Proviisor paneb südamele: “gripitee” on ravim, mitte teejook

Paljudel juhtudel tullakse apteeki pärima “gripiteed”, mida võetakse tihti igaks juhuks või profülaktikaks, aga ka seetõttu, et on vaja kiiresti terveks saada.Foto: Shutterstock

On hästi teada fakt, et külmetus ei hüüa tulles ning naelutab haigestunu päevadeks koduseinte vahele. Ehkki sümptomaatilised ravimid võetakse kasutusele kohe, tuleb siiski teada, et päris kõik ravimid üksteisega ei sobi. Kuidas külmetust ravida ning mida sobivate ravimite puhul tähele panna, selgitab BENU apteegi proviisor Jelena Karjagina.

Väikest palavikku pole mõtet alandama hakata

Külmetuse all mõistetakse reeglina ülemiste hingamisteede viiruslikku infektsiooni. Samas tuleb Karjagina sõnul pöörata tähelepanu sellele, et sarnaste sümptomitega viiruseid on päris palju. “Niinimetatud külmetushaiguste sümptomiteks on halb enesetunne, väsimus, palavik, nohu ja ninakinnisus, aevastamine, peavalu, kurguvalu, köha ja palju muud,” loetles ta.

Viirushaiguste korral on ravi sümptomaatiline – see tähendab, et sobiva preparaadi valik sõltub sümptomitest. Kui väike palavik ei vaja otseselt alandamist – pigem on vaja puhata ja tarbida piisavalt sooja vedelikku –, siis paratsetamool on omal kohal 38-kraadise või sellest kõrgema kehatemperatuuri ning halva enesetundega kaasneva peavalu korral.

“Kindlasti peab jälgima ööpäevaseid annuseid ning vahemikke. Laste puhul põhineb annuste arvutamine kehakaalul ning vajadusel võib küsida proviisori abi.”

Gripitee” ei ole teejook

Paljudel juhtudel tullakse apteeki pärima “gripiteed”, mida võetakse tihti igaks juhuks või profülaktikaks, aga ka seetõttu, et on vaja kiiresti terveks saada. Proviisori sõnul ei tohi “gripiteed” nii kergekäeliselt tarvitada – sellel on mitu põhjust.

“Kahjuks ühekski eelnimetatud põhjuseks “gripitee” ei sobi. Tegu ei ole teejoogi, vaid ravimiga ning see sobib kasutamiseks vaid siis, kui sümptomitest esinevad palavik, peavalu, ninakinnisus ja mõnel puhul kinnine või rögaga köha – viimane oleneb preparaadist,” rõhutas proviisor.

Kui “gripitee” on siiski kasutusel, ei tohi samal ajal kasutada paratsetamooli ja pseudoefedriini sisaldavaid preparaate, sest koostises on samad või sarnased toimeained ning seetõttu tekib risk üleannustamisele. “Kindlasti ei tohiks koos kasutada köha pärssivaid ja röga lahtistavaid preparaate, sest võib tekkida ohtlik sekreedi kogunemine hingamisteedes,” sõnas Karjagina.

Kuna mõned gripiteed sisaldavad ka köhavastaseid või rögalahtistavaid komponente, kehtib siinkohal sama reegel: gripitee tarvitamisel ei tohiks lisada rögalahtistit köhavastasele preparaadile ja vastupidi. 

Ninakinnisuse vastu leidub tõhusaid vahendeid

Kui haigestunud inimest vaevab ninakinnisus, on Karjagina sõnul abiks pseudoefedriini sisaldavad tabletid ja siirupid – seejuures peab meeles pidama, et ravikuur peab olema võimalikult lühike. “Lastel ei tohiks kasutada rohkem kui 5 päeva ilma arsti konsultatsioonita, samuti ei sobi see alla 6-aastastele lastele.”

Ninakinnisuse korral aitavad näiteks erinevad nina limaskesta turset alandavad spreid ja tilgad. “Nende toime saabub kiiremini kui tablettidel, kuid ravikuur on samuti lühiajaline – neid ei tohi kasutada rohkem kui 7 päeva järjest. Spreid sobivad alates 2. eluaastast ning õige annuse aitab välja selgitada apteeker. Sprei on kindlasti käepärasem ja mugavam kasutada, tilkade puhul on oluline jälgida õiget manustamise tehnikat,” selgitas ta.

Nii ninakinnisuse kui ka rohke eritisega nohu korral võib kasutada meresoolalahuseid – sellel pole ajalist piirangut ning sobib kasutamiseks isegi imikutele ja rasedatele/imetavatele emadele. “Sinusiidi ja bronhiidi korral on abi standardiseeritud mürtooli kapslitest,” lisas proviisor.

Turset aitavad alandada ka inhalatsioonid isotoonilise NaCl lahusega – need sobivad samuti kõigile ning aitavad vedeldada hingamisteedesse kogunenud sekreeti. “Apteeker oskab vastata, kas praeguses olukorras piisab NaCl lahusest või on vaja kasutada ravimit – viimase kirjutab vajadusel välja arst. Kindlasti ei tohi kasutada eeterlikke õlisid, sest need ummistavad filtrit ja aparaat läheb rikki.”

Kõige tähtsam on puhata

Ehkki külmetushaiguste korral on inimese peamine soov saada terveks võimalikult ruttu – võimalusel homseks – tuleb siiski aeg maha võtta ning keskenduda puhkamisele. Kui viirus on juba avaldanud oma toimet, vajab organism aega, et haigusega toime tulla. Külmetusviiruste korral läheb see reeglina 3–5 päeva, mõnikord ka rohkem,” sõnas ta.

See tähendab, et on oluline puhata ning tarbida piisavalt sooja vedelikku, näiteks taimset teed. “Ravimeid tuleb kasutada vastavalt ilmnenud sümptomitele. Abiks võib olla C- vitamiinist – pigem tuleks jagada väiksemad annused päeva peale kui võtta korraga suur –, aga ka päevakübara ja musta pelargooni preparaatidest, beetaglükaanide, tsingi, taruvaigu preparaatidest. Kuid on tasub meeles pidada, et kasutegur on individuaalne ning ühte universaalset lahendust on raske välja tuua,” sõnas proviisor Jelena Karjagina lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.