Video: spetsialist selgitab, kuidas teha hingamisharjutusi nii, et neist päriselt ka kasu oleks

BA-TUBE PEP harjutusvahend on saadaval BENU apteekides ja veebiapteegis.Foto: kaader videost

Hingamine on tegevus, millele mõtleme päeva jooksul kõige vähem, kuid just see on meie elutegevuse aluseks. Enamik inimesi ei pööra hingamisele erilist tähelepanu kui nad just ei  mediteeri või ei tee treeni või ei uju. Mõnedel inimestel nõuab hingamine aga pingutust.

Meie normaalselt toimiv hingamissüsteem tagab selle, et organism on vajalikul määral hapnikuga varustatud, kopsud on ventileeritud ja üleliigne sekreet on hingamisteedest eemaldatud. Paraku on mitmete seisundite ja haiguste korral need funktsioonid pärsitud – hingamisteed ahenevad ning lihtsalt köhimisega enam kopsudest üleliigset eritist välja ei saa. Võib tekkida ka olukord, kus hingamisteed on juba nii kitsad ja sekreeti liiga palju, et hapnik ei pääse enam teatud kopsu piirkondadesse ning tekib hingeldamine.

Sellisel juhul tuleb teha spetsiaalseid hingamisharjutusi. Siin tuleb mängu mõiste “PEP” ehk Positive Expiratory Pressure – positiivne väljahingamise rõhk. PEP-hingamine tähendab hingamisharjutust, kus sissehingamise ajal voolab õhk vabalt kuid välja hingatakse läbi kerge takistuse.

PEP hingamist kasutatakse näiteks respiratoorses füsioteraapias hingamissüsteemi tugevdamiseks ja treenimiseks. Ehkki hingamisharjutusi saab teha ka kõrre või õhupalli abil, pole nende puhul võimalik raskusastet ise muuta, mistõttu ei ole need kuigi jätkusuutlikud. PEP hingamise treenimiseks on BENU apteekides müügil BA-TUBE PEP harjutusvahend. See on väike ja diskreetne vahend, mida on mugav kasutada ja kaasas kanda.

BA-TUBE PEP harjutusvahend koosneb kahest osast: torust ja rohelisest korgist ehk ventiilist. Vastavalt arsti või füsioterapeudi soovitusele saab sellel valida raskustaseme ehk väljahingasmise takistuse skaalal 0–7. Kuna väljahingamine toimub läbi väikese pingutuse, siis kestab see kuni neli korda kauem kui sissehingamine. Tuleb jälgida, et põsed ei läheks hingamisharjutuse ajal punni ning pea ei hakkaks ringi käima. 

Harjutamine teeb meistriks. Soovitav on alustada kergemalt raskusastmelt ning suurendada väljahingamise takistust alles siis, kui harjutus on muutunud jõukohaseks. Eesmärgiks võiks olla läbida eeskujulikult kõik tasemed – see vajab järjepidevust.

Harjutusvahendit võiks kasutada iga päev vähemalt 10 minutit järjest. Kehaasend pole harjutuse tegemisel nii oluline – võid harjutuse ajal nii seista, istuda kui ka pikutada. Oluline on, et tunneksid ennast mugavalt. BA-TUBE PEP harjutusvahend on saadaval BENU apteekides ja veebiapteegis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.