BENU Terviseblogi

Kuidas saada aru, et sul võib olla magneesiumipuudus?

Magneesiumipuudus võib olla põhjuseks kroonilise väsimuse korral.Shutterstock

Paljude tervisemurede korral ei oska inimene sageli kahtlustada, et tegemist võib olla hoopis magneesiumipuudusega. Kuidas seda ära tunda ning milleks organism magneesiumi eelkõige vajab, räägib Benu apteegi proviisor Virge Sokk.

Magneesiumi roll

Proviisor Virge Sokk selgitas, et magneesiumipuudus võib olla näiteks jalalihaste krampide, kroonilise väsimuse, närvilisuse või ebakvaliteetse une põhjustajaks. Neist kõige tavalisem sümptom on just jalalihaste krambid. “Samuti võib sageli esineda uneprobleeme ja paanikahoogusid,” lisas ta.

Magneesiumipuudus on üsna sage probleem: hinnanguliselt kannatab selle all koguni 80% elanikkonnast. Osalist magneesiumivaegust võib põhjustada ka rasvumine, alkoholi tarbimine, insult või pikaajaline kõhulahtisus. Tihti annavad murest märku spasmid, südame rütmihäired, lihasnõrkus ja koordinatsioonihäired.

Ent mida magneesium meie organismis teeb? “Magneesium tagab süsivesikute, rasvade ja aminohapete normaalse ainevahetuse, reguleerib südamelihaste tööd ja vereringet ning aitab kaasa närvide ja lihaste häireteta tööle,” selgitas Sokk.

Magneesiumi kogus ja vajadus sõltub eelkõige inimese eluviisist ja -tempost, aga ka näiteks vanusest. Näiteks vajavad magneesiumi veidi rohkem professionaalsed ja harrastussportlased, rasedad, imetavad emad, lapsed ja eakad.

Mitmekesine toitumine

Magneesiumi leidub paljudes toiduainetes. Virge Sokk selgitas, et kõige rohkem sisaldavad magneesiumi rohelised köögiviljad nagu brokoli, herned ja oad, aga ka näiteks päevalille- ja kõrvitsaseemned, kaerahelbed, erinevad täisteratooted, banaan ja pähklid.

Kui inimese menüü on mitmekesine, pole sageli vaja magneesiumi toidulisandina juurde võtta. “Kui aga inimese toidulaud on väga ühekülgne ning ta ei tarbi eriti köögivilju, eeskätt just rohelisi köögivilju, siis on suur oht magneesiumipuuduse tekkimiseks,” märkis proviisor.

Organismi vajadus magneesiumi järele võib suureneda näiteks stressirohketel eluperioodidel. “Ka aktiivselt spordiga tegelevad inimesed võivad aeg-ajalt magneesiumi lisaks vajada,” rääkis Sokk.

Erinevad moodused

Magneesiumi leidub apteegiletil erineval kujul ehk vastavalt sellele, kas seda vajatakse sees- või välispidiseks kasutamiseks. Nii leiab magneesiumi soovi korral nii tablettide, kapslite, pulbrite, aga ka näiteks määritava geeli või pihustatava õli kujul, mida probleemsele kehapiirkonnale kanda.

Soovituslik oleks magneesiumi tarvitada koos B6-vitamiiniga, mis aitab magneesiumil organismis paremini imenduda. Ent see, millisel kujul magneesiumi võtta, sõltub suuresti konkreetsest murest. Seega võiks välispidist magneesiumi kasutada lihas- ja liigesevalu korral, unehäirete ja närvilisuse leevendamiseks sobib hästi seespidine preparaat.

Vaata kõiki magneesiumipreparaate siit!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.