Kes meist ei oleks kooliajal mõelnud, mida järgmiseks õppima minna või kelleks saada? Seesama küsimus tekkis ka Jekaterina Bravikoval, kes otsustas gümnaasiumi alguses valida meditsiini haridussuuna ning vaadata, mis edasi saab. Tänaseks on see taganud talle armastatud töö ja toredad kolleegid koduses Narva apteegis.
Soov omandada magistrikraad oli algusest peale
Jekaterina on enda sõnul olnud alati loominguline inimene, kuid samal ajal on teda paelunud ka loodusteadused. Sestap valis ta gümnaasiumis enda haridussuunaks meditsiini. Samas tõdeb ta, et valdkond oli tema jaoks võõras. “Varem ei teadnud ma ravimitest mitte midagi (v.a paratsetamool) ja polnud ka vajadust neid manustada. Ent just see äratas suure huvi ja uudishimu raviainete uurimise vastu,” rääkis ta.
Lisaks ravimitele on meditsiinivaldkonnas tarvis ka põhjalikke teadmisi inimese organismist, sealhulgas erinevatest patoloogiatest, aga ka sellest, kuidas üks või teine ravim haiguse kulgu mõjutada võib. “Tänu nii ulatuslikele teadmistele saan olla inimestele kasulik,” kinnitas ta.
Et Jekaterina sooviks oli omandada vähemalt magistrikraad, leidis ta selle võimaluse Tartu Ülikooli proviisoriõppe kaudu, kus on integreeritud bakalaureuse- ja magistriõpe. Proviisoriks õppida polnud Jekaterina sõnul kunagi igav, kuna erinevad õppeained olid väga mitmekülgsed.
“Iga järgmise kursusega muutusid ained aina huvitavamaks, kuid ka keerulisemaks ja mahukamaks, seega tudengid peavad olema valmis palju õppima ning oma aega õigesti jaotama, et valmistuda mitmeks aineteks ja eksamiteks, aga loomulikult ei tohi unustada ka puhkamist,” jagas ta soovitussõnu.
Apteeki jõudis tänu heale sõbrannale
Et Jekaterina otsis pärast esimest kursust suveperioodiks tööd, kuulus tema huviorbiiti just apteegitöö – seetõttu kirjutas ta sõbrannale, kes BENU apteegis proviisorina juba töötas. “Narvas oli hariduseta väga keeruline apteegis tööd leida, kuid sõbranna aitas mind. Nii asusin tööle abitöötajana ning sain tuttavaks osade ravimite ja BENU tiimiga,” meenutas ta.
Kuna naine juba töötas BENU apteegis, oodati teda sinna avasüli tagasi nii praktikandi kui ka tulevase spetsialistina. Tänaseks on Jekaterina töötanud BENU apteegis üle 2 aasta. “Alates septembrist 2020 kuni juunini 2022 töötasin klienditeenindajana ning pärast proviisoriõppe lõpetamist töötan juba proviisorina BENU apteegis.”
Proviisori ametis on Jekaterina kõige olulisemaks ülesandeks inimesi aidata, nende terviseprobleeme ja haiguseid ennetada ning sobivaid ravimeid või toidulisandeid soovitada. “Muidugi on mul ka muid kohustusi, mida pean täitma, näiteks ravimite ja teiste apteegikaupade käitlemine ja nende kasutamise koolitamine, dokumenteerimine, esmatasandi terviseteenuse pakkumine (nt tervisenäitajate mõõtmine),” tõi ta erinevaid näiteid.
Sellest olenemata on esikohal siiski patsiendi ja apteekri koostöö. “Patsiendiga konsultatsiooni käigus saame õigeaegselt avastada tõsise haiguse ja suunata arstile. Farmatseutiline hool on ka oluline osa minu töös, mille abil me saame koos patsiendiga sobiva lahenduse leida ja tema elukvaliteedi parandada,” rääkis ta.
BENU apteek hoiab ja hoolitseb
Et töö moodustab suure osa inimese elust, on meeskond, kellega igapäevaselt koos töötatakse, väga oluline. Jekaterina ei salga, et oli varem kuulnud vaid naistest koosneva kollektiivi kohta negatiivseid arvamusi, kuid ta kinnitab, et Tiimani apteegis pole ükski neist eelarvamustest paika pidanud, kuna tegemist on väga sõbraliku töökeskkonnaga.
“Tõenäoliselt õnnestus mul Tiimani apteegis töötada, sest siin meeldib mulle absoluutselt kõik. Meil on alati harmoonia ja vastastikune austus. Me aitame üksteist, peame teiste tiimi kolleegide arvamusest, õnnitleme üksteist erinevate tähtpäevade puhul ning vahel veedame koos aega. Siin on muidugi meie juhataja teene, kes on alati valmis meid aitama ja arvestab meie soovidega. Ma väga armastan oma kolleege,” jätkub tal kiidusõnu.
BENU apteegis töötamisel on Jekaterina sõnul suureks eeliseks see, et tööandja pakub tervisekindlustust, mis hõlmab erinevate tervisenäitajate analüüsi, vajaliku ravi ja üldist tervisekontrolli. “BENU korraldab ka suuri pidusid, kus kohtuvad töötajad erinevatest linnadest. Igal pühal ei jäta BENU oma töötajaid tähelepanuta ja teeb meeldivaid kingitusi,” jätkus tal kiidusõnu.
Samuti meeldib Jekaterinale tema apteek, sest see on alati valmis uuteks projektideks. “Seega pakkus meie apteek erinevaid lisateenuseid nagu vaktsineerimine gripi ja koroonaviiruse vastu, D-vitamiini, suhkru ja kolesterooli mõõtmine. Nüüd pakume tasuta emakakaelavähi kiirteste, naha koostise raportit ja palju-palju muud,” loetles ta.
BENU apteegis töötamist soovitaks ta nii tudengitele kui ka teistele proviisoritele. “Tulge BENU apteeki tööle ja te kindlasti ei kahetse, sest siin tunnete end alati teretulnud!” ütles Jekaterina lõpetuseks.