Proviisor selgitab: mis peaks igal inimesel koduapteegis olema?

Palaviku või veritseva sõrmega ei taha keegi apteeki rohu või plaastri järele joosta. Samuti ei tasu haigena ravimeid ostma minna, sest ostukeskuses või apteegis võid nakatada teisi või oma nõrgenenud immuunsüsteemi tõttu hoopis ise veel mõne haigustekitaja külge korjata.

Kas sina tead, millised vahendid ja ravimid peaksid kindlasti koju varutud olema, et häda korral kiiresti reageerida?

Tegijal juhtub

Kodus tuleb ikka ette, et lõikad söögitegemisel sõrme, põletad käe või saad kergemate remonditööde käigus viga. Ka lapsed kipuvad endale mänguhoos kogemata viga tegema ning kriimustused ja muhud on kerged tulema. “Kindlasti tasub hoida varuks sidet, eri suuruses plaastreid ja haava puhastamiseks desinfitseerimisvahendeid,” räägib Benu proviisor Darja Molotskova. 

Samuti võib juhtuda, et tõmbad trennis või koristades selja ära, tekib liigesepõletik või mõni muu häda, mis hakkab inimest segama. “Valu ei ole mõtet kannatada ja seepärast võiks kodus olemas olla valuvaigistid, külmakott ning tuimestav või põletikuvastane geel, mida kasutada lihas- või liigesevalu korral,” soovitab Molotskova.  

Haigus ei hüüa tulles

Viiruste perioodil tasub valmis varuda imemistabletid kurguvalu ja ärrituse leevendamiseks ja kinnise nina vastu mõni sprei. “Kindlasti peaks olema igal inimesel kodus olemas palaviku- ja põletikuvastane ravim,” rõhutab proviisor. 

Samuti tasub olla valmis seedeprobleemide leevendamiseks. “Näiteks võiks olemas olla ravim kõhukinnisuse või kõhulahtisuse vastu, aga ka seedimist hõlbustavaid ensüüme sisaldavad ravimid juhuks, kui sööd liiga palju või kehva toitu ning tunned end halvasti,” räägib Molotskova.

Kindlasti võiksid varuda koju ka allergiarohtu ja spasmide vastu no-spa. 

Lapsevanema koduapteek

Lapsevanema kodused varud sõltuvad veidi lapse vanusest. “Näiteks ei pruugi väikelaps osata tabletti neelata, mis tähendab, et palaviku ja valu vastu võiks käepärast olla siirup või küünlad,” õpetab proviisor. “Palaviku mõõtmiseks peaks kindlasti olema termomeeter ning imikutele kõhugaasidevastased tilgad.” 

Lapsevanemal võiks varuks olla ka naatriumkloriiditilgad, millega võib põletiku või ärrituse korral puhastada lapse silmi või teha hingamisteede ärrituse korral kuuma auru. 

Nahaärrituse, ketenduse, lööbe ja punetuse vastu võib varuda rahustava toimega kreeme ning puhastusvahendeid. “Lapse õrn nahk ei talu täiskasvanutele mõeldud lõhnaainetega kreeme ning eelistama peaks tundlikule nahale mõeldud lõhnatuid tooteid,” selgitab Molotskova. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.