Öö ja päev sassis: kuidas parandada väikelapse unerutiini?

Väikelapse unerutiini parandamiseks saab väga palju ise ära teha.Shutterstock

Väikelapse kehv uni võib tekitada palju stressi ning aidata kaasa ka teiste pereliikmete uneprobleemide tekkele. Kuidas lapse unerutiini parandada ning milliseid muudatusi igapäevaelus läbi viia, räägib BENU apteegi proviisor Astrid Oolberg.

Vähene ja rahutu uni

Astrid Oolbergi sõnul puutuvad proviisorid aeg-ajalt kokku eelkõige väikelaste emadega, kes kurdavad lapse vähese ja rahutu une üle. 

Üldreeglina kujuneb imikul juba teiseks elukuuks välja mingisugune unerütm. “Tuleb ka seda ette, kus öö ja päev on pisikesel sassis ning see toob värskele emale mure ja rahutuse ja väsimuse, mida laps omakorda tunnetab,” sõnas ta. Täiskasvanuga sarnane unerütm kujuneb lapsel välja umbes viiendaks eluaastaks ning sageli lõpevad just selles vanuses ka lõunauinakud. 

Et magamise ajal inimese organism taastub, põhjustab unepuudus või unetus väsimust, pahurat meelt ja keskendumisvõime vähenemist. Samamoodi on Oolbergi sõnul ka väikelastega.

“Lapsed arenevad kiiresti ja õpivad uusi tegevusi iga päev. On juba päevasel ajal näha, kui väike laps on lõunaunest üle läinud — lihtsalt on pahur ja jonnib ning tagatipuks ei jää magama ka, olles hoopis üleväsinud,” näitlikustas ta.

Edu võti on kindel päevarütm

Ent mida siis unetuse vastu teha? Kindlasti tagab hea une kindel päevarütm, milles on oma osa õues käikudel ja söögipausidel. “Kuna väikelapse ööunevajadus umbes 10 tundi, siis õhtul hiljemalt kella 21–22 ajal võiks kindlasti voodisse mina, eriti kui hommikul on vaja lasteaeda või kooli minna,” rääkis ta.

Samuti võiks voodis unejuttu lugeda ja meeldivatest päevasündmustest rääkida. “Vältida tasuks nutiseadmete kasutamist ja liiga kaua televiisori ees olemist,” lisas proviisor. Kindlasti tuleks veenduda, et magamistoas poleks liiga palav.

Lõõgastumise eesmärgil võiks lapsele teha sooja jalavanni või tõmmata jalga soojad sokid. “Võib ka veidi sooja teed meega juua või silitada lapse selga ja pead,” soovitas ta.

Väldi stressi

Eelkõige on proviisori sõnul oluline tagada, et teised pereliikmed omavahel hästi läbi saaksid ega tekitaks oma käitumisega lapsele lisastressi. “Kuna laps ei tea ega julge öelda, mis ta sees toimub, elab ta sisemiselt üle igasugused pahandamised,” selgitas Oolberg.

Kui lapsevanema mure lapse magamatuse või rahutu une pärast on kestnud pikemat aega, soovitab proviisor pöörduda perearsti poole. “Unespetsialistid tegelevad unehäiretega sügavuti ning hindavad toidulisandite ja ravimite kasutamist lastel,” sõnas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.