Tervis ja selle hoidmine on parim kingitus, mida oma lähedastele teha. Ehkki apteegis leidub hulganisti armsaid kingitusi nii pere kõige väiksematele kui ka vanematele liikmetele, tasub BENU apteegi proviisori Jelena Karjagina sõnul siiski meeles pidada, et päris kõik siiski kingituseks ei sobi.
Väikelastega peredele sobivad hästi termomeetrid ja inhalaatorid
BENU apteegi proviisori Jelena Karjagina sõnul on apteegis saadavad erinevaid elektroonikaseadmeid, millest mõned sobivad hästi ka jõulukingituseks. Näiteks kulub väikeste lastega peredele ära kontaktivaba termomeeter või inhalaator.
“Kontaktivaba termomeeter on mõeldud nii kehatemperatuuri mõõtmiseks otsmikult kui ka kõrva kuulmekäigust. Samas on paljudel termomeetritel ka majapidamise režiim, et mõõta keskkonna, piimapudeli või vannivee temperatuuri. Seadme kasutamine on väga mugav ning tulemus saadakse ühe sekundiga,” kirjeldas proviisor.
Inhalaatorit võivad samuti kasutada kõik pereliikmed, sõltumata vanusest, kuna see sobib ka imikutele. Apteegis on võimalik valida kolme erinevat tüüpi inhalaatori vahel.
“Kompressor-tüüpi inhalaatorid on suhtelised suured ja mõned mudelid võimaldavad reguleerida osakeste suurust, mis on oluline krooniliste hingamisteede haiguste korral. Peab arvestama, et need on mürarikkamad ja seetõttu ei ole populaarsed lastel, kuid nende seas leidub ka lastepäraseid tooteid – näiteks autokujulisi seadmeid.”
Võrknebulisaatorid ja ultrahelinebulisaatorid on kompaktsemad ja hääletud, mõned sobivad kaasas kandmiseks või lubatakse isegi lennukisse kaasa. Siiski tuleb siinkohal arvestada ka mõningate piirangutega. “Juhul, kui patsient peab kasutama ravimeid, siis see võib olla probleemiks ultraheli inhalaatori kasutamisel, sest nendele päris kõik ravimid ei sobi. Seda peab uurima juba konkreetse mudeli puhul eraldi,” täheldas apteeker.
Vererõhuaparaate on palju erinevaid
Kõrgenenud vererõhk on sagedane tervisemure eakatel inimestel ning kodune vererõhu jälgimine on sellisel juhul oluline. Seetõttu võib ka vererõhuaparaat olla vajalik kingitus. Millist aparaati valida, sõltub apteekri sõnul eelkõige vajadustest.
“Randme vererõhuaparaat sobib pigem noortele inimestele, sest vanemal inimesel ei pruugi need mudelid õiget vererõhku näidata. Eakate puhul võiks eelistada pigem õlavarrelt mõõtvat aparaati. Lisaks peaks teadma, kas on vajalik, et aparaat tunneks ära ka rütmihäireid – uued mudelid enamasti kõik seda teevad – ning kas seadmel peab olema MAM-mõõtmise funktsioon, mille puhul tehakse kolm järjestikust mõõtmist ühe vajutusega, analüüsitakse neid ja näidatakse seejärel keskmist tulemust.”
Kindlasti tuleks vererõhuaparaadi puhul arvestada, et oluline on õlavarre läbimõõt – nimelt on olemas standartsed 22–42-sentimeetrise, aga ka suurema läbimõõduga seadmed. “Võiks ka mõelda, kas seadet kasutab üks või mitu inimest ning kas on oluline, et seadmel oleks mälu – mõni vererõhuaparaat salvesab kahe mõõtja 99 tulemust,” näitlikustas Karjagina.
Vererõhuaparaadid erinevad ka toite ja ühilduvuse poolest, mistõttu on valikus nii patareidega kui ka pistikupesas töötavad seadmed. “Teatud mudelitel on võimalik laadida info ka nutitelefonile või arvutisse, et seda hiljem analüüsida või arstile saata.” Seega leiab valikust igaühe vajadustega kokku sobiva jõulukingituse.
Päris kõik kingituseks ei sobi
Kuigi apteegist leiab jõulukingitusi igas vanuses kingisaajale, tasub siiski meeles pidada, et päris kõik kingituseks ei sobi. Jelena Karjagina sõnul ei sobi kingikotti pista ravimeid, intiimhoolduse vahendeid, naiste ja meeste tervise preparaate (nt menopaus, premenstruaalsündroom, eesnäärme talitlust toetavad preparaadid), aga ka seedetrakti probleemidega või närvisüsteemi toetavaid preparaate.
“Kindlasti ei tohiks kinkida midagi, mis on seotud kaalu langetamise või suitsetamisest loobumisega – antud juhul peab inimene ise langetama otsuse, et soovib oma elus midagi muuta. Selle asemel soovitan pöörata tähelepanu vitamiinide ja mineraalainete kompleksidele, apteegikosmeetikale või erinevatele aparaatidele, mis kingisaajat rõõmustaksid,” sõnas proviisor.