BENU Terviseblogi

Mida teha, kui oled ninaspreist sõltuvuses?

Külm ja kuiv õhk ärritab nina limaskesta ning nohu on talvekuudel kerge tekkima. Umbes nina on tülikas, muudab olemise raskeks ning võib hakata häirima und. Üks viis limaskesta turset leevendada on kasutada ninaspreid, aga kuna mõnest toimeainest on võimalik sõltuvusse jääda, tasub nende kasutamisega piiri pidada. 

Kuidas valida õige ninasprei?

Iga kaebuse ravi sõltub kaebuse kestvusest ja iseloomust. “Kui tegemist on külmetusnohuga, võiks eelistada näiteks meresoola sisaldavaid ninaspreisid, sest neid võib julgelt kasutada ka pikema aja jooksul, ilma et tekiks sõltuvus,” selgitab Benu proviisor Virge Sokk. “Turset aitavad leevendada näiteks ksülometasoliini sisaldavad ninaspreid, aga neid ei tohiks kasutada kauem kui 7 päeva,” rõhutab Sokk.

Sõltuvust võivad tekitada ka mitmed teised keemilist toimeainet sisaldavad nohuravimid. “Kui sellist ravimit üle lubatud aja kasutada, võivad need tekitada oma toimele vastupidise efekti — kasutajal tekib krooniline nohu, limaskesta turse, liigne voolus, kudede suurenenud tundlikkus ja nina limaskesta ehituse muutused,” hoiatab Sokk. 

Mida sõltuvusega ette võtta?

Kui oled märkamatult ninaspreist sõltuvusse jäänud, tuleks sellega kohe tegeleda. “Esimese asjana peaks lõpetama sõltuvust tekitava ravimi kasutamise ning asendama selle näiteks meresoolavett või muud looduslikku toimeainet sisaldava ravimiga,” õpetab Sokk. “Kui nina limaskest on kuiv, võiks kasutada ka ninasalvi, mis aitab niiskustaset taastada.”

“Kui sõltuvust tekitavast spreist loobumise järel tekkinud turse on tugev ning meresoolavesi seda piisavalt ei leevenda, võib niiskustaseme taastamiseks ja turse leevendamiseks proovida auru tegemist,” soovitab Sokk. Tugevama turse korral võivad täiskasvanud kasutada ka käsimüügis olevaid nohutablette, mille toime on kiire ja tõhus. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.