Suveapteek: miks on vaja lapse nahka päikese eest rohkem kaitsta?

Lapse nahk vajab päikese eest rohkem kaitset.Shutterstock

Suviselt soojad ja päikesepaistelised ilmad meelitavad lastega peresid rohkem õues viibima. Et lapse nahk on päikesekiirguse eest vähem kaitstud kui täiskasvanu oma, on väga oluline lapsi kahjuliku kiirguse eest kaitsta. Kuidas seda kõige paremini teha ning kuidas käituda siis, kui päike on lapsele liiga teinud, räägib Benu apteegi proviisor Margot Lehari.

Erinevad kiirgused

Päikesekaitsevahendite kasutamine on suvel elementaarne. Et aru saada, miks peaks päikesekaitsevahendit tarvitama, peab Margot Lehari sõnul mõistma, mis kahju võib UV-kiirgus organismile teha.

Päike kiirgab lisaks muudele spektritele UVA- ja UVB-kiirgust. “UVA-kiirgus tekitab nahal põletust, punetust, fotovananemist ja nahavähki. UVB-kiirgus ulatub maapinnani meie geograafilises piirkonnas jaanipäevast kooli alguseni ja on küll eelmisest tervislikum kiirgus, sest sellest suudab inimese nahk sünteesida D-vitamiini, kuid see kiirgus kumuleerub aastate jooksul ning soodustab melanoomi teket hilisemas eas,” rääkis ta.

Just seetõttu tuleb hankida oma pere lastele ja täiskasvanutele sobiv päikesekaitsekreem. “Võtke õue kaasa selline päikesekaitsekreem, mis on nii UVA- kui UVB-kaitsega,” soovitas ta.

Õige filtriga päikesekaitsekreem

Kindlasti võib Lehari sõnul usaldada apteekides müüdavat apteegikosmeetikat. “Päikesekaitsekreemid sisaldavad kas füüsikalisi filtreid, mis peegeldavad kiirguse nahalt tagasi, või keemilisi filtreid, mis neutraliseerivad nahas ja rakkudes kiirguse kahjulikku toimet,” selgitas proviisor.

Väikelaste ja beebide päikesekaitsekreem peaks Lehari sõnul sisaldama ainult füüsikalist päikesekaitsefiltrit. “Nendeks filtriteks on Tinosorb, titaaniumdioksiid või tsinkoksiid,” tõi ta välja.

Teised abivahendid

Proviisori sõnul on oluline meeles pidada, et alla 6-kuused lapsed ei viibiks üle 10 minuti katmata pea ja ülakehaga otsese päikese käes, kuna nende nahal on puudulik kaitsevõime. “Rannas ja mere ääres peab väikelaste ja beebi peas olema hele müts või rätik ning soovitavalt UV-kaitsega rannariided,” märkis ta.

Pärast päikese käes viibimist tuleks kaitsekreem seebiga maha pesta, nahka niisutada ja rahustada aaloed, hüaluroonhapet või pantenooli sisaldava ihupiimaga. “Kui on tugev punetus, siis põletusvastane hüdrogeel Burnjel või Burnshield aitavad kipitust ja valulikkust tõhusamalt leevendada,” rääkis ta.

Mida teha päikesepiste korral?

Päikesepiste on küll kuumarabanduse kergem vorm, kuid samas üsna tõsine seisund, millele tuleb kohe reageerida. Sümptomid, mis viitavad lapse päikesepistele või kuumarabandusele, on:

* nõrkus, kumin kõrvades

* nägu ja pea on kuum

* nahk on kuum ja punetab, laps higistab 

* peavalu või pearinglus

* on segasuse tundemärke, nagu ei saaks laps hästi aru, mida temaga räägitakse

* pulss on kiirenenud, kuid nõrk;

* esineb iiveldust, oksendamist

* laps on üleüldiselt viril

* tekib kõrge palavik

“Kuumarabanduse poolt tekitatud palavikku ei saa alandada palavikku alandava tabletiga, sest see on tekkinud liigsest välisest kuumusest, mitte organismi kaitsemehhanismist,” selgitas proviisor. Seega aitab kuumarabanduse vastu ainult keha jahutamine ja jaheda vee joomine.

“Päikesepiste saanud laps tuleb viia villu, varju või tuppa, talle palju jahedat vett või jooki anda ning teha peapiirkonda külma kompressi. “Kuna päikesepiste mõjub halvasti ka immuunsusele ja nõrgestab organismi, siis seda seisundit tuleks sageda joomise ja peakatte kandmisega igati ennetada,” toonitas ta.

Kuidas ravida lapse nahal tekkinud päikesepõletust?

Päikesepõletus tekib Lehari sõnul juhul, kui naha enda kaitsemehhanismid ei suuda enam vastu seista välisele ärritavale faktorile ehk UV-kiirgusele. Olenevalt nahatüübist on naha vastupanuvõime keskmiselt 20 minutit.

“Päikesepõletust leevendatakse suure veesisaldusega geelide ja ihupiimadega. “Rasvast salvi või pantenoolisalvi värskele põletusele ei panda, kuna see suurendab valu ning ei lase kuumal kudedest eemalduda,” selgitas proviisor.

“Head abivahendid on aaloegeelid ning spetsiaalsed päevitusjärgsed ihupiimad. Eriti valusale ning ka villidega nahale sobivad teepuuõli sisaldavad põletuse esmaabi hüdrogeelid,” tõi Lehari välja.

“Vana “hea” hapukoor ei sobi, kuna piimatoodetes sisalduvad bakterid hakkavad soojal pinnal vohama ning võivad kasu asemel nahapõletiku tekitada,” sõnas ta.

Kõik päikesekaitsekreemid leiad siit!

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.