Uus õppeaasta juba koidab: kuidas algavaks sügiseks vaim valmis panna?

Kuidas olla valmis eesootavaks pimedaks perioodiks ning mida võiks juba praegu haiguste ennetamiseks ära teha?Foto: Shutterstock

Suve lõpp pole enam mägede taga ning tasapisi lähenev sügis toob endaga kaasa palju uusi algusi, aga ka pimedama ja külmema ilma.

Kuidas olla valmis eesootavaks pimedaks perioodiks ning mida võiks juba praegu haiguste ennetamiseks ära teha, selgitab BENU apteegi proviisor Jelena Karjagina.

Stressi ei tasu taluda, vaja on tegeleda põhjusega

Uue kooliaasta algus on paljude, sealhulgas nii laste kui nende vanemate jaoks stressirohke. Stressi all mõeldakse Karjagina sõnul eelkõige närvipinget, mis mõjutab organismi pikema aja jooksul.

“Inimene võib tunda väsimust, keskendumisraskusi, peavalu ja pinget, tekivad unehäired. Mõned reageerivad söögiisu puudumisega või vastupidiselt hoopis ülesöömisega, tunnevad vajadust tarbida alkoholi või rohkem suitsetada,” rääkis ta.

Pikaajaline stress mõjutab proviisori sõnul tervet organismi. “Tekivad südame- ja seedimisprobleemid (nt kõrgenenud vererõhk, kõhukinnisus või -lahtisus, oksendamine, kõhuvalu), pearinglus, tasakaaluhäired, halveneb krooniliste haiguste kontroll (nt astma), organism muutub vastuvõtlikumaks viirushaigustele ja nii edasi,” tõi ta välja.

Pidevat stressi taluda proviisori hinnangul kindlasti ei tasu. “Kindlasti ei tohiks lasta stressil niisama kulgeda, vaid peaks tegelema probleemiga, kaasa arvatud apteegis leiduvate vahenditega ja vajadusel spetsialisti poole pöördudes,” toonitas proviisor.

Alusta uuesti D-vitamiini kuuriga

Mida siis juba algaval sügisel teisiti teha, et külmaperioodiks valmis olla? Et sügis on vitamiiniderohke aeg, võiks just mitmekesine toitumine tervist toetada. Seega võiks igapäevane toidulaud sisaldada köögi-, juur- ja puuvilju, aga ka marju. “Samuti võiks sügisel uuesti alustada D-vitamiini kuuriga,” soovitas Karjagina.

Et suvel ja puhkuseperioodil kipuvad inimesed sageli unustama neile eelnevalt arsti poolt välja kirjutatud ravimeid, on sageli tulemuseks kontrolli alt väljunud haigused ja halvenenud enesetunne. “Reisile minnes unustatakse ravimid tihtipeale koju, mõni lükkab ravimikuuri ka teadlikult suvelt edasi sügisele,” tõi proviisor erinevaid näiteid.

Seega võiks sügise saabudes üle vaadata ravimite varud ning vajadusel soetada apteegist uued või küsida arstilt pikendust. “Vajadusel võiks kontrollida ka annustamise ja ravikuuri pikkuse – seda kõike saab teha apteegis,” kinnitas ta.

Et eesootav sügis ja talv tooksid haiguste asemel tervise ja hea enesetunde, jagas proviisor järgmisi soovitusi. 

  • Leia sobiv rütm nii argi- kui ka puhkepäevadele.
  • Ära liialda kofeiiniga.
  • Väldi alkoholi tarbimist ja suitsetamist.
  • Liigu iga päev vähemalt 30 minutit.
  • Toitu mitmekülgselt ja joo piisavalt vett.
  • Maga piisavalt, et kehal oleks aega taastuda järgmiseks päevaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.