Kuivad silmad segavad elamist? Apteeker annab nõu

Silmade kuivus võib Lehari sõnul põhjustada silmade kiiret väsimist, ebamugavustunnet, aga ka ajutist hägust nägemist, sügelust, punetust ja kipitustunnet.Foto: Shutterstock

Kuivad silmad põhjustavad inimestel erinevaid kaebusi: kui sageli möödub probleem iseenesest, siis teinekord võib tarvis minna apteekri nõuannet või silmaarsti konsultatsiooni. BENU apteegi proviisor Margot Lehari juhendab, mida silmatilkade valikul tähele panna ning millal on õige hetk pöörduda arsti juurde.

Kaks sagedast põhjust

Kuiva silma sündroomi esineb proviisori sõnul inimestel üsna sageli. Kuigi põhjused võivad olla väga erinevad, tekib kuiva silma sündroom enamasti siis, kui pisaranäärmed ei tooda enam piisavalt silma sarv- ja sidekesta niisutamiseks vajalikku pisaravedelikku, aga ka siis, kui muutunud on pisaravedeliku koostis.

“Paljudel juhtudel võib probleemi esile kutsuda pidev arvutiga töötamine ja ekraanide vaatamine, pikalt viibimine konditsioneeritud ning kuiva õhuga ruumis või läätsede kandmine,” ütles proviisor. Nooremal põlvkonnal võivad silmade kuivust põhjustada erinevad ravimid (nohu-, akne- või allergiaravimid, aga ka rasestumisvastased pillid) või hormonaalsed muutused (rasedus, imetamine või menopaus).

Sageli pole probleem võõras silmaoperatsioonist taastuvatele inimestele – näiteks puudutab kuiva silma sündroom eakaid, kellele on tehtud hallkae operatsioon või kel esineb probleem silmalaugudega.

Just eakamatele inimestele on iseloomulik ka pisaravedeliku koostise tõttu tekkiv kuivsilmsus – see võib sageli olla mõne kroonilise haiguse tõttu tarvitatava ravimi kõrvaltoime. “Sinna hulka kuuluvad näiteks erinevad vererõhuravimid, antidepressandid, valuvaigistid, maohappesust vähendavad ravimid, keemiaravi, aga ka reumaravimid, rahustid või uinutid,” loetles proviisor.

Abi saab apteegist

Silmade kuivus võib Lehari sõnul põhjustada silmade kiiret väsimist, ebamugavustunnet, aga ka ajutist hägust nägemist, sügelust, punetust ja kipitustunnet. Ka nn liivatera tunne võib viidata just kuiva silma sündroomile. “Kui silmad hakkavad sageli vett jooksma, on ka see kuivade silmade tunnus – sellega kompenseerib organism puuduolevat pisaravedelikku,” selgitas ta.

Probleemi ilmnedes tasuks esimese hooga pöörduda apteeki ning proovida leevendamiseks niisutavaid silmatilku – neid kutsutakse proviisori sõnul ka kunstpisarateks, kuna nende koostises leidub pisaravedelikuga sarnaseid aineid. “Apteegis on saadaval väga erineva koostisega silmatilku ja -geele – nendes võib leiduda nii niiskust siduvaid aineid, antioksüdantseid vitamiine, sarvkesta erinevaid kihte taastavaid kui ka niiskuse aurustumist takistavaid aineid.”

Samas võib silmade vesisus, punetus ja põletik olla märk ka võimalikust allergilisest reaktsioonist – see aga on Lehari sõnul reeglina hooajaline probleem. “Niisutavad silmatilgad leevendavad ka allergia sümptomeid, kuna loputavad allergeene silmadest välja. Allergia korral leidub ka spetsiaalseid silmatilku, mis jagunevad laias laastus kaheks: üks grupp sobib kasutamiseks kogu allergiahooaja vältel, teise gruppi kuuluvaid silmatilku võiks kasutada ainult silmapõletiku ägedate sümptomite korral.”

Tasub pidada apteekriga nõu

Kuivõrd erinevate preparaatide valik on apteegis väga mitmekesine, puudutab üks oluline erinevus säilitusainete olemasolu. “Apteekri käest küsitakse vahel kõige odavamaid ja tavalisemaid silmatilku, kuid just need sisaldavad tavaliselt ka säilitusaineid. Kui inimesel on tundlik silm, tasub kindlasti eelistada säilitusainetevabasid silmatilku,” sõnas Lehari. Sobivaima toote leidmiseks tasub pidada kindlasti apteekriga nõu.

Kuna tihtipeale avaldub inimestel silmade kuivus just hommikuti, tuleb tilku või geeli silmadele kanda just õhtuti. “Samas pole geeli keelatud kasutada ka päeval, kuid tuleb arvestada, et see võiks nägemise korraks uduseks muuta,” märkis proviisor ja lisas, et tilgutamisel või geeli kasutamisel tuleks kindlasti hoiduda pakendi otsiku silma vastu panemisest.

Lisaks geelile ja tilkadele on olemas ka silmaspreid – need sobivad Margot Lehari sõnul inimestele, kes ei saa mingil põhjusel tilku või geeli kasutada. “Näiteks sobib sprei inimesele, kes panevad silma refleksi tõttu kinni või lihtsalt ei näe tilgutada.” Silmaspreid pihustatakse poolavatud silmadesse külje pealt ja umbes 10 sentimeetri kauguselt.

Millal on tarvis pöörduda arsti poole?

Kui silmade kuivus on pidev probleem ning juba kaua kestnud, soovitab proviisor valida toote, mis sisaldaks näiteks erinevaid õlisid, glütserooli või oomega-rasvhappeid. “See, milline preparaat kõige paremini sobib, selgub tavaliselt katsetamise käigus, kuna inimese tundlikkust ja erinevate ainete mittesobivust on väga raske ette ennustada. Spetsialistiga konsulteerides saab protsessi kindlasti kiirendada,” kinnitas proviisor.

Kui käsimüügiravimitest pole probleemi leevendamisel abi, soovitab proviisor pöörduda silmaarstile. “Ekstreemselt kuivadele silmadele leidub ka retseptiravimeid. Samuti on olemas ka mittemedikamentoossed meetodid,” sõnas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.