Väärt tunnustus: BENU stipendiumi pälvisid kaks noort proviisoritudengit

Sel aastal osutusid laureaatideks Tartu Ülikooli proviisoritudengid Triinu Margens ja Julia Suškevitš, äramärkimise pälvis ka Marite Ainso uurimistöö.Foto: Kerli Kaal

Neljapäeval, 15. detsembril jagati Tartus Lydia hotelli sündmuskeskuses pidulikult BENU stipendiumeid, mis antakse välja parimale sotsiaalfarmaatsia või sellega seotud uurimistööle. Sel aastal osutusid laureaatideks Tartu Ülikooli proviisoritudengid Triinu Margens ja Julia Suškevitš, äramärkimise pälvis ka Marite Ainso uurimistöö.

Stipendiume on jagatud juba seitse aastat

Et noorte proviisorite südamega tehtud töö ja panus Eesti tervishoiu tulevikku vajab märkamist ja äramärkimist, on ka BENU apteegid ja Eesti Akadeemilise Farmaatsia Selts jaganud stipendiume juba ühtekokku seitse aastat. Stipendium koosneb kahest osast: TÜ teadustöö edendamine ning parima sotsiaalfarmaatsiaalase uurimustöö kirjutamine. Kokku on seitsme aasta jooksul stipendiumi pälvinud 17 noort proviisorit.

Tänavu otsustas komisjon stipendiumi välja anda kahele üliõpilasele. Julia Suškevitši uurimistöö keskendus kõrge riskiga potentsiaalselt sobimatute ravimite (PIM) uurimisele viit ja enamat ravimit samaaegselt kasutavatel patsientidel. Potentsiaalselt sobimatu on ravim, mille kasutamise aega või annust tuleb teatud patsientidel jälgida või kasutamisest loobuda suurenenud riski tõttu nende tervisele. Kirjeldatud uuringus oli kõige sagedamini patsientidele määratud kõrge riskiga PIM ravimite grupp mittesteroidsed põletikuvastased ained (nt ibuprofeen, naprokseen). 

Triinu Margens uuris seevastu, kui sageli kasutavad Eesti üldapteekides töötavad proviisorid ning farmatseudid erinevaid elektroonilisi otsustustugesid ravimialase nõustamise pakkumisel ning kuidas toetada apteekrite e-lahenduste kasutuselevõttu apteegiteenuse osutamisel. Kui praegu on apteekril võimalik teiste tervishoiutöötajatega ühendust võtta vaid telefoni või e-posti teel, siis uurimistöö kinnitab, et see ei ole kummalegi osapoolele ajakohane suhtlusvorm, mistõttu on tarvilik erinevate tervishoiutöötajate omavahelist infovahetust parandada.

Äramärkimise pälvinud proviisoritudeng Marite Ainso seevastu valis oma uurimistöö fookuseks hoopis diabeediga patsiendid ning analüüsis diabeedi raviks kasutatavaid PIM ravimeid, nende seoseid patsientide poolt kirjeldatud kõrvaltoimega ning teist tüüpi diabeedi ravijuhise järgimist Eestis. 

Fondist saavad stipendiume taotleda proviisoritudengid

Stipendiumite jagamise eesmärk on tõhustada ülikooli ja erasektori koostööd ja tuua rohkem noori farmaatsiat õppima. Fondist saavad uurimistööde stipendiume taotleda TÜ proviisoriõppe üliõpilased ning teadustöö fondist nii üliõpilased kui ka õppejõud. Stipendiumifondi suurus on 4250 eurot õppeaastas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.