Nõgestõbi on üks sagedasemaid nahahaigusi, millega inimestel kokku tuleb puutuda. Siiski leidub apteegis tõhusaid abivahendeid, mis ärrituse kontrolli alla aitavad saada. BENU apteegi proviisor Kerli Valge-Rebane annab nõu, kuidas nõgestõve korral käituda ning mismoodi sügelust leevendada.
Sügelus tekitab ebamugavust
Proviisori sõnul võib nõgestõvega elu jooksul kimpus olla umbes iga viies inimene. Siiski ei ole selle nahahaiguse puhul tegemist nakkava või muul moel ohtliku tervisemurega. “Pigem on tegemist patsiendile tüütu probleemiga, mis võib paljude jaoks tekitada ka piinlikkust,” sõnas ta.
Kuivõrd nõgestõve puhul on tegemist keha immuunsüsteemi reaktsiooniga mingile ärritajale, ärritajaks võib olla mistahes toiduaine, kosmeetikatooted, intensiivne päike ja kuumus või hoopis külm, mesilase/herilase nõelamine, ravimid jpm. “Sellest ärritajast tulenevalt tekivad kehale laigud, kublad, meenutades välimuselt punnikesi, mis tekivad nahale pärast kontakti kõrvenõgesega – sellest ka nimetus.”
Need laigud võivad läbimõõdu poolest ulatuda paarist millimeetrist mitmete sentimeetriteni ning kokku võib kehal olla paar või koguni paarsada laiku. “Küll aga on üks asi alati sama: tegemist on sügeleva lööbega, mis häirib päris tugevalt igapäevaseid toiminguid,” tõdes proviisor.
Kublad püsivad tavaliselt kuni ühe ööpäeva, pärast mida need taanduvad reeglina ise. “Harvemal juhul võib lisaks kupladele kaasneda ka turse näopiirkonnas, samuti võivad huuled ja silmalaud üles paistetada. Mõnikord võib turse püsida isegi kuni kolm ööpäeva.”
Kuidas sügelust leevendada?
Ehkki tegemist on väga sagedase haigusega, millega võib mingil ajahetkel igaüks kokku puutuda, on mõnevõrra suurem tõenäosus nõgestõve tekkeks allergikutel. “Apteegist on võimalik saada allergiaravimeid (antihistamiinikumid), mis leevendavad kuplade sügelust ning vähendavad nende teket. Valikus on nii süsteemse toimega tabletid, aga ka lokaalse efektiga geel,” ütles Kerli Valge-Rebane.
Teinekord aitab sügelust leevendada ka külmakompress. “Samas mõistlik oleks üritada välja selgitada, mis ärritaja(d) antud reaktsiooni esile kutsuvad, et saaks neid tulevikus vältida. Kuna kublad tekivad pigem kiirelt, siis oleks vaja veidi analüüsida oma menüüd, keskkonda, milles viibite, ja kasutatavaid kosmeetikatooteid, sealhulgas pesuvahendeid,” ütles Kerli Valge-Rebane.