BENU Terviseblogi

Suvi läheneb: puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine on apteekides täies hoos

Vaktsineerimist viiakse üle kogu Eesti läbi 25 apteegis.Shutterstock

Juba 19. aprillist saab erinevates Eesti apteekides end puukentsefaliidi vastu vaktsineerida. Kuidas vaktsineerimine edenenud on ning kui kaua projekt veel kestab, räägib BENU frantsiisiapteekide teenuste arendusjuht Helen Laupa.

Sõltub ilmast

Helen Laupa hinnangul on inimeste teadlikkus vaktsineerimise võimalusest ja vajalikkusest kogu vaktsineerimisprojekti jooksul pidevalt samm-sammult kasvanud. Ühtlasi võib märgata vaktsineerimise populaarsuse seost meid ümbritseva kliimaga.

“Soojade ja päikesepaisteliste ilmadega veedetakse rohkem aega looduses ning seeläbi tuleb ka rohkem meelde end võimalike puugihaiguste eest kaitsta,” märkis ta.

Piirkondlikud erinevused

Vaktsineerimist viiakse üle kogu Eesti läbi 25 apteegis. Kõige populaarsem on puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine seni olnud mõistagi Tallinnas, kuid Laupa sõnul on huvi märkimisväärne ka Haapsalus ja Tartus. 

“Kindlasti julgustaksin inimesi rohkem kasutama puukentsefaliidivastase vaktsineerimise võimalust Narvas ja Võrus,” sõnas Laupa. Seda lihtsal põhjusel: Ida-Virumaal on puukentsefaliiti nakatumise oht protsentuaalselt suurem kui mitmes teises Eesti piirkonnas.

“Ka Lõuna-Eestis veedab inimene rohkem aega looduses matkates ja puhates, kus puukidega kokkupuude on kõige tõenäolisem,” selgitas ta.

Mida tähele panna?

Et üle kogu Eesti on käimas vaktsineerimine koroonaviiruse vastu, peab puukentsefaliidi vastu vaktsineerimisel arvestama, et kõikide vaktsineerimiste vahele jääks minimaalselt 14 päeva. Lisaks tuleb kindlasti järgida kõiki teisi Terviseameti poolt kehtestatud turvameetmeid.

“Oluline on ka teada, et vaktsineerimist ei teostata haigussümptomitega patsientidele, vaktsineeritav ei tohi põdeda või olla COVID-19 haige lähikontaktne,” toonitas Helen Laupa.

Kuidas vaktsineerida?

Puukentsefaliidivastane vaktsineerimine BENU apteekides kestab 20. juunini. Vaktsineerimisele registreerida on lihtne: seda saab teha nii BENU teenuste veebilehel www.benutervisepunkt.ee, apteeki helistades või ka apteegis kohapeal. Vaktsineerimine leiab aset teatud päevadel ja kellaaegadel graafiku alusel.

Puukentsefaliidi vastu saab end vaktsineerida järgmistes Benu apteekides:

Tallinnas:

Koduapteek (Aia tn 7, Tallinn, tel: 648 4199)

Lasnamäe Tervisemaja Apteek (Linnamäe tee 3, Tallinn, tel: 609 1998)

Raplas:

Rapla Apteek (Hariduse 3, Rapla, tel: 485 5608)

Haapsalus:

Rannarootsi Apteek / Posti Apteegi haruapteek (Rannarootsi tee 1, Ridala vald, tel: 474 1136)     

Tartus:

Tartu Sõbra Apteek (Sõbra tn 58, Tartu, tel: 733 6655)

Zeppelini Apteek (Turu 14, Tartu, tel: 442 5499)

Võrus:

Võru Grossi Apteek (Niidu 8, Võru, tel: 787 7144)    

Narvas:

Narva Megamarketi Apteek (Rakvere mnt 71, Narva, tel: 354 1117)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.