BENU Terviseblogi

Millist mõju avaldavad meile oomega-3-rasvhapped?

Oomega-3-rasvhappeid võiksid tarvitada kõik inimesed.Foto: Shutterstock

Oomega-3-rasvhapetest ja nende vajalikkusest räägitakse teadupärast väga palju. Miks peaks inimene neid tarvitama ning millist mõju need meie organismile avaldavad, räägib Benu apteegi proviisor Virge Sokk.

Palju häid omadusi

Oomega-3-rasvhapete puhul on tegemist polüküllastumata ehk asendamatute rasvhapetega, mida organism ise ei tooda, vaid neid tuleb manustada toiduga või preparaatidena. Kõige rohkem leidub oomega-3-rasvhappeid kalas, aga ka näiteks seemnetes ja taimsetes õlides nagu rapsi- või linaseemneõli.

Proviisor selgitas, et oomega-3-rasvhappeid ei kasuta organism energia tootmiseks, vaid näiteks uute rakkude ja hormoonide ehitamisel. Ent see pole ainus hea omadus.

Toetavad organismi arengut

Oomega-3 rasvhapped on ka põletikku alandava toimega. “Oomega-3 rasvhapped omavad head toimet südame-veresoonkonnale, liigestele, ajutööle ja mälule,” loetles Virge Sokk. Samuti parandavad need naha ja juuste seisukorda, silmanägemist ja toetavad kogu organismi arengut.

“Oomega-3-rasvhapped on võimelised langetama vererõhku ning teatud tüüpi “halbade rasvade” ja kolesterooli taset veres, aga vähendama ka näiteks diabeedi, veresoonte “lubjastumise” ja teatud tüüpi vähkide riski ning palju muud,” kirjeldas ta.

Kellele ja miks?

Sageli võib tekkida küsimus, kes võiksid oomega-3-rasvhappeid tarvitada. Et tegemist on rasvhapetega, mida meie organism ise ei tooda, peaksid proviisori sõnul neid tarvitama kõik inimesed. See on eelkõige vajalik selleks, et organismi kõik funktsioonid õigesti töötaksid.

Samuti soovitatakse oomega-3-rasvhappeid tarvitada rasedatel. “Oomega-3-rasvhapped mängivad olulist rolli loote arengus, aidates kaasa normaalsele aju ja nägemise arengule,” selgitas Sokk olulist põhjust.

Oomega-3-rasvhapete puudus võib muuhulgas põhjustada lastel allergiate teket. Kuna need rasvhapped kanduvad ka rinnapiima, võiksid neid kindlasti toidule lisaks tarvitada ka imetavad emad.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.