Terve sügis: kuidas ravida külmetust?

Kõige sagedasemad külmetuse sümptomid on palavik ja peavalu, aevastamine, vesine nohu ja ninakinnisus ja köha.Shutterstock

Esimene sügiskuu on saabunud, mis tähendab, et külmad ja vihmased ilmad ei ole enam kaugel. Kindlasti seostub sügiskuu paljudele ka nohuse nina ja kurguvalu ehk hariliku külmetusega. Kuidas end aga külmetuse eest kaitsta ning jääda terveks ka külmemate ilmade saabudes? BENU apteegi proviisor Jelena Karjagina jagas nõuandeid. 

Sümptomaatiline ravi 

Kõige sagedasemad külmetuse sümptomid on palavik ja peavalu, aevastamine, vesine nohu ja ninakinnisus ja köha. Haigustunnuste leevendamiseks kasutatakse sümptomaatilist ravi, millega saab haigusnähte leevendada, kuid mitte kõrvaldada haiguse põhjusi. 

Kinnise nina jaoks kasutatakse tilkasid või spreisid, aga ka tablette, mis aitavad vähendada nina limaskesta turset. “Peab pidama meeles, et limaskesta turset alandavaid spreisid ja tilkasid ei tohi kasutada kauem kui seitse päeva ning lühiajaliseks kasutamiseks on mõeldud ka tabletid,” toonitas Karjagina. 

Kasuta taimseid vahendeid

Nii kinnisele ninale kui ka rohkele ninaeritisele sobib ka merevesi. “See sobib isegi imikutele ja seda võib kasutada ka pikema aja vältel,” rääkis Karjagina.

Limaskesta turse alandamiseks või pikemat aega kestva nohu leevendamiseks on hea kasutada ka taimseid preparaate. “Kui nohu ikkagi pikemalt kestab, võiks põletiku vältimiseks pöörduda ka arsti poole,” soovitas Karjagina. 

Igale köhatüübile on oma ravim 

Köha leevendamiseks soovitab apteeker enamasti tablette või siirupit. “Siin on oluline apteekrile täpsustada, kas köha on kuiv või kaasneb sellega rögaeritus, sest igale köhatüübile on omad ravimid,” tõi Karjagina välja. Kraapivat tunnet kurgus aitab leevendada näiteks astelpaju-saialille kurgusprei.

Kurguvalu jaoks on lai valik imemispastille või kurgupihusteid. “Pärast pastilli imemist on soovitatav hoiduda söögist ja joogist poole tunni jooksul,” sõnas Karjagina. Palaviku ja peavalu korral võib kasutada aga paratsetamooli.

Külmetusteega enesetunnet ei paranda

Karjagina tõi välja, et väga populaarsed on ka külmetusteed ehk paratsetamooli alusel valmistatud pulbrid (nii köha kui nohu jaoks). Külmetusteed kasutatakse sageli valel eesmärgil — neid tarbitakse enesetunde parandamiseks, isegi kui inimesel ei ole palavikku ega peavalu. 

“See ei ole õige — palavikuta kulgeva haiguse korral võiks valida ikkagi ravimeetodi vastavalt sümptomitele ja kindlasti on oluline tarbida ka palju vedelikku,” soovitas Karjagina. 

Külmetus kui viirus

“Sellist haigust nagu külmetus meditsiinilises mõttes ei ole,” märkis Karjagina. Külmetuse all peame silmas erinevaid ägedaid ülemiste hingamisteede viiruslikke haigusi, millel on sarnased sümptomid: halb enesetunne, peavalu, palavik, aevastamine, nohu ja ninakinnisus, kurguvalu või köha.

Püsi sügisel terve: 

  • Riietu vastavalt ilmale
  • Liigu iga päev
  • Söö palju köögi- ja puuvilju ning toitu tasakaalustatult
  • Maga piisavalt
  • Vähenda stressi
  • Talv on periood, mil D-vitamiini loomulikud varud vähenevad. Seetõttu võiks juba sügisel alustada D-vitamiini kuuri. Sobivat annust aitab valida apteeker, kuid täpsema koguse soovitamiseks oleks hea enne teha D-vitamiini analüüs.
  • Apteekides on lai valik preparaate külmetushaiguste profülaktikaks: punase päevakübara, taruvaigu, beetaglükaanide, musta pellargooni, lehma ternespiima jt alusel. Siin on raske anda üldist soovitust kõigile ja peaks lähtuma individuaalsetest vajadustest. Õige valiku aitab teha apteeker.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.