Terve sügis: kuidas parandada organismi vastupanuvõimet?

Sügis on proviisori sõnul traditsiooniline külmetuste periood.Shutterstock

Sügis esitab inimese organismile ja immuunsüsteemile suure väljakutse, sest sel aastaajal hakkavad levima tüütud viirushaigused. Kuidas organismi vastupanuvõimet tõhusalt parandada, räägib BENU apteegi proviisor Jelena Karjagina.

Erinevad põhjused

Sügis on proviisori sõnul traditsiooniline külmetuste periood ning selle põhjuseks on reeglina ülemiste hingamisteede viirused. “Sagedamini tekivad ka põiepõletikud ja ohatised, ägenevad kroonilised haigused, nagu mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandid ja liigeste haigused,” näitlikustas ta. Samuti esineb laste kollektiivides peatäitõbi.

Ent miks haigestub inimene suurema tõenäosusega just sügisel ja talvel? Siinkohal võib leida ja välja tuua erinevaid teooriaid. “Külmal ajal viibivad inimesed rohkem aega siseruumides, mis omakorda soodustab viiruste ülekandumist ühelt inimeselt teisele. Samuti mängib rolli viiruste sesoonne ringlus, kus ühed viirused on esindatud rohkem külmal ajal, teised soojal perioodil,” selgitas ta.

Kindlasti on omal kohal inimeste hügieeniharjumused. “Viimase 1,5 aasta jooksul nii palju räägitud sellest, et haigusnähtudega ei tohiks tööle või kooli minna, tuleks pesta käsi ning sümptomite korral katta nina ja suu. Võib öelda, et need harjumused on kindlasti muutunud paremaks,” märkis Karjagina.

Sügisel valge aeg lüheneb, õhutemperatuur kõigub ja õhuniiskus suureneb — ka need tegurid annavad oma panuse külmetushaiguste suuremasse levikusse. “Kui rääkida inimese enda organismist, siis sügisel vähenevad suve jooksul talletatud D-vitamiini varud, väheneb puu- ja köögiviljade tarbimine (nendel, kes eelistavad ainult kodumaised puu- ja köögivilju), halva ilma tõttu viibitakse vähem värske õhu käes. Kõik see kokku vähendab organismi vastupanuvõimet,” sõnas proviisor.

Mis vastupanuvõimet mõjutab?

Selleks, et organismi vastupanuvõimet suurendada, tuleks aru saada, mis seda mõjutab. Karjagina sõnul mängivad siin olulist rolli inimese emotsionaalne seisund, stressitase, elustiil, liikumine ja toitumine.

Ent mida teha, et vastupanuvõime ei langeks? “Vastus on eelmises loetelus: jälgi enda emotsioonide kõikumist, vähenda stressitaset (kindlasti ei tohi karta vajadusel ka psühholoogi abi otsida), tegele enda halbade harjumustega ja püüa neid ära jätta ning toitu mitmekülgselt, söö piisavalt puu- ja köögivilju, teravilju, häid õlisid, liigu ja maga piisavalt,” soovitas proviisor.

Vitamiinid ulatavad abikäe

Kui suvel ei õnnestunud piisavalt päikese käes viibida, võiks juba varakult alustada sügisese D-vitamiini kuuriga. Kuna vajalikud annused on inimestel erinevad, on sobiva koguse leidmiseks parim teha D-vitamiini analüüs, mida saab hõlpsasti teha BENU apteekides. Täpsema info D-vitamiini määramise kohta leiad BENU Tervisepunkti kodulehelt.

“Kindlasti küsi nõu apteekri käest, sest kõige suurema annuse tarbimine ei ole alati õigustatud. Pea ka meeles, et D-vitamiini on soovitatav tarbida koos rasva sisaldava toiduga,” märkis Karjagina.

Kui inimese toitumine on mingil põhjusel ühekülgne, saab kasutada erinevate vitamiinide ja mineraalide kombinatsioone. Apteekides on päris palju erinevaid preparaate organismi vastupanuvõime toetamiseks.

Näiteks võiks tarvitada tsinki sisaldavaid preparaate. “Siin võiks meeles pidada, et suur annus ei ole alati parim ja pigem tuleks tsinki kasutada lühiajaliselt, sest pikaks kasutamiseks on oluline tsingi ja vase tasakaal — siinkohal võiks küsida nõu apteekrilt,” julgustas Karjagina.

Populaarne on ka punane päevakübar, kuid see sobib pigem lühiajaliseks kasutamiseks ning kindlasti peab jälgima vastunäidustusi. “Teatud probiootikumide liike kasutatakse samal eesmärgil. Ka rahvameditsiinis kasutatavad küüslaugu, taruvaigu ja sipelgapuukoore preparaadid võivad olla omal kohal, kuid need on pigem teatud rahva traditsioonid kui teaduslikud andmed,” sõnas proviisor.

Kui haiguse ennetamine pole õnnestunud ning on juba “ukse taga”, võiks proviisori sõnul kasutada leedrimarja sisaldavad preparaate, aga ka näiteks musta pellargooni ja betaglükaanidega preparaate. “Kui kasutad C-vitamiini, siis pigem vali väiksem annus ja võta seda mitu korda päevas, sest C-vitamiini puhul imenduvad väiksemad annused paremini,” soovitas proviisor Jelena Karjagina.

Vaata kõiki BENU apteegi mineraalaineid ja vitamiine siit!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.