Suveapteek: milline vahend peletab tüütud putukad eemale ja kuidas vabaneda sügelusest?

Viimasel ajal on apteegiletile lisandunud ohutumaid, kuid väga tõhusaid putukatõrjevahendeid.Shutterstock

Suviselt soe õhutemperatuur meelitab ligi tohutul hulgal sääski ja parme, keda on tänavusel suvel märgata tavapärasest rohkem. Milliseid vahendeid võiks tüütute putukate tõrjumiseks kasutada, räägib Benu apteegi proviisor Jelena Karjagina.

Kaks erinevat gruppi

Karjagina sõnul saab apteegis leiduvad putukatõrjevahendid jagada kahte gruppi: ühed on sünteetilise, teised loodusliku päritoluga. Üksikud preparaadid sisaldavad tema sõnul ka DEETi ehk N,N-dietüül-m-toluamiidi (Bens Max), mis on oma olemuselt putukamürk. “See on efektiivne putukatõrjeaine, aga ohtlik veeorganismidele ja võib põhjustada silma- ja nahaärritust,” tõi proviisor välja.

Laste puhul peab Karjagina sõnul eeskätt lugema tootja kasutusjuhendit. “Ikaridiini alusel valmistatud preparaadid nagu Diffusil on peaaegu sama efektiivsed kui DEETi sisaldavad preparaadid. Kindlasti peab jälgima tootja soovitust peale kanda kas nahale või riietele,” märkis ta.

Ohutumad alternatiivid

Viimasel ajal on apteegiletile jõudnud ka ohutumad, kuid väga tõhusad putukatõrjevahendid. “Näiteks Mousticare’i preparaadid, mis sisaldavad suures kontsentratsioonis sidruneukalüpti (Eucaliptus Citriodora) ning lõhnavast sidrunheinast saadud putukatõrjeainet,” rääkis Karjagina.

Need on mõeldud erinevate putukate tõrjumiseks, nagu lestad, puugid, kirbud, kärbsed ja sääsed. Samuti on need efektiivsed troopiliste moskiitode vastu.

Mousticare’i preparaadid on lubatud kasutamiseks nii täiskasvanutele, lastele kui ka rasedatele ning need erinevad üksteisest eeskätt kontsentratsiooni poolest. “10% on lubatud juba 6. elukuust ning toimib nahal kuni 4 tundi. 25% kontsentratsiooniga sprei toimib kuni 9 tundi ja sobib alates 3. eluaastast,” kirjeldas proviisor.

Samuti on olemas mitmekordselt kasutatav käevõru, mille toime kestab kuni 1 kuu. “Käevõru on lubatud kasutamiseks lastele alates 3. eluaastast ja seda võib kanda nii käe kui ka jala peal,” rääkis Karjagina.

Käevõrud putukate tõrjumiseks

Veel üks tootesari, milles kasutatakse sidruneukalüpti alusel valmistatud putukatõrjeainet, on Mozziwatch. “Selle toote õli kontsentratsioon on 30% ning preparaat on lubatud kasutamiseks isegi rasedatel ning lastel alates 6. elukuust,” märkis Karjagina.

Mozziwatch on mõeldud sääskede (ka troopilised sääsed), puukide, kihulaste ja muude hammustavate putukate tõrjumiseks nahalt. “Sellel sarjal on olemas ka käevõru, mis sobib lastele alates 3. eluaastast ning mida võib kanda nii käe kui ka jala peal,” ütles proviisor.

Putukatevastane toime kestab kuni 15 päeva. Seejärel tuleb välja vahetada käevõru sees peituv tablett, mille tulemusel saab käevõru edukalt edasi kanda.

Patenteeritud aine

Teiste putukatõrjevahendite seas tõi proviisor välja ka Soomest pärit putukatõrjevahendi Free. “See sisaldab patenteeritud aktiivainet Merck IR3535®, mis on oma struktuurilt sarnane looduslikult esinevale aminohappele beeta-alaniinile, mida leidub inimkehas,” rääkis Karjagina.

Free kaitsevahéndid on efektiivsed puukide ja kõikide lendavate, hammustavate ja verdimevate putukate vastu ning nende toime kestab 6–8 tundi. “Seda on lubatud kasutada beebidel, rasedatel, imetavatel emadel, allergikutel ja astmaatikutel,” tõi proviisor välja.

Kuidas leevendada sügelust?

Tihtilugu valmistavad putukahammustused ebameeldivustunnet ka päevi pärast hammustust. Sellisel juhul tuleks proviisori sõnul käituda vastavalt tekkinud reaktsioonile.

“Kui tegemist on herilase või mesilase nõelamisega ja on teada, et organism reageerib tugeva punetusega, sügelusega, valu ja tursega, peab pöörduma lähimasse apteeki ja apteeker soovitab spetsiaalseid hüdrokortisooni sisaldavaid tablette,” rääkis ta.

“Reageerima peab suhteliselt ruttu: ühekordne annus tuleb võtta vähese vedelikuga mitte hiljem kui kaks tundi pärast herilase või mesilase nõelamist. Ravim on lubatud ka lastele, kuid täpsema annuse ütleb apteeker,” lisas Karjagina.

Sageli tekib mõnel inimesel nii äge allergiline reaktsioon, et peab kasutama spetsiaalset süstevahendit, mille kirjutab välja arst. “Kiiresti halveneva enesetunde korral peab kutsuma kiirabi,” toonitas ta.

Kergemate reaktsioonide vastu 

Ent olukorda on võimalik leevendada ka nõrgemate reaktsioonide korral. “Siin võib kasutada spetsiaalset hammustusjärgset geeli või spreid, mis leevendab kihelust ja kipitust ning aitab vähendada punetust. Hästi sobivad ka aaloegeel ja teepuuõli,” ütles Karjagina.

Samuti võib kasutada jahutavaid geelikotikesi, mis aitavad hammustusest tekkinud turset vähendada. “Lastele sobivad spetsiaalsed plaastrid, kuid ainult sellisel juhul, kui sääsehammustused on üksikud,” rõhutas proviisor.

Apteegis leidub ka sügelusvastast SOS-spreid, mida vajadusel nahal kasutada. “Tugeva sügeluse korral võib võtta allergiavastaseid tablette ja lühiajaliselt kasutada hüdrokortisoonsalvi. Tasub meeles pidada, et näo piirkonnas seda kasutada ei tohi,” lisas Karjagina.

Vaata kõiki putukatõrjevahendeid siit!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.