Teeme selgeks: kas kuiv ja pindkuiv nahk on üks ja sama asi?

Pinnakuivus on külmakraadide tõttu just naiste kõige levinum nahamure.Shutterstock

Kui nahk annab märku kuivusest, võib osutuda keeruliseks mõista, kas tegemist on kuiva või pindkuiva nahaga. Seetõttu tehakse naha eest hoolitsemisel väga palju vigu, mistõttu jääb esialgne nahaprobleem sageli lahenduseta. Mis vahe on kuival ja pindkuival nahal ning kuidas naha eest hoolitseda, räägib BENU apteegi kosmeetikakonsultant Marite Talbre.

Pindkuiva naha all võib peituda hoopis rasune nahk

Talbre sõnul on kõige tähtsam mõista, et pindkuiv nahk ei ole sama mis kuiv nahk. “Pindkuivus on normaalse, vahel ka rasususele kalduva naha reaktsioon kahjustavatele keskkonnatingimustele: ennekõike keskküttega kaasnev õhukuivus, talvised miinuskraadid ja tuul. Kahjustunud nahakihi all aga on normaalne või rasune nahk, mis vajab nahaseisundile vastavat hooldust,” selgitas ta.

Just vale hooldus ongi tihti pindkuivuse põhjuseks. “Tekitame või süvendame pindkuivust siis, kui kasutame nahaseisundile sobimatuid või lihtsalt liiga palju nahahooldustooteid. Tihti kasutatakse palju aktiivainetega näohooldustooteid korraga,” kirjeldas ta levinud viga.

Vale nahahooldusega lisandub veelgi enam probleeme: naha mikrobioom saab kahjustada, mistõttu nahk muutub veel kuivemaks, karedamaks ja punetavamaks. Pinnakuivus on külmakraadide tõttu just naiste kõige levinum nahamure. “Põsed hakkavad “kiskuma“ ja isegi ketendama, nahatoon muutub tuhmiks ja hallikaks ja ebaühtlaseks, nahk on elutu, ilma särata ja ilma terve jumeta,” kirjeldas Talbre pindkuiva naha olemust.

Kuiv nahk ei pruugi kreemi hästi vastu võtta

Klassikaline kuiv nahk, millel on vähe rasu, torkab aga kosmeetikakonsultandi sõnul silma kareda pinna ja ketendusega. “Naha pind on konarlik ja meenutab käega katsudes liivapaberit, mis tähendab, et nahk vajab toitva toimega nahahooldusvahendeid,” rääkis ta.

Kuiva naha puhul võib sageli esineda ka punetavaid laike, torkivat või pingul tunnet ja sügelust. “Huvitav ja ebameeldiv fakt on see, et nahk ei võta tooteid väga hästi vastu ja sageli võib tunduda, et ükski toode ei sobi,” märkis Talbre.

Naha kalduvus kuivusele võib olla geneetiline. “Nahal on vee aurustumist takistav rasvakiht, mis moodustub naharakkude poolt toodetavatest keramiididest. Kui keramiide ei moodustu piisavalt, aurustub nahast liiga palju niiskust,” selgitas kosmeetikakonsultant.

Enim kannatavad kuiva naha käes eakad inimesed, sest naha vananedes langeb naha rasu- ja higinäärmete aktiivsus veelgi. “Arvatakse, et peaaegu kõigil üle 60-aastastel inimestel on nahas liiga vähe niiskust,” rääkis Talbre. Ent peale vanuse mõjutavad naha kuivust ka haigused. “Teiste seas on nendeks haigusteks näiteks atoopiline dermatiit, psoriaas ja isegi diabeet. Ka mõne ravimi (näiteks diureetikumide) tarvitajal võib nahk kuivaks muutuda.”

Kuidas pindkuiva nahka õigesti hooldada?

Pindkuivas nahas on kosmeetikakonsultandi hinnangul üldjuhul puudu vaid niiskusest. “Kui paneme sellele liiga toitvat kreemi, muudame naha liiga rasuseks, naha pinnakiht ei saa rasuga hakkama ja tekib nõiaring,” ütles ta ning lisas, et seetõttu võiksid kreemid, mida pindkuiva naha puhul valida, vastata inimese tavapärasele nahatüübile. “Oluline on mõista, kas nahk on kuiv niiskuse puudumise või toitainete puuduse tõttu.”

Üheks olulisemaks toimeaineks on hüaluroonhape. “Hüaluroonhape muudab naha otsekui imeväel taas pringiks ja annab sellele kauni, tervisest pakatava jume, mis pindkuival nahal tavaliselt puudub. Samas ei saa alahinnata ka vana head koostisosa, milleks on glütseriin – see toimeaine sobib igale nahatüübile ja on laialdaselt kasutuses kosmeetikatööstuses,” rääkis ta.

Erinevate suurustega hüaluroonhappe molekulid tagavad aine jõudmise erinevatesse nahakihtidesse, nii sügavamatesse kui ka pindmistesse, mis suurendab nii naha niiskussisaldust kui ka tõstab vetruvust ja toonust. “Kui on juba ette teada, et talviti tekib nahaga probleeme, on sügisel viimane aeg asuda kuivuse teket ennetama,” pani ta inimestele südamele.

Terve ja ilus nahk algab ennekõike seestpoolt ehk sellest, millega sa oma keha toidad. “Vastu talve on eriti oluline, et organism saaks piisavalt puhast vett, ent ära ei tohiks unustada üliolulisi häid rasvhappeid – just need kaks on naha niiskustasakaalu säilitamisel kõige olulisemad,” ütles konsultant.

Pindkuivuse vastu aitab ka koorimine

Kui kerge pinnakuivus on juba tekkinud, on esmaseks leevenduseks korraliku nahahooldusrutiini sisseseadmine, mille ülioluline osa on koorimine. ”Regulaarne naha koorimine aitab vähendada surnud naharakkude kihti nahal, stimuleerides samal ajal naha mikrovereringet ja uuenemist. Oluline on aga, et koorimine oleks piisavalt õrn – see tähendab, et toode ei tohiks sisaldada alkoholi ja liiga teravaid tükikesi. Parim koorija on niisiis nahale ensümaatiline, mis leotab surnud naharakud õrnalt tervete küljest lahti,” selgitas Talbre.

Kui nahk on kooritud ja värske, imenduvad ka kreemid ja seerumid paremini. “Lihtsalt kuivale nahale kreeme kandes ei imendu need sarvkihist sügavamale ja neil puudub soovitud mõju,” lisas ta.

Kuidas võidelda kuiva nahaga?

Kuiva naha puhul tuleks Marite Talbre sõnul hakata kasutama just toitvaid, niisutavaid ja ka taastavaid nöohooldustooteid. Naha toitmise, elastsuse ja niisutuse eest kannavad hästi hoolt näiteks õlid.

“Õlisid kasutatakse ka koos kreemidega, seejuures kõige pealt kantakse õli puhtal kuivale nahale ja siis kreem,” rääkis ta. Oluline oleks kuiva naha probleemi korral kasutada näomaske – eriti olulisel kohal on just niisutavad, toitvad, taastavad maskid. “Üleöö hoitavad maskid aitavad kiiresti taastada naha niiskussisalduse kui ka naha kaitsebarjääri.”

Kuiva naha pesemiseks soovitatakse valida leelisevabad (pH 5–5,5) pesemisvahendid ning kindlasti tuleks pärast veeprotseduure koheselt nahka kreemitada. “Soovitav on kreem panna kergelt niiskele nahale – vahel tuleb seda teha lausa mitu korda päevas,” ütles ta.

Kindlasti on oma osa aga mikroelementide (tsingi) ja asendamatute rasvhapete puudusel organismis, mistõttu on oluline tarvitada piisavalt A-vitamiini ja süüa värskeid puu- ja köögivilju. A-vitamiinirohked toiduained on Talbre sõnul näiteks piim, munad, või ja maks.

“Kuiva ja ärritunud naha korral soovitav kasutada apteegikosmeetikat, mis on spetsiaalselt välja töötatud kuiva, tundliku ja allergilise naha hooldamiseks. Ent naha kuivuse probleemide korral võib konsulteerida ka arstiga, sest mõnikord ilma arsti määratud spetsiaalsete kreemideta ketendavale, sügelevale ja punetavate laikudega nahale leevendust ei leia,” toonitas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.