenurgast.”
Kas sul on kuiv või ülikuiv nahk?
Ent kuidas selgitada välja, missugust niisutavat kreemi kätel ikkagi kasutada? Marite Talbre sõnul tuleks vahet teha kuival ja ülikuival nahal – nimelt võivad need seisundid teineteisest väga palju erineda.
“Tavapärane kuiv nahk ei nõua nii palju erihoolt ja selle puhul sobivad kõik niisutavad, nahka pehmendavad ja kaitsevad kreemid. Sealjuures võib valiku teha nii kergema ja vedelama tekstuuriga toodete seast. Väike uurea sisaldus (umbes 2,5%) tuleb toote puhul kindlasti kasuks, kuna see hoiab niiskust naha sees.”
Seevastu ülikuiva nahaga inimestel on kätenahka külmal perioodil raskem hooldada, kuna nahaseisund võib kriitiliselt muutuda. “Väga kuiva nahaga inimestel hakkab nahk kätel punetama, sõrmeotstesse tekivad lõhed, nahk on ärritunud ja ketendab, punetab ning sügeleb,” tõi spetsialist välja.
Konsultandi sõnul jõuab selliste probleemidega inimesi apteeki väga palju. “Kindlasti on soovitatav kanda kindaid ning leida toode, mis aitab nahka toita, taastada, uuendada ja ka sügavalt niisutada. Siinkohal on pantenool asjakohane toimeaine, kuna kiirendab naha uuenemist, samuti uurea sisaldus vähemalt 5% ja loomulikult glütseriin, mis niisutab hästi nahka.” Seega leiab apteegist sobiva toote igale nahatüübile ja -probleemile.
Milline kätekreem valida? Kosmeetikakonsultandi kolm soovitust:
Skineffect käte ja küünte palsam on kergema tekstuuriga, kõikidele nahatüüpidele mõeldud kätekreem, sheavõi ja aaloega, kiiresti imenduv. Muudab kätenaha pehmeks, aitab säilitada terveid küüsi.
Skineffect EXPERT niisutav kätekreem on kindla suunitlusega professionaalne toode eriti kuiva kätenaha puhul. Sisaldab 5% uureat ja ka sheavõid, mis annavad kauakestva ja intensiivse niisutuse. Kreem toetab ka küünte vastupidavust ja elastsust.
Eucerin Aquaphor taastav salv kiirendab naha uuenemist ja taastumist, pakkudes väga kuivale nahale vajalikku SOS hooldust. Salv moodustab nahal poolkatva kaitsva barjääri, mis toetab loomulikku vee- ja hapnikuvahetust. See on ideaalne keskkond naha taastumiseks. Koostises olev glütseriin on tõhus niisutaja, mis püüab vett ja aitab seda nahas säilitada. Koostoimes pantenooliga kiirendab naha uuenemist ja taastumist, ühtaegu seda ka niisutades.