Kuidas saada aru, et sul võib ravimi vastu allergia olla?

Ehkki apteegiletile jõudnud ravimeid on varasemalt põhjalikult testitud ja kontrollitud, võib vahel juhtuda, et inimesel ilmneb mõne ravimi suhtes allergiline reaktsioon. Kuidas sellest aru saada ning mida seejärel teha, räägib Benu apteegi proviisor Virge Sokk.

Erinevad raskusastmed

Et teatud tüüpi haigust ravida või ära hoida, kasutatakse selleks kõige paremini sobivat vastavat ravimit. Lisaks peamisele toimeainele sisaldavad ravimid sageli ka abiaineid, sealhulgas konservante ja värvaineid, mis võivad inimese organismis eri raskusastmetega reaktsioone põhjustada.

Kõige sagedamini puutuvad ravimi suhtes allergilised inimesed kokku nahareaktsioonidega, mis väljendub näiteks lööbe, nõgestõve või sügelusena. Halvemal juhul võib ravimiallergia põhjustada anafülaktilist šokki. Siinkohal tasub aga rõhutada, et ravimiallergiad moodustavad teiste ravimireaktsioonidega võrreldes siiski küllaltki väikese osa ehk vaid umbes 510% kõikidest reaktsioonidest.

Tutvu infolehega

Allergiline reaktsioon ilmneb tavaliselt ravimi kasutamise ajal. “Kui tegemist on allergiale kalduva inimesega, siis on uue ravimi puhul alati soovitatav lugeda läbi infoleht või teavitada arsti ja apteekrit teadaolevatest allergiatest,” sõnas proviisor. Nii saab potentsiaalseid allergilisi reaktsioone juba varakult ennetada.

“Osade ravimite või toidulisandite infolehes on ka kirjas, et kui inimene on näiteks koorikloomadele allergiline, võib esineda allergiat ka vastava ravimi suhtes,” näitlikustas ta.

Kindlat tüüpi ravimit, mille puhul tekib allergilisi reaktsioone rohkem, proviisori sõnul välja tuua ei saa. “Konkreetset ravimit, mis kindlasti allergiat tekitaks, välja tuua ei saa. See on ikka individuaalne,” kinnitas Sokk.

Mida ette võtta?

Kui inimesel on kahtlus, et tarvitatav ravim on vallandanud allergilise reaktsiooni, tuleks ravimi tarvitamine otsekohe lõpetada. “Mõne ravimi puhul on oluline konsulteerida arstiga ning selgitada välja, kas ja kuidas ravi lõpetada tohib,” lisas ta.

“Kui on kergemad allergianähud, mis elu ei sega, tuleks lihtsalt oodata, et nähud taanduksid. Kui on aga ikkagi elu häirivad nähud, võib leevenduseks kasutada allergiaravimeid,” soovitas proviisor. “Eluohtlike sümptomite puhul tuleks siiski kutsuda kiirabi,” ütles ta.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.