Kuiv nahk: probleem, millel on mitu nägu

Nahk on meie kaitse välismaailma mõjude vastu, kuid selleks, et nahk oma ülesandega hästi toime tuleks, vajab see regulaarselt hoolt. Nahatüüpe on küll erinevaid, kuid niisutamist ja kaitset külma ja kuiva õhu eest vajab iga nahk. Kuivusest tingitud ärritus, punetus või ketendus on praegusel külmal ajal kerged tekkima ja seepärast tasub teada, kuidas oma nahka talvekuudel võimalikult hästi hoida.

Väldi kõike, mis ärritab

Naha heaolu ja välimust mõjutavad nii sisemised kui välised tegurid. “Sisemised tegurid ehk inimese eluviis, toitumine, stressitase ja uni mängivad naha tervises suurt rolli,” räägib Benu kosmeetikakonsultant Kreete Põlme. “Jälgi, et tarbiksid iga päev piisavalt vett, väldi alkoholi ja suitsetamist ning söö iga päev piisavas koguses antioksüdante sisaldavaid puu- ja juurvilju.” 

Nahk võib muutuda kuivaks ka teatud terviseprobleemide ja nende ravi korral. Näiteks vajab nahk akneravi ajal spetsiaalset niisutamist, et vältida kuivust ja ketendust. “Paratamatult hakkab naha niiskussisaldus vanuse kasvades vähenema ja seepärast tuleb kõrgemas eas naha niisutamisele rohkem rõhku panna,” räägib Põlme. “Kuiv ja hooldamata nahk vananeb kiiremini ning enneaegsete kortsude ja elastsuse kao ennetamiseks tuleb nahka õigesti hooldada,” lisab Põlme. 

Välimised tegurid on need, mis mõjutavad otseselt naha kaitsevõimet, kahjustades lipiidikihti naha pinnal ning vähendades naha niiskustaset. Praegusel viiruste perioodil pesevad inimesed tihemini käsi ning kasutavad päeva jooksul korduvalt nahka kuivatavaid puhastusvahendeid. “Selle vastu aitab, kui kanda kaasas niisutavat kreemi ning kasutada seda kätel pärast iga pesukorda,” soovitab Põlme. 

Samuti kipuvad inimesed külmal ajal meelsamini pikalt kuumas vannis või duši all käima, teadmata, et ka see vähendab naha niiskussisaldust. “Jälgi, et vesi ei oleks pesemisel liiga kuum ning ära veeda duši all kauem kui 10 minutit,” rõhutab Põlme. “Kindlasti eelista praegusel ajal õrnema toimega puhastusvahendeid ning väldi ärritavaid koostisosi sisaldavaid tooteid.” 

Teine viis, kuidas inimesed talviti oma naha olukorra raskemaks muudavad, on ruumide liigne kütmine. Külmal ajal on radiaatorid sageli maksimumi peal, kuid kuiv õhk tubades tõmbab kogu niiskuse naharakkudest välja. Kindlasti tuleks eluruume iga päev õhutada ning vajadusel muretseda koju hea õhuniisuti. 

Mida teha?

Niiskus aitab nahal säilitada struktuuri, kaitsekihti naha pinnal ning annab ühtlasi nahale hea välimuse. “Kuiv nahk muutub tuhmiks, kahvatuks ning võib kohati punetada,” räägib Põlme. “Kindlasti tasub esmajärgus nõu pidada Benu apteegi kosmeetikakonsultandiga, kes vaatab naha üle, teeb vajadusel kindlaks nahatüübi ning soovitab just sulle sobivad tooted,” soovitab ta. Seda saab kiirelt ja mugavalt teha Benu apteegi Tervisepunktis.

Praegusel ajal on nahale parim kaitse humektandid ehk sellised niisutajad, mis ei sisalda õli, vaid näiteks glütseriini ja hüaluroonhapet. “Humektandid püüavad ümbritsevast õhust niiskust ning aitavad sellel nahka imenduda,” selgitab Põlme. “See tähendab, et seda tüüpi niisutajad on eriti tõhusad, kui need määrida niiskele nahale vahetult pärast pesemist.” 

Võib ju tunduda, et talvel on päikest ja valget aega nii vähe, et päikesekaitse pärast enne kevadet muretsema ei pea. Tegelikult aga vajab nahk UV-kiirguse eest lisakaitset aastaringselt. “Päike peegeldub lume pinnalt eriti tugevalt ning seepärast tasub jälgida, et riietega katmata nahal kasutatav kreem oleks UV-faktoriga,” rõhutab Põlme.

Teadlik hooldus teeb imesid

Väga kuiva või kuivemapoolse naha puhul on abi õrnatoimelistest ja sügavalt niisutavatest hooldustoodetest. Näiteks, kui sinu nahatüübi puhul on T-tsoon (lõug, nina, otsmik) rasune, kuid põsed kipuvad kuivemad olema, sobivad sulle SVR atoopilisele nahale mõeldud tooted, mis taastavad kuiva, väga kuiva ja sügeleva naha niiskustasakaalu, samal ajal ärritunud nahka rahustades. 

Samad tooted sobivad kasutamiseks ka siis, kui põletikulised aknekolded nahal muudavad naha punetavaks, kuivaks ning ärritunuks. Võimalusel väldi lõhna- ja värvainetega tooteid.

Naha puhastamiseks võiks kasutada niisutava, rahustava toimega SVR Topialyse mitsellaarõli, mis ei kahjusta naha normaalset kaitsekihti, vaid hoopis aitab seda taastada. Seesama toode sobib hästi ka meigi ja näolt, kaelalt, dekolteelt päevase mustuse eemaldamiseks, beebide vannitamiseks ja pea pesemiseks, olles pisaratevaba ning mitte sisaldades sünteetilisi vahutekitajaid.

Naha toitmiseks, niisutamiseks ja kuivusest tingitud sügeluse leevendamiseks sobib hästi 48 tundi kestva toimega intensiivselt rahustav SVR Topialyse intensiivpalsam või rahustav SVR Topialyse kreem atoopilisele nahale.

Silmalaugude eriti kuiv nahk vajab juba tavapärasest hooldusest rohkem tähelepanu — selle õrna näopiirkonna jaoks on välja töötatud ainulaadne, kohe sügelust leevendav, niisutav ja mitterasvane kreem SVR Topialyse Palpebral.

Lisaks võib nahka turgutada SVR Ampoule Hydra B3-vitamiini seerumiga, mis taastab tänu 5% B3 vitamiinile ja kolme erinevat tüüpi hüaluroonhappele kauakestvalt naha niiskusevarud.

SVR Topialyse tootesarja ja B3 Ampoule Hydra B3-vitamiini seerumi peamiseks aktiivaineks on NIATSIINAMIID (B3-VITAMIIN), mis:
• aitab luua keratiini, toimides nii kortsudele ja joonekestele
• aitab tugevdada keramiidi (lipiidide) barjääri, aidates nii säilitada niiskust nahas
• aitab ahendada poore
• reguleerib rasueritust, hoides ära rasu ületootmise
• kaitseb päikesekahjustuste eest
• kaitseb oksüdatiivse stressi eest

Kui tundub, et kuiv nahk püsib pikemat aega, võib tegemist olla mõne kroonilise probleemiga, mille puhul oskab põhjalikumat nõu anda juba dermatoloog. 

SVR Laboratoiresi dermokosmeetika on valmistatud Prantsusmaal.
Kõik tooted on testitud dermatoloogiliselt, tundlikul nahal, oftalmoloogiliselt, günekoloogiliselt, pediaatriliselt ja endokrinoloogiliselt.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.