BENU Terviseblogi

Kogu tõde juuksehooldusest: kuidas oma juuste ja peanaha eest õigesti hoolitseda?

Juuksehoolduse kohta ringleb erinevaid arvamusi ja müüte. Kuidas leida endale sobivad juuksehooldustooted ning mismoodi juuste pesemine ja hooldus õigesti käib — sellest räägib lähemalt Benu kosmeetikakonsultant Kreete Põlme.

Erinevad tegurid

Kui juuste või peanahaga pole kõik nii, nagu peaks, annavad sellest märku erinevad tegurid, mis on enamasti inimesele silmaga nähtavad ja tuntavad. “Peanahale võivad tekkida erinevad probleemid, näiteks kõõm, ketendus ja liigne rasu, millega kaasnevad sügelus ja ebamugavustunne,” tõi Põlme välja.

Samuti võib probleeme märgata juukseotste seisundis. “Juukseotsad, mis on hooldamata, muutuvad kuivaks ja hapraks, murduvad kergemini ja näevad välja elutud,” kirjeldas konsultant. Samuti võivad juukseotsad muutuda kahuseks ja raskesti kammitavaks, mistõttu on näha ka lõhenenud juukseotsi. “Sellisel juhul aitab juustelõikus,” kinnitas ta.

Eluviis ja toitumine

Juuste ja peanaha tervis on tihedalt seotud eluviisi ja toitumisharjumustega. Nii peegelduvad pikaaegne toitainete puudus ja halvad toitumisharjumused tihti ka juuste täbaras seisukorras. “Kõige sagedamini tekib juuste väljalangemine, samuti muutuvad juuksed tuhmiks ja kahjustunuks,” näitlikustas Põlme.

Kehvad toitumisharjumused soodustavad ka kõõma ning sellega seoses peanaha sügelust. “Kui kasutatakse peanahale ja juustele mittesobivaid hooldustooteid, võime samuti oma juustele ja peanahale probleeme põhjustada,” sõnas ta. “Kui kuival nahal kasutatakse igapäevaselt vaid sügavpuhastavat šampooni, kuivatab see peanahka veelgi ning kuivus muudkui süveneb,” selgitas kosmeetikakonsultant.

Õiged valikud

Ent kuidas oma juuste ja peanaha eest siiski õigesti hoolitseda? Kreete Põlme sõnul on kõige olulisem valida sobivad juuksehooldustooted. “Šampoon tuleb valida peanahatüübi ja palsam juukseotste järgi,” rõhutas ta.

Sageli soovitatakse kasutada sama sarja juuksehooldustooteid. Benu kosmeetikakonsultandi sõnul ei pea šampoon ja palsam olema kindlasti samast sarjast valitud. “Näiteks rasuse peanaha ja kuivade otste korral peaks vastavalt valima rasuse peanaha šampooni ja niisutava palsami,” tõi ta näite.

Kindlasti on oluline lähtuda vajadusest ja seisundist, mis tähendab, et kõõma korral peaks kasutama spetsiaalset kõõmašampooni. “Kui probleem on kadunud, tuleb edasi kasutada peanahatüübile sobivat toodet,” ütles Põlme.

Peanaha ja juuste olukorra aitab välja selgitada BENU apteegi juuste ja peanaha raport. Samuti antakse head nõu kergemate peanaha ja juusteprobleemide korral ning hooldustoodete valikul. 

Kuidas tooteid õigesti kasutada?

Ehkki levinud arvamus on, et šampoon on mõeldud juuste pesemiseks, ei vasta see sugugi tõele. “Šampoonid on mõeldud peanaha pesemiseks, seetõttu tuleb need valida peanahatüübi järgi,” rõhutas Põlme. Juuste pesemisel tuleks pesta vaid peanahka — juukseotsi pole vaja eraldi pesta, kuna see võib neid vaid kuivatada. “Šampooni võiks hoida alati paar minutit peanahal, et toimeained jõuaks mõjuda,” soovitas ta.

Palsamid on aga mõeldud kasutamiseks eelkõige juukseotstel, mistõttu ei tasu neid peanahale panna, kui just kasutusjuhend teisiti ei ütle. “Samuti võiks pakendilt lugeda, kui kaua soovitatakse toodet peas hoida, sest see on eri toodetel varieeruv,” sõnas konsultant. “Kui juuksed on pigem õhukesed, võib proovida ka juustesse jäetavaid pihustatavaid palsameid,” lisas ta.

Maskid, seerumid ja õlid

Lisaks šampoonile ja palsamile leiab apteegiletilt ka muid juuksehooldustooteid, mille kasutamine juustele head teeb. Näiteks pakutakse kuivade, kahjustunud ja habraste juukseotste turgutamiseks erinevaid maske. “Maske võiks teha kord nädalas ning alati pärast maski kasutamist võiks juustele kanda ka palsamit. See võib olla kas mahaloputatav või juustesse jäetav palsam,” rääkis Põlme.

Samuti võib kasutada erinevaid seerumeid või õlisid, mis sobivad rohkem intensiivsemaks juuksehoolduseks. “Seerumid on konsistentsilt tihti kergemad ja imenduvad hõlpsamalt kui õlid,” selgitas konsultant. Seega võiks õlisid kasutada ka maskide sees, et maski efektiivsust veelgi tõsta. “Õlisid soovitan ka kasutada näiteks enne pesu, mil õli hoitakse peas umbes 30 minutit või üleöö,” soovitas ta.

“Kui soovid tervet peanahka ja kauneid juukseid, toitu mitmekülgselt ja tasakaalustatult, joo piisavalt vett, ole füüsiliselt aktiivne. Oluline on ka puhkus ja stressi vähendamine,” rääkis kosmeetikakonsultant.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.