BENU Terviseblogi

Mida ostetakse apteegist kõige rohkem?

Apteegiletilt võib tänapäeval leida palju erinevaid tooteid, sealhulgas ravimeid, vitamiine, päikesekaitsekreeme, ilutooteid ja palju muud inimese tervise ja heaolu jaoks vajalikku. Millised tooted on hetkel populaarseimad, räägib Benu apteegi proviisor Astrid Oolberg.

Koroonaviirus mõjutab

Apteekide külastatavus on viimasel ajal vähenenud, selle peamiseks põhjuseks võib tuua koroonaviirusest tingitud liikumispiirangud ning ostlemise kolimise internetikeskkonda. Muuhulgas on populaarsust kogunud e-poed, kus apteegitooteid ja -kosmeetikat aktiivselt müüakse. “Ka erinevad internetipoed pakuvad sarnaselt apteekidega müügiks erinevaid toidulisandeid ning apteegikosmeetikat,” ütles proviisor.

Seoses koroonaviirusest tingitud piirangutega on loodustoodete ja vitamiinide valik erinevates e-poodides ja internetiapteekides kindlasti laienenud. “Kui teatakse mingit kindlat toodet või on varem midagi kasutatud, siis on e-apteek üks võimalikest ostu sooritamise kohtadest. Samas saab apteegis kohapeal apteekri käest nõu küsida, valida erinevate võimaluste vahel ning leida sobivaim,” tõi Oolberg välja.

Et apteegid asuvad enamasti kas arstikeskuste juures või ostukeskustes, võib tootevalik neis mõneti erineda. “Kuna apteegid on avatud iga päev ja inimesed planeerivad oma oste ning seda ka apteegi külastamisel, siis ostetakse apteegist peamiselt vajaduspõhiselt,” rääkis Astrid Oolberg.

Jätkuvalt populaarsed

Kui ravimid kõrvale jätta, siis on käesoleval hetkel kõige suurem nõudlus proviisori sõnul D-vitamiini preparaatide, magneesiumi ja rahustavate ning und soodustavate toodete osas.

“Tervisesportlased käivad apteekides küsimas ka mineraalaineid, vitamiine,” ütles Oolberg. Viimase aasta jooksul on suurenenud ka nende apteegikülastajate arv, kes ostavad nikotiini asendustooteid.

“Oluliselt on vähenenud huvi kaltsiumi ja erinevate kaalulangetustoodete vastu,” tõi proviisor välja.

Sõltub hooajast

Oolbergi sõnul esineb nõudluses ka hooajaliselt selgeid erinevusi. “Sügistalvisel perioodil on meie kliimale omaselt oluliselt rohkem ülemiste hingamisteede haigusi. Sellest tulenevalt pöördutakse nohu leevendamise, röga lahtistamise, kurguvalu ja ärritusköha osas sageli apteeki,” sõnas ta.

Kuna inimesed loevad ja saavad eelnevate aastate käitumisest kogemusi, siis on jätkuvalt populaarne ka immuunsüsteemi turgutamine. “Siinkohal kehtib põhimõte: lihtsam on vältida kui ravida,” soovitas Oolberg.

Kevadsuvisel perioodil kimbutab paljusid inimesi õietolmuallergia. “Mõnel avaldub see häiriva pideva nohuna, teisel naha sügelusega,” näitlikustas ta.

Sarnaselt allergiatele on kevadel ja suvel rohkem päevakorras putukahammustused ning nendest tingitud ebamugavustunde ja kihelusega võitlemine.

Tähelepanelikum apteegikülastaja on kindlasti märganud, et apteegid müüvad päikesekaitsevahendeid nii suvel kui talvel.

“Kuna inimesed on varasemalt reisinud aastaringselt ja ikka soojemasse kliimasse, oleme ka päikesekaitsevahendeid pakkunud aastaringselt,” rääkis proviisor.

Küll aga on koroonaviirusest tingitud piirangud mõjunud ka inimeste reisimisharjumustele. “Suvi ei olnud meil liigselt päikeseline, mistõttu on jäänud need tooted pigem tagaplaanile,” ütles Oolberg.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.