Laps on väsinud ja ei suuda keskenduda? Proviisor annab nõu, kuidas seda parandada

Proviisori soovitusel võiks eeskätt vaadata üle lapse igapäevaharjumused.Shutterstock

Lühenevatest päevadest, koolistressist, viirushaigustest ja koroonapandeemiast tingitud stress lapsel pole vanemate jaoks kahjuks tundmatu mure. Kuidas võiks lapse vaimu turgutada ning mis aitaks stressi leevendada, räägib BENU apteegi proviisor Margot Lehari.

Koolistress põhjustab tervisemuresid

Lehari sõnul kaebavad lapsevanemad sageli selle üle, et nende laps ei suuda keskenduda või väsib õhtul ära enne, kui kodused tööd tehtud on. “Samuti ollakse hommikuti väsinud ja unine ning esimestel koolitundidel pole õppimiseks vajalikku erksust,” märkis ta. Ühtlasi põhjustab koolist tingitud stress kõhu- ja peavalu ning seedehäireid.

Proviisori soovitusel võiks eeskätt vaadata üle lapse igapäevaharjumused: näiteks tuleks varem magama minna ning viibida vabadel päevadel rohkem kui 30 minutit päevas värskes õhus. “Kuna arvutiekraanid väsitavad vaimu ja keha, peaks neist kindlasti loobuma vähemalt tund enne magamamineku kellaaega. Arvestage, et teie laps vajab vähemalt 9 tundi und,” toonitas Lehari.

Vitamiinipuudus võib olla üks põhjustest

Proviisori sõnul mängib enesetunde parandamisel olulist rolli ka toitumine ning sellest tingitud vitamiinipuudus. “Ühekülgselt toituvatel lastel, keda on kindlasti tuhandetes, võib kindlasti olla ka vitamiinipuudus. Eriti nendel, kes söövad rohkelt poelettide valmistoite ja poolfabrikaate,” nentis ta.

Ennekõike on vitamiine vaja selleks, et organismi vastupanuvõimet suurendada. “Sügisel on ka palju kokkupuudet viirustega, seda nii lasteaias kui koolides. Kui keha võitleb viirustega, siis on inimene väsinud ja peaks andma endale puhkuseks rohkem aega,” sõnas proviisor.

Sellest tulnevalt soovitab proviisor tarvitada lastele mõeldud multivitamiine. “Osades lastele mõeldud multivitamiinide segudes on ka viirusega võitlemiseks mõeldud lisandeid, näiteks punast päevakübarat, beetaglükaani ja taruvaiku,” tõi ta välja.

Viirustele vastu apteegitarkusega

Lisaks jagas proviisor ühe asjaliku soovituse: kui lapsel on pideval nohu ja kurk haige, siis tuleks vaadata tema sõrmeküüsi: kui neil esinevad valged laigud, siis tuleb hakata andma tsinki koos C-vitamiiniga. “C-vitamiin koos tsingiga aitab kaitsta kurgu limaskesta viiruste eest, lisaks vajavad seda nahk, küüned, vereloome ja nii edasi,” selgitas ta.

“Tõhusad vahendid viirusega võitlemisel on laktoferriini sisaldavad imemistabeltid ja spreid ning ka sellised looduslikud imemistabletid, mis tekitavad füüsilise barjääri suu ja kurgu limaskestale, et viirus ei pääseks organismi paljunema,” lisas Lehari.

“Looduslikud välispidised preparaadid viirustega võitlemisel on näiteks Rinogel sprei, Humer Stop Virus, Agovirax, Medistus Antivirus, BioBlock ja Rhinitix. Need kõik on vahendid, mis eemaldavad ninaõõnest või kurgust sinna paljunema asunud viirused.

“Nende tarvitamisel jääge mõistlikkuse piiridesse ning ärge toetuge ainult sellistele meetmetele: kasutage neid siis, kui lähete rahvarohketesse kohtadesse või siis, kui aevastus, kurgukipitus või valu on märku andmas viiruse tulekust,” rõhutas ta. Kindlasti ei tohiks ära unustada maskide, rahvamassidest eemalehoidmise ja käte pesemise vajalikkust.

Kui laps on unine

Kui laps on hommikuti pikalt unine, ent ei suuda õhtul varakult magama jääda, tuleb välja selgitada, miks see nii on: kas on koolimuresid, mängitakse liiga kaua arvutimänge või on hoopis jalgades kasvuvalud, mis segavad uinumist. “Ka koolipäevadel peab olema võimalus liikuda aktiivselt vähemalt 30 minutit. Olgu see kasvõi jala kooli ja tagasi minemine või trennides käimine,” rääkis proviisor.

Koolistressile võivad viidata näiteks pea- ja kõhuvalu ning iiveldus. “Kui tervisehädad kaovad puhkepäevadel, lapse koju jäädes ja vaheaegadel, siis tasub sellest lapsega rääkida ja aidata tal lahendada tema põhimure,” soovitas Lehari.

Veel soovitab proviisor anda lapsele umbes kaks tundi enne magamaminekut õhtuoote, mis sisaldab saia- ja piimavalku. “Saia- ja piimavalk annab kokku serotoniini, mis soodustab magamajäämist. Seega pole täisteraküpsis ja klaasike piima sugugi halb menüü, kui lapsel on magamajäämisega raskusi,” märkis ta.

Keskendumisvõime ja tähelepanu parandamiseks soovitab proviisor kasutada Esprico lastele mõeldud toidulisandit oomega-3-kalaõli ning selles sisalduvate EPA- ja DHA-rasvhapete, kuningakepiõli, magneesiumi ja tsingiga. “Valeradix Anti-Stress aitab ärevuse ja südamepekslemise ja uinumisraskuste puhul, ent seda alla 12-aastastele ei soovitaks,” lisas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.