Detsember ja jõulupühad toovad endaga kaasa rikkaliku toidulaua, mis paneb proovile nii meie seedimise kui ka hea enesetunde. Kuidas kõhumuresid kiiresti leevendada ning mida seejuures silmas pidada, selgitab BENU apteegi proviisor Margot Lehari.
Kõhumurede põhjuseks on tavapäratu menüü
Põhjust, miks seedimine võib jõulupühade eel ja ajal käest ära minna, ei pea kaugelt otsima – nimelt süüakse sel perioodil lihtsalt veidi teistmoodi kui tavaliselt kombeks. “Jõulutoidud on sageli rasvasemad ja ka koguseliselt ehk portsjonitelt suuremad. Tihtipeale tehakse või ostetakse suuremaid toidukoguseid ning mõni toit ei pruugi pühade lõpuks enam nii värske olla,” selgitas apteeker.
Samas on jõuludele eelnev ja järgnev periood ka paljude viiruste kõrghetk, mis võib samuti kaasa tuua probleemid seedimisega. “Detsember ja jaanuar kipuvad olema enteroviiruste lemmikhooaeg – nendeks on noro-, rota ja adenoviirused kõhusümptomitega ja palju muudki.”
Seetõttu on igati põhjendatud, miks pöördutakse detsembrikuus apteeki erinevate seedimist puudutavate sümptomitega nagu kõrvetised, iiveldus, puhitised, raskustunne maos ja soolestikus, oksendamine, kõhulahtisus või kõhukinnisus. Margot Lehari sõnul on inimesed sageli teadlikud, millised toiduained neil seedevaevusi põhjustavad.
“On inimesi, kes juba teavad, et kui nad söövad seda või teist (näiteks hapukapsad, õunad või hoopis tomatid), siis tekivad neil maovaevused: näiteks näriv valu rinnaku taga, iiveldus, röhitised, kõrvetised või raskustunne maos.” Selliste sümptomite olemasolul soovitab apteeker tarvitada maohapet pärssivat või neutraliseerivat preparaati, mida võiks pühade ajal võtta 7–14 päeva järjest igal hommikul.
“Vanematel inimestel esineb ebahariliku toidu söömisel ka kõhukinnistust või kõhulahtisust. Sellisel juhul aitavad piimhappebakterid või Saccharomyces boulardii probiootiline pärmseen, mis on leebema ja soolestiku normaalset toimimist soodustava toimega,” ütles apteeker. Kui viimased kaks mõjuvad nii kõhukinnisusele kui -lahtisusele, siis teiste preparaatide puhul tuleks hoolikalt jälgida, millise kõhumure leevendamiseks see mõeldud on.
Kõhupuhitust leevendab jalutuskäik
Jõulupühade ajal on sagedaseks probleemiks ka kõhupuhitus ja raskustunne maos. Sellele aitavad Lehari sõnul leevendust tuua seedeensüümid, simetikoon, süsi, piimhappebakterid või ränihappe geel. “Looduslik ränigeel on paljude lemmik, kuna aitab väga kiiresti kõhuvalu, iiveldust, puhitust ja kõhulahtisust leevendada,” soovitas apteeker.
Vajaliku preparaadi leiab apteegist ka kõrvetiste jaoks. Kui kergema kõrvetava valu puhul on abi piimhappebakteritest ja seedeensüümidest, siis ägedate kõrvetiste puhul on soovituslikud prootonpumba inhibiitorid nagu omeprasool või pantoprasool. Sobiva preparaadi aitab välja valida apteeker.
Kindlasti on kõhuvaevuste leevendamisel abi ka talvisest jalutuskäigust. “Tehke see meeldivaks ja lõbusaks, võtke kaasa lähedased või naaber. Enne pühi käige kindlasti apteegist ka läbi, et kõik vajalik oleks mure korral kodus käepärast!” lisas ta lõpetuseks.