Suveapteek: mida pakkida kohvrisse pandeemia ajal reisides, et tervisemured puhkust ei rikuks?

On teatud ravimid ja isikukaitsevahendid, mis peaksid pandeemiaolukorras reisile minnes kindlasti kaasas olema.Foto: Shutterstock

Viimane suvekuu on alanud ja puhkuseplaane tehes kavandatakse ka välismaale sõite. Kuna koroonaviirus ei ole kusagile kadunud, tasub asju pakkides eriti hoolikalt läbi mõelda, kas kohvris on olemas kõik vajalik, et reis kulgeks turvaliselt ning et tervisemured ei kipuks puhkust segama.

Benu apteegi proviisor Margot Lehari jagab soovitusi, millised ravimid ja isikukaitsevahendid peaks reisile minnes kindlasti kaasa võtma ning kus on neid eriti oluline kasutada.

Varu kvaliteetseid maske

Lehari soovitab reisile minnes võtta kindlasti kaasa kvaliteetseid kaitsemaske. Ta viitab, et maskid võiksid olla tähisega FFP2 ja pakendil võiks olla ka konkreetne COVID-19 märge — see näitab, et maske on koroonaviiruse suhtes testitud.

FFP2 mask on olemuselt 4- või 5-kihiline respiraator — see tähendab, et ta kaitseb bakterite, tolmu ja muu saaste eest, mis võivad hingamisteid kahjustada. Selline mask on viiruse takistamisel oluliselt efektiivsem kui ühekordne 3-kihiline meditsiiniline või väljalaskeklapiga ehitusmask.

“Eriti oluline on reisile minnes kasutada selliseid maske lennujaamas, lennukis või muus ühiskondlikus ruumis, kus on koos palju rahvast,” rõhutas Lehari. Kui maski endal kaasas pole, siis on soovitatav kindlasti kanda kohapeal pakutavat ühekordset meditsiinilist maski.

Mask tuleb panna korralikult ümber nina ja suu, et see oleks mugavalt näo ümber. Maski kandmise aeg võiks olla 4–8 tundi, misjärel tuleb mask ära visata. “Enne maski ette panemist tuleb käed korralikult pesta ja desinfitseerida,” tuletas Lehari meelde.

Ära unusta desinfitseerimisvahendit

Lisaks maskidele on mõistlik kaasa võtta ka isiklik desinfitseeriv geel, mis on kohe käepärast, kui avalikus kohas desinfitseerimisvahendeid ei leidu. Oma desinfitseerimisvahendi eelis on Lehari sõnul see, et sa tead, mida see sisaldab ning et see sobib sinu nahale.

Soovitatav on kasutada vahendit, mis sisaldab glütseriini või pantenooli ning vähemalt 60% alkoholi. “Glütseriin ja pantenool aitavad taastada nahal kaitsva lipiidikihti, mille alkohol sageli nahalt eemaldab,” põhjendas Lehari.

Villid ei hüüa tulles

Ilmselt jalutab enamik inimesi reisides palju ringi, mistõttu võivad tekkida jalgadele valusad villid. Villid tekivad kas niiskuse tagajärjel või kandes terve päeva uusi, veel sisse kandmata jalanõusid.

Villide teket saad ennetada tekstiilist spordiplaastri, spetsiaalse villipulga või spetsiaalsete hüdrokolloid-plaastritega. Selline plaaster jääb nahale püsima kõige paremini kui nahk on täiesti kuiv.

“Plaaster maandab valu ja kipitust ning inimene saab oma jalutuskäiku jätkata,” selgitas Lehari. Villiplaastrit võib tema sõnul hoida jalal kuni seitse päeva, mille vältel kiirendab see uue naha moodustumist.

Võta kaasa esmaabikomplekt

Reisil võib ette tulla ootamatuid olukordi, mistõttu tuleks kaasa võtta esmaabikomplekt, mis sisaldab vahendeid erinevateks juhtumiteks. Proviisor Lehari tõi välja, mida peaks üks korralik esmaabikomplekt sisaldama.

  • Igapäevased ravimid — võta kaasa ravimid, mida kasutad igapäevaselt, ning kontrolli, et neid jätkuks terveks puhkuseks.
  • Külmakott — ootamatute traumade puhul tuleks esimese asjana vigastatud kohta külmakotiga jahutada.
  • Põletuse esmaabigeel — valuvaigistava toimega geeli võib kasutada päikesepõletuse korral, kuid eelkõige aitab see vältida kuumakahjustuse edasi levimist kudedesse.
  • Valuvaigisti-palavikualandaja — paratsetamool või ibuprofeen aitavad suurepäraselt nii peavalu, palaviku, traumadest tingitud lihas- või liigesvalu kui ka herilase või mesilase nõelamisest tingitud valu ja turse korral.
  • Allergiatabletid — suvel võib allergia ootamatult välja lüüa ka mitteallergilistel inimestel, mistõttu oleks hea võtta kaasa allergiatabletid üle 6-aastastele lastele ja täiskasvanutele ning allergiasiirup alla 6-aastastele lastele. 
  • Haavapuhastusvahendid — ühe eeskujuliku esmaabikomplekti kindel liige on alkoholisisaldusega antiseptiku lahus, mida läheb vaja nii haavade puhastamiseks kui ka pärast puugi eemaldamist või putukate hammustusi naha desinfitseerimiseks.
  • Kõhurohi — välismaal võib erinevatel põhjustel tekkida seedehäireid, mistõttu võiks kaasas olla kas piimhappebakterid või loperamiidi sisaldav käsimüügiravim.
  • Päikesekaitsevahendid — kindlasti ei tohi unustada ka enda vanusele ja nahatüübile sobivat päikesekreemi, mis võiks olla UVB-kiirguse suhtes SPF 50 faktoriga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.