Suvine toidulaud soodustab erinevate seedimisvaevuste esinemist, mistõttu pöördutakse murega sageli apteeki. Mis aitaks ülesöömisest tingitud puhituse vastu, miks tekivad kõrvetised ning kuidas käituda kõhukinnisuse korral, selgitab BENU apteegi proviisor Kerli Valge-Rebane.
Suvine menüü on teistsugune
Proviisori sõnul võib suviste seedimismurede peamiseks põhjuseks pidada grillihooaega. “Meie tavapärane menüü muutub oluliselt ja seedimine vajab aega, et muutustega kohaneda,” tõdes ta. Samas on muutusi, millega seedimine niisama ei harju – näiteks tekitab suurtes kogustes liha tarbimine kõhus raskustunde.
“Teine suurem probleem, mis selliste grillimiste ja pidustustega kaasneb, on ülesöömisest tingitud kõrvetised. Surve maole on suurest toidukogusest selline, et paiskab maomahla tagasi söögitorru, mis annab endast märku rinnaku taguse valuna, hapu või kibeda maitsena suus või hoopis röhitistena,” kirjeldas apteeker.
Kolmas suvel tekkiv probleem on kõhuvalu ja -lahtisus, mis on põhjustatud suurest värske toidu tarbimisest. “Teinekord kiputakse seda värsket liiga entusiastlikult vara tarbima ehk siis, kui saadused on veel toored. See kõik kokku võib kergelt seedesüsteemi ajada kurjaks ning tulemuseks on valu ja kõhulahtisus.”
Mis aitab ülesöömise vastu?
Äsja kirjeldatud kõhumured on ka kõige levinumad seedimisega seotud kaebused, millega proviisori sõnul tihti apteeki pöördutakse. Ent millest on erinevate murede leevendamisel abi? “Ülesöömise korral on abimeheks apteegist saadavad seedeensüümid (lipaas, amülaas, proteaas), mis toetavad enda loomulikku seedimist, aidates toidul paremini seeduda. Neid on mõistlik tarvitada sel juhul, kui toidukord on siiski keskmisest suurem ning sisaldab liha ja teisi raskemini seeduvaid koostisosi,” juhendas apteeker.
Teine ülesöömisega kaasnev negatiivne efekt on kõrvetised. “Sel puhul on apteegis pakkuda n-ö kiireks esmaabiks mõeldud antatsiidid, mis neutraliseerivad kiirelt ja efektiivselt liigse maohappe, mis kaebuseid põhjustab. Kui aga kõrvetiste probleem esineb mitmel päeval nädalas, siis tasuks proovida varianti, mis vähendab maohappe tootmist. Antud klassi ravimeid on apteegis mitmeid, näiteks omeprasool, pantoprasool, esomeprasool. Selleks, et soovitud toime saavutada, oleks vaja läbi teha ravikuur,” märkis Kerli Valge-Rebane.
Seedetegevuse täiesti normaalne osa on sooltes tekkivad gaasimullikesed ehk kõhugaasid. “Kui mingil ajahetkel koguneb neid mullikesi liiga palju, siis võib see kaasa tuua punnis tunde, kõhuvalu ja loomulikult ka palju piinlikkust.” Soolestikus tekkivaid mullikesi aitavad leebelt lõhustada simetikooni sisaldavad preparaadid – valikus on nii kapslid, graanulid kui ka tilgad.
Olgu öeldud, et toimeaine ei imendu organismis, vaid avaldab toimet ainult seal, kus vaja ehk soolestikus olevatel gaasimullikestel. “See aitab need leebelt väiksemateks osakesteks lõhustada ning loomulikku teed pidi organismist eemaldada.”
Elustiil tuleb üle vaadata
Kõhukinnisuse korral tuleks üle vaadata enda menüü – näiteks peaks hindama, kas tarbitakse piisavalt kiudaineid sisaldavaid toite, kas vedeliku osakaal on piisav ning kui palju juur- ja puuvilju süüakse. Lisaks toitumisele on aga oluline ka inimese elustiil.
“Kahjuks süvendab vähene füüsiline aktiivsus ja pidev istumine probleemi, seevastu liikumine parandab verevarustust ning tõstab lihastoonust, mis mõlemad on olulised seedetegevuse toetamisel,” julgustas proviisor.
Kerli Valge-Rebase sõnul võib alati proovida ka kiudaineid juurde manustada, süüa musti kuivatatud ploome või teha linaseemnetest leotist. “Kõik need aitavad kõhukinnisust leevendada ning paisutavad soole sisu, mis omakorda soodustab soole peristaltika aktiveerumist ning liigutab masse sooles edasi.”
Abi leidub ka apteegis
Kui elustiili muudatused soovitud leevendust ei too, siis on apteegis pakkuda erinevaid tooteid. “Kõige leebem variant on laktuloosi sisaldav siirup, mis suurendab leebelt sooles olevat massi ning stimuleerib soole peristaltikat.” Veel on valikus naatriumpikosulfaati sisaldavad tilgad, mis ei lase soolest vedelikul tagasi imenduda ning sellega muudavad soole sisu vedelaks.
Lahtistite kasutamisesse tuleks siiski suhtuda ettevaatusega, sest pikaajalisel kasutamisel võib kasu asemel hoopis kahju tekitada. “See tähendab, et ära rikutakse enda soole motoorika, sooled muutuvad laisaks ning ilma lahtistita on kõhukinnisuse probleem kohe tagasi,” lisas ta.
Kõhulahtisuse korral tuleb ka jälgida, et inimesel ei tekiks vedelikupuudust. “Kui kõht on lahti, siis see ei tähenda, et inimene ei tohi midagi süüa/juua. Tegelikult peab ta vedelikku tarvitama kasvõi väikestes kogustes, aga pidevalt, et ennetada dehüdratatsiooni teket.”
Apteegis on valik elektrolüütide ja mineraalainete pulbreid, millest valmistada lahuseid, et taastada vedeliku kadu. “Oluline erinevus on toidumürgitusel, kõhuviirusel ja menüü muutusest tingitud ajutisel kõhulahtisusel. Esimesel kahel juhul aitavad absorbeerivad tooted, mis on mõeldud haigustekitaja/toksiini sidumiseks, et see siis loomulikku teed pidi organismist väljutada.” Viimasel juhul, kus soolestik on ära ärritatud uudsest toidu koostisest või liiga suurest kogusest, aitab apteekri sõnul hoopis loperamiidi sisaldav preparaat.
“Loperamiidi sisaldavad ravimid ei ole mõeldud kasutamiseks alla 12-aastastel lastel,” rõhutas proviisor. “Alati on mõistlik konsulteerida apteekriga, sest nemad aitavad vastavalt olemasolevatele kaebustele leida parima lahendusele igas vanuses patsiendile.”
Kui probleemid püsivad muutusteta 3–5 päeva või neile lisandub kõrge palavik või tugev valu, siis tasuks pöörduda oma perearsti poole konsultatsiooniks. “Samas tugeva iivelduse, oksendamise ja kõhulahtisuse korral, kui isegi vesi sees ei püsi, tuleks võimalikult kiirelt arstiga konsulteerida. Eriti ohtlik võib vedelikupuudus olla väikestele lastele,” sõnas proviisor lõpetuseks.