Suveapteek: päikesepiste käib käsikäes päikesepõletusega

Päikesekahjustuse võib saada isegi siis, kui ilm justkui ei tundugi üleliia kuum. Eriti tähelepanelik tasub sel puhul olla väikelastega.Foto: Shutterstock

Viimane suvekuu on alanud, mis tähendab, et omajagu soojasid päikesepaistelisi päevi on veel ees. Kuigi ilusatest ilmadest tuleks kindlasti viimast võtta, peab olema ka ettevaatlik, et liigne päikesekiirgus tervist ei kahjustaks.

Benu apteegi proviisor Jelena Karjagina jagab soovitusi, kuidas kaitsta end tugeva päikesekiirguse eest ja vältida päikesepistet ning -põletust.

Sümptomite ilmnemisel otsi varju

Päikesepiste tekib päikesekiirguse otsesel mõjul katmata peale. Põhilised sümptomid on peapööritus, iiveldus, oksendamine, nõrkus, peavalu või hingeldamine. Päikesepiste oht tekib kuumal päikselisel päeval ilma peakatteta töötades või jalutades, aga ka näiteks rannas magama jäädes.

Päikesekahjustuse võib, muuseas, saada isegi siis, kui ilm ei tundugi üleliia kuum. “Eriti tähelepanelik tasub olla väikelastega,” rõhutas Benu apteegi proviisor Jelena Karjagina. 

Kui kellelgi ilmnevad päikesepiste sümptomid, siis tuleb ta viia varju alla ning asetada poolistuvasse asendisse. “Kindlasti peab andma kannatanule kohe vedelikku ning tegema võimalusel otsmikule ka jahedat kompressi,” sõnas Karjagina. Teadvushäirete ilmnemisel või enesetunde halvenemisel tuleb pöörduda otsejoones arsti poole. 

Ära unusta peakatet

Päikesepiste ennetamiseks peaks kandma kuumade ilmadega kas mütsi, rätikut või muud peakatet. “Taaskord on seda eriti oluline pidada meeles laste puhul,” nentis Karjagina.

Kui tekib aga olukord, kus peakate ununeb näiteks reisil olles maha, kuid päike paistab terve päeva vältel, siis tuleks teha võimalikult palju pause, otsida varju või viibida võimalusel jahedas ruumis. “Samuti ei tohi unustada vedeliku tarbimist,” ütles Karjagina. 

Päikesepiste käib käsikäes päikesepõletusega

Päikesepõletuse ennetamiseks tuleb vältida keskpäevase päikese all viibimist. Lisaks peaks kasutama enda nahatüübile ja vanusele sobivat päikesekreemi ning jooma palju vett.

Arvestama peab ka sellega, et mõned ravimid — antibiootikumid, põletikuvastased- või vererõhuravimid — võivad suurendada naha tundlikkust naha UV-kiirgusele, mille tagajärjel võib tekkida päikesepõletusega sarnane reaktsioon.

“Soovitan uurida apteekri käest sellise koostoime tõenäosust juhul, kui oled saanud uue ravimi ja on plaanis minna päevitama või viibida päikese käes,” sõnas Karjagina.  

Päikesepõletuse ennetamiseks mõeldud tooted leiad siit. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.