BENU Terviseblogi

Kui väsimus võtab võimust: millega ajutegevust turgutada?

Proviisori sõnul esineb kevadel väsimust tõepoolest tihedamini.Foto: Shutterstock

Kevadel kurdetakse sageli väsimuse ning sellega seonduvalt ka keskendumisraskuste üle. Kuidas võiks ajutegevust toonuses hoida, räägib lähemalt Benu apteegi proviisor Virge Sokk.

Väsimust esineb palju

Proviisori sõnul esineb kevadel väsimust tõepoolest tihemini. Praegu tugevdab seda veelgi koroonakriis: piirangud, keelud ning nakatumise hirmus elamine mõjuvad inimestele vaimselt väsitavalt.

Virge Sokk kinnitab, et ka keskendumisraskused on enamasti tingitud just väsimusest, ent selle vastu aitab eelkõige oma unerežiimi jälgimine. “Inimene peaks saama ööpäevas vähemalt kaheksa tundi magada — selliseid inimesi, kes und ei vaja, pole olemas,” sõnas ta.

Vitamiinipuudus pole välistatud

Kevadväsimus on enamasti tingitud ka pimedatest päevadest ja päikesepuudusest, mis omakorda viitab sageli D-vitamiini nappusele. “Vitamiinipuudus on kõige suurem juunikuus, sest selleks ajaks on organism kõik oma varud ära kasutanud,” selgitas Sokk.

Et kõik vajalikud vitamiinid kätte saada, tuleks aastaringselt tervislikult toituda ning kindlasti süüa palju värsket. Ehkki annused erinevad vastavalt aastaajale, võiks sellegipoolest ka D-vitamiini aastaringselt tarbida. “Põhjamaades on vajalik D-vitamiini tarvitada ka suvisel ajal,” toonitas proviisor.

Väsimuse vastu aitab muuhulgas kehaline aktiivsus. “Talvisel ajal kipuvad inimesed rohkem tubased olema. Ka praegusel piirangute ajal on inimesed vähem liikuvad, ehkki tegelikult saab soovi korral igal ajal liikuda ja trenni teha,” rääkis ta.

Mis veel aitaks?

Ajutegevust turgutab proviisori sõnul see, kui ajule tegevust anda. “Näiteks soovitatakse pähe õppida luuletusi, et ajutegevust seeläbi stimuleerida. Samuti on hea lugeda raamatuid,” soovitas Virge Sokk.

Soovi ja vajaduse korral leiab apteegist ka ajutegevust turgutavaid preparaate. Näiteks parandavad hõlmikpuu ekstrakti sisaldavad preparaadid aju verevarustust ja seeläbi ka ajutegevust.

“Letsitiini preparaadid parandavad mälu ja keskendumisvõimet, samuti on positiivse mõjuga oomega-3-rasvhappeid sisaldavad preparaadid,” tõi proviisor välja.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.