Proviisor paneb südamele: laste vitamiinid ei ole kommid

Et lapse toitumise ja arengu osas on vastutus eelkõige lapsevanematel, on väga oluline pakkuda lapsele tervislikku ja täisväärtuslikku toidulauda.Foto: Shutterstock

Ehkki vitamiinid toetavad tervist ning neil on palju häid omadusi, tuleks neid tarvitada vastavalt vajadusele ja apteekri juhistele. Kas lastele mõeldud vitamiinid on erand, mis kinnitab reeglit, räägib BENU apteegi proviisor Astrid Oolberg.

Lastele leidub erineval kujul vitamiine

Oolbergi sõnul toodetakse tänapäeval ravimeid, vitamiine ja toidulisandeid kõikvõimalikele patsiendigruppidele, nii ka lastele. “Ravimite tehnoloogia on võimsalt arenenud, pakkudes erinevaid ravimvorme ja erinevaid tehnoloogiaid,” sõnas ta. Nii leidubki apteegis lastele mõeldud vitamiine nii kummikaru, pulgakommi, kihiseva tableti kui ka tilkade kujul.

Soovituslik ravimvorm sõltub eeskätt lapse vanusest, kuid sobivate vitamiinide osas tuleks teha otsuseid lapse vereanalüüsi ja sümptomite põhjal. Küll aga on erandiks D-vitamiin. “Lastele soovitatakse juba sünnist alates manustada D-vitamiini tilkade kujul. Vanuse kasvades on võimalus kasutada suhu pihustatavat spreid, kummikomme või närimistablette,” selgitas ta.

D-vitamiini igapäevane annus on 400TÜ ehk 10 mikrogrammi. “Edaspidiseid soovitusi jagab perearst või -õde sõltuvalt vajadusest. Üldjuhul jätkatakse D-vitamiini tarvitamist ka täiskasvanuna, seda eeskätt veel talvisel ajal, kuid siiski vereanalüüsi alusel,” lisas Oolberg.

Teatud juhtudel on vitamiinipuudus kerge tekkima

Et lapse toitumise ja arengu osas on vastutus eelkõige lapsevanematel, on väga oluline pakkuda lapsele tervislikku ja täisväärtuslikku toidulauda, millest saadakse vitamiinivarud kätte. Küll aga pole proviisori sõnul sugugi erand, et teatud vanusegrupis ei soovi lapsed teatud toiduaineid tarbida ning nii võib organismis tekkida mõne vitamiini või mineraalaine puudus.

“Sageli juhtub, et lapsed ei soovi süüa juurvilju või piimatooteid. Siinkohal oleks vaja mineraale ja vitamiine mingi perioodi jooksul juurde tarvitada ning siin on laste vitamiinidest väga palju kasu,” märkis ta.

Sama kehtib ka taimetoiduliste ning veganite kohta. “Perearsti juures tehtud vereanalüüsist selgub sageli, et lapse hemoglobiinitase on madal, tihti napib ka B12-vitamiini. Sellisel juhul on apteekides olemas rauasiirupid ja B12-vitamiini tilgad, mis on oma annustamise ja ravimvormi poolest mõeldud lastele,” rääkis proviisor.

Vitamiin ei ole lapsele kommi eest

Lapse arengu seisukohast on oluline tarbida ka oomega-rasvhappeid. “Eriti oluline on see mälule, tähelepanule ning hüperaktiivsuse ja keskendumishäirete korral. Naha kuivuse korral, eriti talvel aitab kalaõli võtmine veidikenegi leevendada naha kuivust. Samamoodi on siin kalaõli maitsestatud või kummipadjakeste kujul olemas, mis sobivad lastele.”

Sügisel või talvel võiks teha ka ühe C-vitamiini kuuri, kuna just C-vitamiin on oluline lapse immuunsüsteemi toetamiseks. Samas aga on väga oluline teadvustada, et laste vitamiinide ja teiste toidulisandite puhul pole tegemist kommiga, vaid vitamiine tuleks siiski tarvitada korrektselt.

“Laste vitamiinid on põhjusega varustatud turvakorgiga. Samuti tuleks vitamiine hoida lapse eest peidus,” juhendas proviisor. Väga oluline on vitamiine tarvitada kas koos söögiga või pärast sööki. Seega tuleb vitamiinide tarvitamisel lähtuda apteekri juhistest ehk nii soovituslikku kogust kui ka tarvitamise viisi arvestavalt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.