BENU Terviseblogi

Kuidas puhitusest jagu saada?

Pikema aja jooksul vaevav kõhupuhitus vajab arstiga konsulteerimist.Shutterstock

Puhitus tekitab paljudel inimestel ebameeldivustunnet. Miks puhitus tekib ning kuidas seda leevendada, räägib Benu apteegi proviisor Jelena Karjagina.

Palju põhjuseid

Karjagina sõnul põhjustab puhitust kõhugaaside teke seedimise käigus ning suurem osa gaase tekib õhu allaneelamisel. “Gaaside teke võib olla söödud toidu põhjustatud, mil soolestiku bakterid produtseerivad selle oma elutegevuse käigus,” selgitas ta.

Mõned toidud võivad rohke kõhugaasi teket samuti provotseerida. Sellised toidud on näiteks kapsas, oad, herned, aga ka köögi- ja puuviljad. “Näiteks võib selline probleem tekkida inimesel, kelle menüü sisaldab väga vähe köögivilju, kuid kes otsustab väga järsult suurendada köögiviljade hulka,” tõi ta ühe näite.

Aja jooksul kõik normaliseerub, kuid alguses võivad kõhugaasid olla väga häirivad. “Seetõttu on vaja suurendada köögiviljade koguseid järk-järgult,” soovitas Karjagina.

Toidutalumatus või kõrvaltoimed

Kõhupuhitust võivad põhjustada ka talumatused. Näiteks on puhitus sagedaseks sümptomiks laktoosi- või fruktoositalumatuse puhul. “Toidutalumatuse tuvastamiseks on olemas spetsiaalsed analüüsid, kuid nende tõlgendamise peab teostama vastava kvalifikatsiooniga spetsialist,” rõhutas ta.

“Ka mõned suhkruasendajad (ksülitool, sorbitol) võivad rohkel tarbimisel põhjustada kõhugaaside teket. Lisaks võib nätsu närimine olla varem nimetatud probleemi põhjuseks, kuna neelatakse alla liigset õhku ja näts sisaldab sageli ksülitooli,” selgitas proviisor.

Karjagina sõnul peab arvestama, et mõnede ravimite kõrvaltoimed väljenduvad samuti kõhupuhitusena. “Juhul kui uue ravimi kasutamisel tekib kõhupuhitus, võiks vaadata infolehte ja pidada nõu arstiga või apteekriga,” sõnas ta.

Kõhukinnisus ja kõhupuhitus võib tekkida ka raseduse ajal. “Mõnede gastroenteroloogiliste haiguste korral on samuti probleemiks suurenenud gaasi teke,” rääkis Karjagina.

Mis aitaks?

Pikemat aega vaevava kõhupuhituse korral tuleb konsulteerida arstiga. Puhituse ennetamiseks on Karjagina sõnul kasulik süüa regulaarselt, kiirustamata ja närida toit korralikult läbi. “Peaks vältima toidulauas rääkimist,” tõi ta välja.

Ka gaseeritud joogid pole tema hinnangul kõige parem valik. “Vähendada või vältida võiks närimiskummi närimist,” sõnas Karjagina.

Probleemi leevendamiseks võib kasutada käsimüügis olevaid preparaate. “Simetikoon vähendab seedetraktis olevate gaasimullide pindpinevust, misjärel need lagunevad ja imenduvad sooleseina,” kirjeldas ta. Simetikoonitilkasid kasutatakse gaasivalude korral ka imikutel.

Samuti soovitab proviisor kõhupuhituse korral taimseid tilkasid. “Võrreldes simetikooniga, mida on lubatud kasutada pikema aja jooksul, võib taimset preparaati kasutada kuni kaks nädalat ja seejärel peab pidama pausi,” rääkis ta.

Suurenenud gaasi tekke korral saab abi ka piparmündi ja apteegitilli eeterlike õlide kapslitest. “Peab arvestama, et nende kasutamine on lubatud alates 18. eluaastast ja refluksihaiged neid kasutada ei tohi,” toonitas ta.

Apteegitillitee võib proovida probleemi leevenduseks mitte ainult lastel, aga ka täiskasvanutel.

Laktoositalumatuse korral kasutatakse spetsiaalseid preparaate, mis sisaldavad ensüümi laktaasi, mis lõhustab piimasuhkrut ehk laktoosi. “Kuid kõige parem oleks laktoosi sisaldavaid toite hoopis vältida,” soovitas ta.

Mõnikord kasutatakse puhituse korral ka söetablette ja probiootikume. “Kõhukinnisusele kalduvale inimesele pole söetabletid kindlasti parim valik,” sõnas proviisor. Ehkki probiootikumid võivad olla abiks, ei saa kasutada esimest ettejuhtunud preparaati. “Vajalik on spetsialisti soovitus,” rõhutas ta.

Puhitustunnet leevendavad apteegitooted leiad siit.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.