Changemakersi blogi

Samm sammu haaval oma unistuste poole: kuidas luua enda jaoks toimiv vision board?

Mida rohkem sa oma visanditahvlit näed ja seal olevaid visuaale vaatad, seda enam avastad, et hakkad aina rohkem nägema võimalusi, kuidas elus nende poole liikuda.Foto: Shutterstock

Aasta lõpp on aeg, mil vaatame tagasi möödunud aasta tegemistele ning seame uue aasta eesmärke. Meil kõigil on unistusi, mille poole püüelda, ning üheks heaks nipiks, kuidas oma unistusi täita, on neid visualiseerida. Aina populaarsemaks on muutunud tööriist nimega vision board, mis aitab oma eesmärke ja soove visualiseerida ning sihti silme ees hoida.

“Eesmärkide seadmine on edu saavutamisel väga oluline,” kinnitab Changemakersi eestvedaja Erkki Kubber isiklikust kogemusest, kelle sõnul hakkasid talle eneselgi üllatuseks täituma ka need plaanid, mis tundusid esialgu üpris keerulised. “Näiteks seadsin 22-aastaselt endale eesmärgiks investeerida 6500 eurot aastas – see tundub sellises vanuses ju tohutu number, ent ometi sain eesmärgipäraselt töötades sellega hakkama,” meenutab Kubber.

Unistus sportautoga sõitmisest

Vision board’ist ehk visanditahvlist polnud Kubber midagi kuulnud kuni ühe koolituseni, pärast mida otsustas ta ka ise selle valmis teha. Oma esimesele tahvlile pani ta eesmärgi sõita korraliku sportautoga mõnes maalilises kohas.

“Ka see ei tundunud kõige tavalisem soov, ent visanditahvli tegemise üks kriteerium oli, et mõtted, mis pähe tulevad, lähevad ka kohe tahvlile,” selgitab Kubber, miks pole mõtet hakata oma soove piirama. Aeg möödus, eesmärk oli endiselt seina peal ning lõpuks sai see Chicagos olles teoks.

“Ühel hetkel seisab sõber Mustangiga maja ees ja ütleb, et see sai renditud paariks päevaks, et nautida hetke ja niisama ringi veereda,” räägib Kubber. Nii läkski ta sõitma ühe korraliku sportautoga, mille mootori helid toovad naeratuse iga autoarmastaja näole. 

“See tundus uskumatu, et sain Mustangiga sõita linnas nagu Chicago, kus pilvelõhkujad on kõrgemad kui Munamägi ja linn elavam kui Anne Veski uusaastaööl,” meenutab Kubber siiani seda elamust. See andis ka kinnituse, et visanditahvel töötab ja seda tasub teha.

Aga mis asi on vision board?

Tore on, et soovid täituvad. Kuid mis asi see vision board ikkagi on? Tegemist on väga lihtsa tööriistaga. See on tahvel, millel on pildid tulevikust, mida endale soovid. “Selline lähenemine sobib väga hästi emotsionaalsematele inimestele, kuid olen veendunud, et see toimib ka teistega väga hästi,” räägib Kubber.

Paar näpunäidet, kuidas visanditahvlit teha

1. Võta natukene aega, et korraldada paar ajurünnakut.

Võta ette kolm alljärgnevat küsimust, igale küsimusele on vastamiseks aega kolm minutit. Oluline on, et paned kirja esimesed mõtted, mis pähe tulevad, oluline on lasta mõttel vabalt joosta ning mitte hakata arutlema selle üle, kas tegemist on ikka hea ideega. Küsimused, millele tuleb vastata:

  • Milline inimene soovid olla? (Isikuomadustelt – näiteks aus, tiimimängija, toetav, lõbus, eeskuju jne.)
  • Mida soovid kogeda? (Näiteks teha benji-hüpe, reisida Mongooliasse, juhtida lennukit jne.)
  • Mida soovid omada? (Näiteks 5. seeria BMW, Rolexi käekell, oma maja jne.)

Siinkohal on soovitatav paika panna ka number, mitu omadust või seiklust kirja pead panema. See võib iga küsimuse juures olla erinev.

2. Kui sõnad on olemas, siis otsi Google’ist igale isikuomadusele, kogemusele, asjale pilt, mis seda sulle sümboliseeriks või rõõmu valmistaks.

Mida tugevama emotsiooni pilt esile toob, seda parem. Võid lähtuda küsimusest, et kas see tekitab emotsiooni? Kui jah, siis võidki seda oma visanditahvlil kasutada. Mida tugevam emotsioon, seda parem.

3. Prindi pildid hea kvaliteediga välja.

Jällegi: mida kvaliteetsem, seda parem ja tugevam emotsionaalne seos tekib.

4. Osta lõuend ja pane pildid selle peale.

Lõuend on mugav alus, mille peale pildid panna. Ent kui meeldib, võid pildid ka lihtsalt seinale kinnitada. Kui soovid lõuendit, siis on mõistlik osta suurem, näiteks A2, kuhu mahub pilte piisavalt palju. 

5. Säti visanditahvel silmade kõrgusele, et seda pidevalt näeksid.

Mida rohkem sa oma visanditahvlit näed ja seal olevaid visuaale vaatad, seda enam avastad, et hakkad aina rohkem nägema võimalusi, kuidas elus nende poole liikuda.

Kubber toonitab, et ainuüksi tahvli olemasolu rikkust majja ei too ja kõiki eesmärke selle abil ei saavuta, kuid uusi seoseid ja võimalusi võib see ellu tuua küll. 

“Kui näed ise vaeva ja teed õigeid samme, siis kipuvad eesmärgid täituma,” lisab Kubber.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.